REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 października 2021, 19:01

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Obecnie wiele mówi się o tym, jak duże oszczędności dają panele fotowoltaiczne i jak ważne są dla "zielonej transformacji" systemu energetycznego. Trzeba jednak przyznać, że ich montaż stanowi dla wielu inwestorów duży wydatek. Dlatego nie dziwi fakt, że wielu z nich interesuje się przede wszystkim tym, kiedy zwróci się inwestycja w fotowoltaikę. Dowiedz się, od czego zależy szybki zwrot inwestycji i po ilu latach wyjdziesz "na swoje"!

  Czym jest fotowoltaika i dlaczego inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

  Fotowoltaika to technologia pozwalająca na przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Upraszczając, montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala na produkcję własnego prądu i to zupełnie za darmo (instalacja nie generuje praktycznie żadnych kosztów utrzymania). Dzięki odpowiednio dobranym parametrom systemu można zredukować rachunki za prąd niemal do zera, znacząco obniżając koszty utrzymania domu, firmy, gospodarstwa rolnego itp. To szczególnie atrakcyjna wizja w obliczu rosnących cen energii elektrycznej!

  Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej?

  Aby obliczyć, po jakim czasie zwraca się fotowoltaika, trzeba wiedzieć, ile kosztuje taka inwestycja. Cena zależy od kilku czynników, a w szczególności od:

  • wielkości inwestycji,
  • rodzaju i jakości zastosowanych paneli fotowoltaicznych,
  • rodzaju i jakości pozostałych komponentów i osprzętu,
  • miejsca i sposobu montażu (na dachu, na gruncie),
  • rodzaju inwestora (fotowoltaika dla osób prywatnych jest objęta 8-procentową stawką VAT, a kupując instalację dla firmy, trzeba zapłacić 23-procentowy VAT).

  Koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego gospodarstwa domowego to od kilkunastu do nawet 30 tys. zł. Dokładnej kalkulacji należy jednak dokonywać indywidualnie. Renomowany instalator, taki jak Erato Energy, może ją przeprowadzić za Ciebie.

  Dofinansowanie – skróć czas zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne

  Obliczając okres zwrotu inwestycji, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę różne możliwości dofinansowania i ulgi dostępne obecnie dla inwestorów. Osoby prywatne, chcące korzystać z odnawialnych źródeł energii w celu zaopatrywania w prąd swojego domostwa mogą skorzystać z:

  • programu Mój Prąd,
  • programu Czyste Powietrze,
  • programów regionalnych,
  • ulgi termomodernizacyjnej (odliczenia od podatku).

  Bezzwrotne dotacje zapewniają kwoty rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych wsparcia przy instalacji paneli słonecznych oraz innych systemów wykorzystujących OZE. Kolejne kilka tysięcy można odzyskać dzięki uldze termomodernizacyjnej – pozwala ona na odpisanie od podatku do 53 tys. zł. Istnieją ponadto różne formy wsparcia dla rolników (program dotacji Agroenergia, ulga od podatku rolnego) czy firm (np. program Energia Plus).

  Po jakim czasie zwróci się inwestycja w panele słoneczne?

  Jak oszacować, po ilu latach Twoja instalacja fotowoltaiczna się zwróci? Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

  • zużycie energii elektrycznej – im większe rachunki przed inwestycją, tym większe oszczędności po zamontowaniu instalacji PV, oczywiście przy odpowiednim doborze jej parametrów;
  • ceny energii – wzrost cen energii na rynku zwiększa oszczędności inwestora i przyspiesza zwrot inwestycji;
  • koszty inwestycyjne – im taniej kupiona instalacja fotowoltaiczna (np. dzięki dotacjom), tym szybszy zwrot;
  • wydajność instalacji fotowoltaicznych – ich efektywność w zakresie produkcji prądu;
  • sposób wykorzystania energii – im efektywniej jesteś w stanie wykorzystać produkowany prąd (wysoka autokonsumpcja, korzystne rozliczenie nadwyżek dzięki opustom prosumenckim), tym szybciej Twoja inwestycja się zwróci.

  Obecnie instalacje fotowoltaiczne są bardzo wydajne, a koszty ich montażu spadają. Co więcej, inwestorzy mogą pozyskać atrakcyjne dotacje. Wszystko to sprawia, że szacowany czas zwrotu inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną to obecnie zaledwie 5-6 lat, i to nawet przy zachowawczych założeniach dotyczących podwyżek cen prądu. Warto zdecydować się już teraz, gdy przepisy prawa sprzyjają inwestorom, a wybór dotacji i ulg jest bardzo szeroki. Im szybciej zaczniesz oszczędzać, tym szybciej wyjdziesz "na swoje"!

  Artykuł załadowany: 0.3006 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021