Zamknij

Plan na weekend: Zimowe Ptakoliczenie i sąsiedzkie spacery dla całej rodziny

16:32, 25.01.2019 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 21:15, 25.01.2019
Skomentuj Hanna Żelichowska Hanna Żelichowska

Po raz kolejny rusza społeczna akcja Zimowego Ptakoliczenia. Miłośnicy ptaków policzą skrzydlatych sąsiadów w swojej okolicy. Będzie także możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych spacerach przyrodniczych dla całych rodzin, organizowanych na terenie naszej dzielnicy.

To już 15. edycja Zimowego Ptakoliczenia, które – podobnie jak jego brytyjski odpowiednik: Big Garden Birdwatch – odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia, w tym roku w dniach 25-27 stycznia.

Dzięki danym dostarczanym przez setki wolontariuszy biorących udział w akcji, powstają zestawienia ptaków najliczniej spotykanych o tej porze roku w parkach i ogrodach. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

W ubiegłym roku na pierwszym miejscu wśród ptaków zimujących w Polsce po raz dziewiąty znalazła się krzyżówka. Drugie miejsce należało do wróbla – to było spore zaskoczenie i wielka radość dla wszystkich miłośników tego ptaka. Na trzecim miejscu uplasował się dostojny gawron.

Raz, dwa, trzy – liczysz Ty!

Podczas akcji każdy może notować, ilu przedstawicieli danego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie można przeprowadzić indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

Jak się do tego zabrać? W sobotę lub niedzielę należy poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę. W przypadku notowania ptaków odwiedzających karmnik, na specjalnie przygotowaną Elektroniczną Kartę Obserwacji należy nanieść maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca. Wyniki swoich obserwacji należy przesłać mailowo najpóźniej do 3 lutego.  

Sąsiedzkie obserwacje

Na Ursynowie od lat mieszkańcy licznie i chętnie przyłączają się do akcji. Jakie ptaki najczęściej można zaobserwować w naszej dzielnicy? Kto mieszka u nas na stałe, a kto wpada tylko z wizytą? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się na jednym z czterech spacerów organizowanych w najbliższy weekend.

W sobotę 26 stycznia o godz. 10:00 - prezeska Ogólnopolskiego Towarzystwo Ochrony Ptaków Beata Skarbek-Kruszewska spotka się z mieszkańcami na przystanku autobusowym „Metro Ursynów 03” obok skrzyżowania al. KEN z ul. Surowieckiego (obok kwiaciarni). Wspólnie z sąsiadami uda się na spacer przez osiedle Koński Jar do Parku im. R. Kozłowskiego (Kopa Cwila) i ciekawego „dzikiego zakątka”, stworzonego na bazie dawnych ogródków działkowych, bogatych w pozostawione tam drzewa i krzewy owocowe.

- Przy karmnikach mamy nadzieję zobaczyć między innymi sikory oraz wróble i mazurki. Mogą się też trafić inne ziarnojady np. dzwońce czy szczygły oraz amatorzy owoców: szpaki, kosy, kwiczoły, a może nawet jemiołuszki – opowiada organizatorka. – Po drodze obejrzymy różne typy budek lęgowych, porozmawiamy o zimowym dokarmianiu, a także zobaczymy kto jeszcze oprócz ptaków może mieszkać w parku. Spacer potrwa około godziny. Mile widziane rodziny z dziećmi – dodaje.

Na spacer w sobotę o godz. 11:00 zaprasza także Konrad Drzewiecki. Z zainteresowanymi spotka się na placu przed kościołem na ul. Kokosowej i poprowadzi ich ogólnodostępnymi drogami i ścieżkami w obrębie Skarpy Ursynowskiej.

W niedzielę o godz. 10:00 na spacer można się wybrać z Agnieszką Kosicką-Grabowską. Miejsce zbiórki: skrzyżowanie KEN i Gandhi przy wyjściu z metra od strony Multikina. Trasa poprowadzi przez osiedla Ursynowskie do ul. Ciszewskiego, Ciszewskiego do Skarpy Ursynowskiej, następnie wzdłuż skarpy do Rektoratu SGGW.

Z prezeską OTOP-u spotkamy się ponownie w niedzielę o godz. 10:00, tym razem na pętli autobusowej „Osiedle Kabaty” obok Tesco i stacji metra Kabaty. W planach jest spacer po rezerwacie przyrody Las Kabacki, do tzw. Polanki Powsińskiej oraz Parku Kultury w Powsinie.

Uczestnicy spaceru będą przeprowadzali wspólnie obserwacje ptaków leśnych oraz parkowych przy karmnikach, a także terenów otwartych pól. Trasa będzie bardzo łatwa, głównymi ścieżkami lasu. Można odłączyć się w każdej chwili. Powrót w to samo miejsce zbiórki lub autobusem 519 w stronę Wilanowa i Centrum z pętli w Powsinie.

Długość spaceru łącznie (tam i z powrotem) ok. 6 km do przejścia, czas ok. 3-4 godzin. - Warto zabrać ze sobą lornetki i aparaty fotograficzne, drugie śniadanie i ciepłą herbatę w termosie. Obuwie i ubranie odpowiednie do panujących w dniu wycieczki warunków pogodowych – zaleca Beata Skarbek-Kruszewska i przypomina, że na terenie rezerwatu przyrody Las Kabacki obowiązuje zakaz wprowadzania psów – nawet na smyczy.

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%