REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 grudnia 2021, 12:56

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Podłogi drewniane od lat zachwycają swym eleganckim i ponadczasowym wyglądem. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będą one wyglądać jeszcze lepiej. Przeczytaj i dowiedz się, jak dbać o podłogi z drewna!

  Podłoga drewniana – jak o nią zadbać?

  Drewno to bez wątpienia jeden z najelegantszych materiałów na wykończenie domu. Niestety jednak, aby zachowało ono swój dobry wygląd, konieczna będzie odpowiednia pielęgnacja oraz konserwacja. Dlatego też jako specjaliści od podłóg i schodów drewnianych stworzyliśmy poniższy poradnik, w którym opowiemy, jak dbać o podłogi drewniane. Zapoznaj się ze wskazówkami ArtcoreStudio i przekonaj się, że wcale nie musi to być skomplikowane! Wbrew pozorom wystarczy jedynie zastosować się do kilku zasad pielęgnacji, a drewniane podłogi i schody, będą zachwycać swoim wyglądem przez długi czas! W dodatku nie wymaga to posiadania skomplikowanych narzędzi i przyborów. Na dobra sprawę wystarczy Ci jedynie miękka miotła, płaski mop oraz odpowiednio dobrany środek do mycia podłóg z drewna. Należy również pamiętać o tym, że pielęgnacja ta będzie się nieco różnić w przypadku podłóg lakierowanych i olejowanych.

  Podłoga lakierowana – jak ją pielęgnować?

  Podłogi wykonane z drewna lakierowanego wbrew pozorom nie są tak skomplikowane w pielęgnacji, jak mogłoby się to wydawać. Im lepszej jakości lakierem pokryto drewniany parkiet, tym wyższą trwałością będzie wyróżniać się podłoga. Lakier sprawia również, że drewno nabiera właściwości antystatycznych, co oznacza, że kurz i brud nie będą do niego aż tak przywierać. To z kolei znacznie ułatwia codziennej pielęgnacji podłogi. Wystarczy jedynie pamiętać o regularnym:

  • Odkurzaniu – im częściej, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że w trakcie odkurzania podłogi z drewna, trzeba używać końcówek z miękkim włosiem. W przeciwnym razie może dojść do zarysowania powierzchni podłogi, co  przyszłości może doprowadzić do jej zmatowienia.
  • Myciu na mokro – nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Podłogi drewniane nie lubią nadmiaru wilgoci, dlatego przed ich umyciem należy dobrze wycisnąć mopa. Bardzo ważne jest także stosowanie preparatów dedykowanych pielęgnacji drewnianych podłóg lakierowanych.

  Bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest również odkurzanie. Piasek i inne zabrudzenia mogą zarysować powierzchnię drewna. 

  Podłoga olejowana – na czym polega jej pielęgnacja?

  Olejowane podłogi drewniane wymagają nieco więcej pracy niż te, które wykonano z drewna lakierowanego. Wymaga ona bowiem znacznie więcej uwagi, czasu oraz stosowania preparatów myjących, olejów i wosków, które spełniają najwyższe normy jakościowe. Pielęgnację olejowanej podłogi z drewna można podzielić na kilka etapów. Oto one: 

  • Codzienna pielęgnacja – polega na codziennym zamiataniu lub odkurzaniu powierzchni. W trakcie tych czynności należy stosować miotły lub końcówki odkurzacza o miękkim włosiu, które nie uszkodzi czyszczonej powierzchni. W przypadku mycia na mokro trzeba pamiętać o tym, by dobrze wycisnąć mopa oraz stosować jedynie preparatów dedykowanych podłogom olejowanym.
  • Odświeżenie wyglądu podłogi – raz w miesiącu podłogę olejowaną dobrze jest również odświeżyć za pomocą preparatów, które w swoim składzie zawierają wosk. Dostępne są one zarówno w płynie, jak i sprayu, którego kolor należy dobrać do koloru podłogi. Preparat przywróci drewnu zdrowy wygląd.
  • Konserwacja – brak regularnego odświeżania podłogi zaowocuje tym, że z biegiem czasu podłoga utraci swój elegancki wygląd. Można to jednak naprawić za pomocą preparatów do renowacji podłóg olejowanych. Środki zawierające w swoim składzie twardy wosk utworzą na podłogę mikroporowatą powłokę, która nie tylko przywróci drewnu jego piękny wygląd, ale i zabezpieczy je przed dalszymi uszkodzeniami. Taki zabieg warto przeprowadzać 1-2 razy do roku.

