Zamknij

Planujesz przeprowadzkę? Nie zapomnij o przepisaniu licznika

10:16, 27.08.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 10:18, 27.08.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Kartony spakowane, a Ty czekasz już na przyjazd ekipy przeprowadzkowej? Zastanów się, czy na pewno o niczym nie zapomniałeś. Jedną z formalności, której nie można pominąć podczas kupna domu lub mieszkania, jest przepisanie na siebie licznika prądu. Procedura jest bardzo prosta! Dowiedz się, dlaczego trzeba o tym pamiętać oraz jak to zrobić.

Przepisanie licznika prądu: dlaczego to tak istotne?

W skrócie: opłacanie rachunków za prąd to obowiązek osoby, która podpisała umowę ze sprzedawcą energii elektrycznej. Jeżeli więc osoba sprzedająca nieruchomość nie dopełni tej formalności, w przyszłości może ponieść odpowiedzialność za długi jej nowego właściciela – jeżeli będzie on zalegał z opłatami. Analogicznie przepisanie licznika prądu chroni także Ciebie, czyli osobę, która kupuje nieruchomość. Z uwagi na konieczność spisania aktualnego zużycia prądu nie musisz się martwić, że kupujesz dom lub mieszkanie z nieopłaconymi rachunkami poprzedniego właściciela.

Czego potrzeba, aby przepisać licznik prądu?

Przepisanie licznika prądu pozwala obu stronom, zarówno kupującemu, jak i sprzedającemu, na rozpoczęcie nowego etapu życia z czystą kartą. Nie wymaga to skomplikowanych formalności, a cały proces możesz przejść na kilka sposobów: odwiedzając salon sprzedawcy energii, kontaktując się z nim mailowo lub wypełniając formularz na dedykowanej stronie internetowej. W przypadku tej ostatniej opcji potrwa to zaledwie kwadrans.

Przy przepisaniu licznika koniecznie pamiętaj o:

  • Spisaniu licznika – dzięki temu sprzedawca będzie wiedział, jakie było zużycie w momencie przejęcia przez Ciebie nieruchomości. Co istotne, spisanie licznika powinno się odbyć w obecności dwóch stron;
  • Wypełnieniu protokołu zdawczo-odbiorczego – trzeba w nim zawrzeć wszystkie niezbędne dane dotyczące licznika. Są to np. numer Punktu Poboru Energii (PPE), numer oraz stan licznika, a także dane osobowe poprzedniego i nowego właściciela. Następnie dokument podpisują obie strony;
  • Zebraniu dokumentów wymaganych przez sprzedawcę – oprócz wspomnianego protokołu zdawczo-odbiorczego są to zazwyczaj akt własności oraz dowód tożsamości. Szczegółową listę niezbędnych dokumentów znajdziesz na stronie internetowej sprzedawcy energii elektrycznej.

Przepisanie licznika prądu krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, procedura jest prosta, szczególnie w przypadku nowoczesnych sprzedawców z wygodnym w obsłudze panelem klienta. Jako przykład można podać portal „Przejmij licznik” od innogy Polska. Po wejściu na dedykowaną stronę nowy właściciel nieruchomości ma do wyboru jedną z trzech ścieżek, w zależności od tego, od kogo przejmuje licznik:

  • od innego klienta – potrzebny jest do tego skan lub zdjęcie protokołu zdawczo-odbiorczego oraz dane osoby zdającej i przejmującej lokal;
  • od dewelopera – aby rozpocząć proces, nowy właściciel nieruchomości musi jedynie podać adres i numer licznika. Licznik zostanie odblokowany w ciągu 14 dni po zatwierdzeniu przez niego umowy;
  • po osobie zmarłej – niezbędny do tego jest skan dokumentu potwierdzające prawo do dziedziczenia nieruchomości po zmarłym kliencie w postaci postanowienia sądowego lub aktu poświadczenia dziedziczenia. Oprócz tego należy przygotować numer i wskazanie licznika oraz PESEL zmarłej osoby zdającej.

Do przepisania licznika online nie potrzeba nawet komputera, wystarczy urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Można to więc zrobić w zasadzie o dowolnej porze dnia i nocy. Możliwość zrealizowania całej procedury przez internet pozwala ominąć kolejki i oszczędza nowemu właścicielowi wizyty w siedzibie sprzedawcy.

Przepisanie licznika prądu to formalność, która leży po stronie nowego właściciela. Nie warto zwlekać! Tym bardziej że po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów procedura może Ci zająć nie więcej niż kwadrans. 

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%