Zamknij

Pod boiskiem na Zaruby powstanie zbiornik na deszczówkę. To unikatowe rozwiązanie w Warszawie

10:19, 04.09.2020 Anna Łobocka Aktualizacja: 17:59, 04.09.2020
Skomentuj Urząd Dzielnicy Ursynów Urząd Dzielnicy Ursynów

To nowatorskie rozwiązanie w skali całej Warszawy. Na Ursynowie powstanie pierwszy zbiornik na deszczówkę, ukryty pod murawą szkolnego boiska. 

Na dniach zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie boiska szkolnego przy nowej szkole na ul. Zaruby na Kabatach. Tym razem wymagania wobec firm, ubiegających się o kontrakt, będą uwzględniały nie tylko tradycyjne prace budowlane, ale też "niespodziankę" głęboko skrytą pod murawą. 

Będzie to zbiornik retencyjny, zbierający deszczówkę. Zostanie zaprojektowany na podstawie badań meteorologicznych, w oparciu o dane dotyczące opadów. Jego wielkość musi zostać dopasowana do ilości wody jaka w tej części Ursynowa spada na metr kwadratowy, z uwzględnieniem deszczów nawalnych. 

 - Jesteśmy świadomą dzielnicą, która wie jak oszczędzać wodę i jak jest to ważne. Zgromadzona deszczówka posłuży do podlewania zieleni na terenie szkoły. Przy okazji budowy zbiornika powstanie również cała instalacja to umożliwiająca - wyjaśnia burmistrz Robert Kempa. 

Ratusz chce, aby zwycięski wykonawca zaprojektował i wybudował boisko przy Zaruby do końca kwietnia 2021 roku.  

Problem za problemem

Droga do jego powstania była bardzo wyboista. Najpierw nie było pewne czy w ogóle uda się je zbudować. Samorząd nie posiadał działki, a na gruncie sąsiadującym ze szkołą deweloper chciał wybudować blok. Walka o ziemię na Kabatach trwała dwa lata.

Firma Longbridge, która buduje za Tesco osiedle mieszkaniowe, zgodziła się oddać miastu grunt pod boisko w zamian za dwa razy mniejszą, ale o podobnej wartości, działkę na Woli, przy skrzyżowaniu alei Solidarności i Żelaznej. Dopłaciła miastu ok. 5 mln złotych. Umowa w tej sprawie została podpisana w listopadzie ubiegłego roku.

Od tego czasu ratusz stara się o powstanie boiska przy budowanej wciąż podstawówce. Długo nie mógł jednak ogłosić przetargu.

Dopiero w drugiej połowie miesiąca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zatwierdziła plan remediacji, czyli oczyszczenia gruntu. Dzielnica złożyła wniosek w tej sprawie 7 kwietnia. Teraz już tylko zostało ogłoszenie przetargu i oczekiwanie na ukończenie robót w terminie, czyli 30 kwietnia 2021 roku.

Wciąż nie ma pewnego terminu otwarcia kabackiej szkoły. Nastąpi to w październiku lub listopadzie. Do tego czasu uczniowie dwóch klas pierwszych nowej podstawówki nr 399 tymczasowo będą uczęszczać do swojej starej szkoły obwodowej, przy Lokajskiego. Rekrutacja do klas starszych do podstawówki przy Zaruby będzie możliwa dopiero w marcu przyszłego roku.

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

KorbolKorbol

11 1

"Jesteśmy świadomą dzielnicą, która wie jak oszczędzać wodę i jak jest to ważne. Zgromadzona deszczówka posłuży do podlewania zieleni na terenie szkoły. Przy okazji budowy zbiornika powstanie również cała instalacja to umożliwiająca" Czy nie powinien pojawić się taki zapis w przepisach dotyczących budowy obiektów, nakazujący właśnie takie rozwiązania?
Budujesz blok - musi być garaż (tak jest) + musi być zbiornik (winno być).
A i na dachu ogniwa.
PS. na działce od lat mam i używam 12:18, 04.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ReallyReally

27 8

Znając osiągnięcia naszych ratuszowych "fachowców" w dziedzinie budownictwa... To będzie jak z Maciejką... 13:54, 04.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ReallyReally

26 13

Jaki sposób pozyskiwania wody deszczowej z Domu kultury zastosowano we wspomnianym obiekcie? Przecież Bartosz-ekolog na pewno o tym pomyślał. W końcu za to bierze pensję. 13:56, 04.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ReallyReally

19 4

Bartoszy nie minusuj :P 14:40, 04.09.2020


nikiniki

22 2

No jak ten zbiornik retencyjny - żaden nowy wynalazek , firma wybrana przez ursynowski ratusz wybuduje, to czarno widzę przyszłość tego boiska. Zbyt świeże usterki "Maciejki", czy "Czajki" . 18:36, 04.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zwykły obserwatorzwykły obserwator

3 0

Nowatorskie i "kreatywne" rozwiązania mają "pecha" w Wwie, zwłaszcza te zabetonowane i ukryte pod ziemią, hi, hi. Zatem operacja zakończy się zapadnięciem boiska, uszkodzeniem/podmyciem szkoły. Jest tylko jedna kwestia: czy neurobiałki uwierzą w te koszałki opałki? 23:36, 06.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%