REKLAMAA1-DAGRASSO--14-08----13-11-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 kwietnia 2018, 10:08 komentarzy 7

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Jedna z dwóch propozycji zagospodarowania niecki wodnej pod Kopą Cwila

  Jedna z dwóch propozycji zagospodarowania niecki wodnej pod Kopą Cwila (Urząd Dzielnicy Ursynów)

  Podwodna ścieżka z głazów, ozdobne trawy i drewniane leżanki czy podświetlany plac wodny z fontannami i tarasami? Przed takim wyborem staną mieszkańcy, którzy niebawem zdecydują o kształcie, jakiego nabierze ursynowski wieloryb.

  Niecka wodna pod Kopą Cwila, znana jest z tego, że widziana z lotu ptaka przypomina kształtem wieloryba oraz z tego, że od zawsze stoi pusta. Teraz pojawia się realna szansa na to, że zaniedbany betonowy staw będzie nareszcie tętnić życiem.

  Od poniedziałku ruszają konsultacje społeczne, podczas których, mieszkańcy zobaczą dwie koncepcje zagospodarowania tego miejsca i będą mogli przedstawić swoją opinię. Pierwsza z dwóch koncepcji zakłada rewitalizację niecki przy zachowaniu obecnego kształtu, druga – utworzenie placu wodnego z fontannami.

  W zgodzie z naturą

  Propozycje przedstawione przez projektantkę, Katarzynę Łowicką z biura Proinwestycja, są skrajnie różne. Pierwszy, nawiązujący do pierwotnego projektu i obecnej stylistyki okolicy, nie wprowadza dużych zmian. Niecka ma zostać odtworzona, a na jej dnie ma być ułożona ścieżka z głazów, po których można spacerować.

  - Założenie jest takie, że niecka będzie spłycona, to zarówno kwestia bezpieczeństwa, jak i oszczędności – mówi Katarzyna Łowicka. - Głębokość musi być także odpowiednia, żeby uniknąć znacznego parowania wody, ale to wszystko da się spokojnie pogodzić przy nowych technologiach – zapewnia projektantka.

  Koncepcja uwzględnia posadzenie drzew i krzewów liściastych i iglastych, traw ozdobnych, bylin oraz roślinności wodnej. Całość mają dopełniać drewniane leżanki, siedziska i podest zlokalizowany przy niecce. Ścieżki spacerowe mają być wykonane z nawierzchni żwirowo-gliniastej.

  Wodna zabawa

  Druga koncepcja zakłada utworzenie nowoczesnego placu wodnego. Wśród atrakcji zaproponowano fontanny posadzkowe, fontannę z burtą do siedzenia, gejzery, kaskadę wodną ze zjeżdżalnią, urządzenia napędzane siłą mięśni z dyszami wodnymi oraz poidełko.

  Na teren wokół placu przewidziano budowę ażurowych podpór pod pnącza z drewnianymi siedziskami oraz tarasowo ułożonych drewnianych podestów.

  - Myślimy o wykorzystaniu modrzewia syberyjskiego, który jest bardzo żywiczny, naturalnie się utlenia – tłumaczy Łowicka. – Drewno robi się szare i świetnie się zachowuje przez lata, jesteśmy o nie spokojni – dodaje.

  Wokół zaplanowano nasadzenia krzewów iglastych i liściastych, pnączy oraz traw ozdobnych i bylin. Plac i ścieżki przewidziano z nawierzchni utwardzonej (np. płyty betonowe). W obu przypadkach cały teren ma być podświetlany nocą, co umożliwi korzystanie z niego całą dobę. Woda we wszystkich urządzeniach będzie odpowiednio filtrowana.

  - We wszystkich urządzeniach typu fontanny są montowane filtry. Także te, które przewidziane  są w projekie, skierowane głównie do dzieci, muszą mieć odpowiednio filtrowaną wodą - komentuje projektantka.

  Jak wyrazić swoją opinię?

  Aby porozmawiać o zaproponowanych rozwiązaniach można odwiedzić jeden z punktów konsultacyjnych, które będą pojawiały się w różnych lokalizacjach Ursynowa przez cały kwiecień. Podczas spotkań będzie można zadać pytania projektantom, zgłosić swoje uwagi i zaproponować własne rozwiązania.

  • 11 kwietnia (środa) w godz. 14:00-18:00 – przy stacji metra Ursynów
  • 18 kwietnia (środa) w godz. 14:00-18:00 – przy stacji metra Stokłosy
  • 21 kwietnia (sobota) w godz. 11:30-16:00 – przy niecce pod Kopą Cwila
  • 23 kwietnia (poniedziałek) w godz. 12:00-18:00 – Urząd Dzielnicy Ursynów

  Można takie wypełnić ankietę na stronie miasta, bądź do 6 maja przesłać swoje uwagi na adres: konsultacjespoleczne@ursynow.pl

  Ostateczny projekt niecki zostanie przedstawiony 9 czerwca podczas Dni Ursynowa, a następnie pod koniec czerwca na otwartym spotkaniu z mieszkańcami. W wersji optymistycznej realizacja wybranego pomysłu, ma nastąpić jeszcze w tym roku.

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

  • 20
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~tubylec 7 ponad rok temu

   Te pomysły są tylko ładne na kartce i w teorii. Każdy z pomysłów całkowicie wyklucza okolicznych mieszkańców. Gdy powstaną okolicznym mieszkańcom pozostanie się wyprowadzić lub zamknąć na stałe okna. Będą się tam odbywać niekończące się imprezy. Już teraz mieszkanie przy innych dużych placach zabaw/boiskach jest trudne. Nie chodzi o samych zwykłych użytkowników lecz o liczbę przekraczającą zdrowy rozsądek imprez oraz nocne zabawy z alkoholem, dopalaczami dużych grup wyrostków i dorosłych. Zatem zalecam nie budować tam nic nadzwyczajnego. Wystarczy ładny zieleniec z posmakiem zwykłego parku.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mamiszon 6 ponad rok temu

   Każdy pomysł jest dobry byle udało się go zrealizować. Niech ten teren będzie bardzo rekreacyjny, dla mieszkańców, nich będzie miejscem na imprezy, koncerty itd. Żadnych wielkich budynków, tylko zieleń, zieleń a w zimie (o ile taka zawita :-)) niech to będzie miejsce szaleństw !

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 5 ponad rok temuocena: 0% 

   Tyle pomysłów na parki, na co komu ta woda? Będzie tylko jeszcze więcej komarów :(

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Slav 4 ponad rok temuocena: 100% 

   Burmistrz Kempa lubi błyszczeć pisząc o takich pomysłach, szkoda że zapomniał dodać, że to Otwarty Ursynów zbierał podpisy pod pomysłem rewitalizacji

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Pierwszy bardziej się wpisuje w otoczenie. Jestem za nim

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Magdalena 2 ponad rok temuocena: 67% 

   Ja się trochę boje, że psy sobie zrobią kąpielisko a dla dzieci może być niebezpiecznie. Ale projekt ładny

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mila 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Oby nie skończyło się na gadaniu! Ciężki wybór, ale chyba jednak ten drugi projekt...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3223 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO--14-08----13-11-2020