REKLAMAA1 SanGiovanni 01.07.2022 - 31.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zapewne wielu z Was, czytając tytuł tego artykułu, zadaje sobie pytanie: czym jest ploter drukująco-tnący? Jak słusznie się domyślacie, jest to w pewnym sensie rodzaj ogromnej drukarki, podłączonej do komputera.

  Plotery służą do generowania wydruków wielkoformatowych na materiałach, których rozmiary przekraczają wielokrotnie standardowe wymiary kartki a4. W ten sposób drukuje się na przykład banery reklamowe, tapety, a także tkaniny, z których powstają później elementy naszego stroju, zasłon lub pościeli.

  Plotery drukujące - zasady działania

  Wydruk za pomocą plotera możliwy jest na różnego rodzaju materiałach, w tym tkaninach. W zależności do typu plotera materiał, na którym następuje nadruk, może być podawany w rolkach lub w arkuszach. Plotery wyposażone są w głowicę drukującą, która porusza się po całej szerokości arkusza, na którym następuje drukowanie, głowica może przemieszczać się w jednym wymiarze, drugi wymiar uzyskujemy, przesuwając zadrukowywany materiał, na rolce, lub, w przypadku ploterów płaskich głowica porusza się w dwóch wymiarach po całym arkuszu. Plotery rozróżniamy też ze względu na rodzaj "tuszu", którym tworzony jest wydruk. Możemy tu wyróżnić plotery atramentowe - działający na tej samej zasadzie co drukarka atramentowa. Kolejnym typem ploterów są plotery solwentowe, w których klasyczne atramenty na bazie wody zastępowane są przez atramentami solwentowymi na bazie rozpuszczalników organicznych. Przewagą druku solwentowego jest jego wysoka trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Technologia solwenowa umożliwia również wydruk na powierzchniach, do których klasyczne atramenty nie chcą przywierać. Najwyższym stopniem rozwojem druku wielkoformatowego są plotery UV, drukujące atramentami utwardzanymi światłem UV. Dzięki tego typu drukarkom możliwy jest trwały i precyzyjny druk na takich materiałach jak szkło, aluminium, MDF, ceramika, metalem i wielu innych tworzywach.

  Plotery tnące i tnąco-drukujące

  Kolejną grupą urządzeń do obróbki materiałów wielkoformatowych są plotery tnące. Jak zapewne większość z Was się domyśla, służą one do wycinania wzorów na materiałach wielkoformatowych z wysoką precyzją. Plotery tnące mogą działać w oparciu, o materiały w rolce - plotery rolkowe lub w arkuszach - plotery tablicowe, płaskie. W zależności od typu urządzenia, głowica tnąca porusza w jednym lub dwóch wymiarach.

  Niejako z połączenia dwóch powyższych typów urządzeń wielkoformatowych powstały plotery drukująco-tnące. Czyli jedno urządzenie do wydruku oraz wycięcia gotowego wzoru. Ploter tego rodzaju zapewnia większą wydajności i rentowność procesów wielkoformatowych, zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorstwach. Liderem w dziedzinie ploterów drukująco-tnących pozostaje japońska marka Roland, jednym z jej dystrybutorów jest Atler Warszawa, posiadający w ofercie szeroki wybór ploterów różnych typów.

  Artykuł załadowany: 0.3346 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022