REKLAMAA1-SALONin360--19-08----18-09-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 czerwca 2019, 11:06

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Jeśli nie wiesz, czym charakteryzuje się podatek od kupna samochodu, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Przeczytasz w nim o tym, kto musi go uregulować, z jakimi kosztami się wiąże oraz w jakich sytuacjach urząd skarbowy zwolni nas z tego obowiązku. Ponadto w tekście pokrótce omówiliśmy, w jaki sposób wypełnić deklarację podatkową. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

  Podatek od zakupu samochodu - kto musi go uregulować?

  Podatek od kupna samochodu, który określany jest również jako podatek od wzbogacenia (PCC-3), powinni uregulować wszyscy, którzy nabyli pojazdy używane od osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są płatnikami VAT. Mówiąc nieco prościej, jeśli kupiliśmy używane auto od osoby prywatnej, wtedy musimy zapłacić określone należności względem urzędu skarbowego.

  W tym miejscu warto podkreślić, że PCC-3 jest podatkiem obowiązkowym i pod żadnym względem nie możemy go lekceważyć. Oznacza to, że każdy kto nabył samochód używany bez żadnej faktury, jest zobowiązany do opłacenia podatku od wzbogacenia, w przeciwnym razie trzeba się liczyć z poważnymi konsekwencjami. W świetle prawa nieuregulowanie takiej należności jest przestępstwem.

  Ile wynosi podatek od wzbogacenia?

  Trzeba wiedzieć, że w momencie, gdy kupimy samochód używany od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności i nie jest płatnikiem VAT, mamy 14 dni na zgłoszenie nabycia auta w wybranym urzędzie skarbowym oraz wypełnienie specjalnego oświadczenia PCC-3. Następnie będziemy musieli uregulować podatek od wzbogacenia, który zwykle wynosi 2 proc. wartości nabytego pojazdu.

  Urząd skarbowy wylicza wysokość podatku od kupna samochodu na podstawie porównania kwoty zapisanej w umowie z własnymi statystykami oraz dokładnie analizuje wartość rynkową pojazdu. Po zebraniu wszystkich niezbędnych danych, pracownik urzędu wykona wycenę podatku PCC-3. Jeśli uznamy, że koszty zostały wyliczone niewłaściwie, wtedy możemy zwrócić się o pomoc do biegłego.

  Kiedy urząd skarbowy zwolni nas z opłaty?

  Zanim jednak wybierzemy się do urzędu skarbowego w celu zapłacenia podatku od zakupu samochodu, najpierw powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, które zwolnią nas z tego obowiązku. Poniżej przedstawiamy wszystkie przypadki, w których nie będziemy musieli uregulować podatku PCC-3.

  • kupno nowego pojazdu w salonie samochodowym czy komisie,
  • jeśli kupujemy samochód używany od zarejestrowanej firmy,
  • nabycie auta za kwotę, która nie przekracza 1000 zł,
  • zakup samochodu poza terytorium naszego kraju.

  Niezapłacenie podatku PCC - jakie są konsekwencje?

  Jeśli po przekroczeniu 14 dni od zakupu używanego pojazdu od osoby prywatnej, nadal nie zapłaciliśmy podatku od wzbogacenia, możemy ponieść poważne konsekwencje. Czy istnieje szansa na to, aby ich uniknąć? Tak, wystarczy, że złożymy w urzędzie skarbowym oświadczenie, w którym uzasadnimy swój błąd i niezwłocznie zapłacimy zaległy podatek PCC-3.

  W przypadku, gdy po upływie terminu uregulowania podatku od kupna samochodu, urząd skarbowy pierwszy zgłosi się do nas w kwestii zaległej wpłaty, wtedy niestety trzeba liczyć się z różnymi karami. Takie niedopatrzenie urzędnicy zwykle traktują jako wykroczenie skarbowe, ale czasami bywa też tak, że uznają, że zostało popełnione przestępstwo skarbowe. Warto o tym pamiętać.

  Podatek PCC-3 - jak wypełnić deklarację?

  Większość osób, które kupiły samochód używany i nigdy wcześniej nie wypełniały deklaracji PCC-3, obawiają się, że jest to trudne zadanie, które wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. To nieprawda! Wystarczy, że pobierzemy trzystronicowy formularz z internetu i uzupełnimy, wpisując między innymi następujące informacje:

  • numer NIP i PESEL,
  • dokładny opis pojazdu,
  • markę i model samochodu,
  • numer nadwozia,
  • rok produkcji samochodu,

  W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że koszty związane z zakupem używanego samochodu i uregulowaniem podatku mogą pozbawić nas ostatnich oszczędności. W tej sytuacji warto rozważyć wzięcie pożyczki za pośrednictwem sprawdzonego serwisu, jak choćby https://autokapital.pl/.

  Artykuł załadowany: 0.1939 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019