REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 kwietnia 2020, 20:27

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Polacy coraz częściej decydują się na spędzanie urlopu na wodzie. Już nie tylko Mazury przyciągają motorowodniaków. Jedną z naszych ulubionych wakacyjnych destynacji od kilku lat pozostają Bałkany - zwłaszcza Chorwacja i Czarnogóra - oraz Włochy i Grecja.

  Planujesz wakacje nad wodą, nie chowaj się za parawanem :)

  Wynajem motorówki lub przejażdżka skuterem wodnym w Chorwacji lub innym wymarzonym kraju docelowym nie jest ani trudny, ani kosztowny. Jednak w każdym przypadku zostaniecie poproszeni o uprawnienia sternika motorowodnego. Jeśli nie mamy uprawnień, możemy wynająć jacht wraz z zawodowym kapitanem, ale co to za przyjemność nawet podczas urlopu musieć poddawać się “rozkazom szefa”? Przecież po to wstaliśmy zza biurka i po to ruszyliśmy na “przestwór oceanu”, żeby poczuć smak wolności. Warto więc zdobyć stosowne patenty i uprawnienia, aby pływać bez ograniczeń.

  Czy pływanie bez patentu jest w ogóle zgodne z prawem?

  Jeśli chcemy prowadzić jacht żaglowy, a nie mamy patentu, to polskie przepisy pozwalają na pływanie po wodach śródlądowych takimi jednostkami o długości kadłuba do 7,5 metra. W przypadku motorówek, które polskie prawo nazywa "jachtami motorowymi", nie trzeba uprawnień, o ile porusza się jednostkami o mocy silnika poniżej 10 kW (13,6 KM). Dopuszczalne jest też kierowanie mocniejszymi motorówkami (nawet o mocy 75 kW). Jednak w tym przypadku długość kadłuba nie może przekraczać 13 metrów, a prędkość maksymalna musi być ograniczona 15 km/h.

  W przypadku motorówek dłuższych i o większej mocy silnika potrzebne będą stosowne uprawnienia czyli Patent Sternika Motorowodnego.

  Do czego uprawnia patent sternika motorowodnego? 

  Patent sternika motorowodnego to pierwszy z całej listy patentów, które można zdobyć. Osoba zapisująca się na kurs musi mieć ukończone 14 lat. Zdobycie stosownego dokumentu umożliwi prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych oraz  jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej. Co ważne, osoby w wieku poniżej 16. roku życia mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach motorowych o mocy silnika do 60 kW (~81,6 KM).

  Zdobycie patentu sternika motorowodnego wymaga zdania egzaminu, który jest  organizowany przez upoważniony podmiot jakim jest Superboat.pl. O nadaniu uprawnień egzaminacyjnych decyduje Minister Sportu i Turystyki, a otrzymują je wyłącznie podmioty spełniające najbardziej wyśrubowane wymagania. 

  Uprawnienia wydane w Polsce obowiązują na całym świecie.

  Jak szybko można zdobyć uprawnienia?

  Szkolenia odbywają się nawet w trybie weekendowym - w ciągu dwóch dni można odbyć zarówno szkolenie teoretyczne jak i praktyczne. Szkolenie praktyczne odbywa się w grupach 2 – 3 osobowych  trwa 2 h na każdą załogę.

  Możliwość zdawania egzaminu w tym samym miejscu jest znacznym ułatwieniem dla kursantów.

  Jak wygląda egzamin na patent sternika motorowodnego?

  Egzamin taki składa się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej.

  Część teoretyczna

  Część teoretyczna to 75 pytań testowych zamkniętych jednokrotnego wyboru. Warunkiem zaliczenia jest minimum 65 poprawnych odpowiedzi. Maksymalny czas na rozwiązanie zestawu to 90 minut.

  Przygotowując się do części testowej  pamiętajmy, że musimy znać nie tylko podstawy budowy jachtów motorowych oraz ich silników, ale także zasady manewrowania jachtami motorowymi i skuterami wodnymi oraz podstawy locji (czyli bezpiecznej i sprawnej żeglugi). Zdając egzamin teoretyczny musimy dysponować wiedzą z zakresu ratownictwa wodnego oraz meteorologii. 

  Część praktyczna

  Na podstawie stosownych wytycznych komisja egzaminacyjna przygotowuje dla każdego zdającego indywidualne zadania. Za pozytywny wynik egzaminu praktycznego uważa się prawidłowe wykonanie wszystkich zadań wskazanych przez egzaminatora. W trakcie części praktycznej dopuszcza się jednokrotne powtórzenie źle wykonanego elementu egzaminu.

  Co musisz umieć, żeby zdać część praktyczną? W zakres umiejętności sternika motorowodnego wchodzą odejście i dojście od/do nabrzeża, pływanie kursem prostym i cyrkulacja, kotwiczenie i cumowanie w różnych warunkach, a także prowadzenie jachtu przy spotkaniu z innym jachtem oraz jego wyprzedzanie. Trzeba wykazać się umiejętnością kierowania załogą oraz adekwatną reakcją  w czasie alarmu “człowiek za burtą”.

  Warunkiem zdania całego egzaminu na patent sternika motorowodnego jest uzyskanie pozytywnej oceny z wszystkich elementów obu jego części. Żadna z części składowych egzaminu nie może być powtarzana. Oznacza to, że w przypadku niezaliczenia egzaminu trzeba do niego przystąpić ponownie i powtórnie zdać go w całości.

  Osoba nieletnia podchodząca do egzaminu musi przedstawić zgody rodziców lub opiekunów na uprawianie turystyki wodnej oraz uiścić stosowną opłatę - 250,- zł (w przypadku uczniów i studentów w wieku do 26 lat, opłata ta podlega obniżeniu o 50% na podstawie dokumentu uprawniającego do zniżki - np. legitymacji szkolnej lub studenckiej).

  W przygotowaniu tekstu pomogła szkoła motorowodna MotoSternik, która oferuje kursy teoretyczne i praktyczne na Patent Sternika Motorowodnego. Chcesz zdobyć patent na sternika motorowodnego? Wejdź na stronę https://www.motosternik.pl/sternik-motorowodny/ i sprawdź szczegóły!

  Artykuł załadowany: 0.2048 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020