REKLAMAA1 Pizzeria105 01.08.2022 - 30.09.2022 (2X w serii)
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Wysoki koszt podlewania ogródka, Ile kosztuje własna studnia?, Koniec z ograniczeniami z podlewaniem.

  Przydomowe studnie do niedawna były kojarzone wyłącznie z głęboką prowincją. Dziś masowo powstają nawet w centrach miast i na eleganckich osiedlach mieszkaniowych. Powód? Gwałtownie drożejąca woda i coraz większe problemy z jej dostępnością. Kto umie liczyć i ma spory ogródek do podlewania, ten przynajmniej rozważa zainwestowanie we własną studnię. Dlaczego to się opłaca? Kilka argumentów znajdziesz w naszym artykule.

  Wysoki koszt podlewania ogródka

  Właściciele przydomowych ogrodów często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ogromne ilości wody zużywają do utrzymania roślinności (przede wszystkim trawnika) w dobrym stanie. Na początek mamy więc dla Ciebie kilka faktów:

  • Zalecane dobowe zużycie wody do
  • podlewania trawnika
  • wynosi
  • 5 litrów na każdy metr kwadratowy
  • Zalecane dobowe zużycie wody do
  • podlewania roślin
  • na rabatach
  • wynosi około
  • 10 litrów na metr kwadratowy

  Zakładając więc, że masz do podlania tylko 100 metrów kwadratowych trawnika i 50 metrów kwadratowych rabatek, w ciągu doby poświęcasz na to 1000 litrów (1 metr sześcienny) wody, co w skali całego sezonu (od kwietnia do września) daje 180 000 litrów (180 metrów sześciennych).

  Uśredniona cena metra sześciennego wody wynosi w Polsce około 3,50 zł, a więc łatwo policzyć, że sezon podlewania niewielkiego ogródka kosztuje ponad 600 złotych lub ponad 100 zł miesięcznie. Niedużo? Pamiętajmy o efekcie skali – te wydatki ponosisz rok po roku, a woda będzie tylko drożeć.

  Ile kosztuje własna studnia?

  Trudno oszacować koszt wykonania studni, ponieważ wszystko zależy tutaj od jej rodzaju, głębokości oraz klasy użytej pompy i stopnia rozbudowania instalacji. Można jednak przyjąć, że w przypadku studni wierconej (najpopularniejsze i polecane rozwiązanie) koszt jednego metra bieżącego odwiertu to 250 zł.

  Jeśli więc na Twojej działce uda się natrafić na źródło wody na głębokości 10 metrów, to sama usługa wykonania odwiertu będzie Cię kosztować 2500 zł. Do tego dochodzi jeszcze koszt zakupu pompy głębinowej (około 800 zł za markowy model wystarczający na potrzeby nawadniania niewielkiego ogrodu) oraz zbiornika hydroforowego do magazynowania wody (około 700 zł za zbiornik przeponowy o pojemności 150 litrów).

  Sumarycznie zatem zainwestujesz około 4500 zł (doliczamy elementy hydrauliczne), a więc budowa studni powinna Ci się zwrócić w ciągu około 8 lat – to bardzo dobry wynik, a nie uwzględniamy w nim dalszych podwyżek cen wody.

  Koniec z ograniczeniami

  W Polsce od lat mamy bardzo poważny problem z postępującym procesem stepowienia kraju. Okresy suszy są coraz częstsze i dłuższe, co potwierdzi każdy właściciel gospodarstwa rolnego. Powoli zaczyna to mieć przełożenie również na sytuację indywidualnych Kowalskich.

  Słyszymy o problemach z dostępnością bieżącej wody w miastach (słynna sytuacja w Sosnowcu), a przede wszystkim na terenach wiejskich, gdzie w ostatnich latach powstało mnóstwo nowych domów. Gminy okresowo wprowadzają zakazy podlewania ogródków i mycia samochodów, aby wystarczyło wody do zaspokojenia celów bytowych i spożywczych. Nie liczmy na to, że sytuacja w najbliższym czasie się poprawi.

  I właśnie to jest najlepszą motywacją do zainwestowania we własną studnię, która – jeśli zostanie prawidłowo wykonana – zapewni nieprzerwane dostawy wody czy to do podlewania, czy w razie jakiejś katastrofy nawet na cele domowe.

  Zastanów się nad przytoczonymi argumentami i sam oceń, czy rzeczywiście podlewanie ogródka wodą z własnej studni Ci się opłaci. Jesteśmy przekonani, że tak, na co wskazują rosnące ceny wody oraz coraz większe ryzyko wprowadzenia zakazu podlewania trawników wodą wodociągową – i to nie tylko w okresach suszy.

  Artykuł załadowany: 0.3928 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022