  Po umyciu podłogi na mokro, dobrze jest również wytrzeć ją na sucho.

  Pielęgnacja podłogi z drewna – praktyczne porady

  Aby drewniana podłoga na co dzień urzekała swoim dobrym wyglądem, warto również pamiętać o tym, by:

  1. Regularnie usuwać z niej piasek – piasek, błoto i resztki śniegu stanowią dla drewna dość poważne zagrożenie. Nie tylko ze względu na to, iż zabrudzenia będą wdeptywane w deski, ale i ze względu na to, iż niszczą one jego strukturę. Dlatego konieczne będzie zastosowanie w domu wycieraczek oraz częste odkurzanie lub zamiatanie.
  2. Stosować specjalistyczne preparaty do podłóg drewnianych – zwykłe sklepowe preparaty co prawda usuną z powierzchni drewna zabrudzenia, jednak nie zawsze będą one w stanie zabezpieczyć jego strukturę przed uszkodzeniami. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku podłóg lakierowanych, do których pielęgnacji poleca się zwłaszcza anionowe i niejonowe oraz detergenty zawierające sole nieorganiczne.
  3. Unikać nadmiaru wilgoci – woda ma negatywny wpływ na drewno. Pod jego wpływem deski matowieją, ulegają odkształceniom, a znajdujący się na nich lakier może zacząć się odwarstwiać. Dlatego też podłogi drewniane zawsze należy myć dobrze wyciśniętym mopem – najlepiej płaskim, który lepiej zbiera wilgoć. Nie zaszkodzi również po mokrym myciu, przetrzeć parkiet na sucho.
  4. Utrzymywać w mieszkaniu stałą temperaturę – drewno najlepiej zachowuje się w temperaturze 17–24 oC. Nie zaszkodzi również regularnie wietrzyć pomieszczenia, w którym się znajduje. Zapobiegnie to również zbieraniu się nadmiaru wilgoci.
  5. Używać w domu miękkiego obuwia – wykonanego np. z filcu, co uchroni podłogę przed zarysowaniami. Odradza się używania w domu butów na obcasach i szpilkach. Warto również zabezpieczyć nóżki mebli warstwą filcu, która zabezpieczy parkiet przed ścieraniem.

  Degradacji drewnianych parkietów sprzyja również obecność zwierząt domowych. Jeżeli więc posiadasz kota lub psa – warto zadbać o to, by ich pazury były odpowiednio przycięte. 

  Opisane w artykule wskazówki możesz również zastosować do czyszczenia schodów z drewna.

  Jak czyścić drewniane schody?

  Te same wskazówki warto zastosować także do pielęgnacji schodów wykonanych z drewna. Podobnie jak podłogi są one narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. W trakcie ich mycia należy również pamiętać o tym, by poza stopniami umyć poręcze i balustrady. Wystarczy do tego jedynie wilgotna szmatka nasączona w wodzie z dodatkiem środka do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Odradza się stosowania silnych środków czyszczących, które mogą powodować matowienie powłoki drewnianej. Aby uchronić schody przed rozwarstwieniem się lakieru, warto także po myciu wypolerować je na sucho. W zachowaniu eleganckiego wyglądu schodów z drewna pomogą również przeprowadzane raz do roku zabiegi, np. lakierowanie, olejowanie lub bejcowanie. Nie tylko zakonserwują one drewno, ale jak w przypadku lakierobejcy – nadadzą drewnu pożądanego koloru.

  O pielęgnacji drewna warto również pomyśleć na etapie projektowania podłogi i schodów z drewna. Może się ona bowiem nieco różnić w zależności od wybranego gatunku drewna. Dlatego też przed montażem drewnianego parkietu skontaktuj się z ArtcoreStudio, a z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze drewna na podłogę lub schody!

  Salon ArtCore
  ul Sokołowska 9/u6
  01-142 Warszawa

  www: https://artcorestudio.pl

  Artykuł załadowany: 0.3691 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.11.2021 - 24.02.2022