Zamknij

Podpowiadamy jak uzyskać dofinansowanie na plac zabaw w przedszkolu lub szkole

21:02, 25.06.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 21:05, 25.06.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Plac zabaw przy przedszkolu i szkole to doskonałe uzupełnienie infrastruktury tych placówek. Dzięki bezpiecznemu miejscu do zabaw dla przedszkolaków i uczniów, nauczyciele i wychowawcy mogą proponować swoim podopiecznym więcej różnorodnych form aktywności na świeżym powietrzu. Zaprojektowanie placu zabaw to dopiero początek. Zdecydowanie większym wyzwaniem może być zdobycie funduszy na realizację tego projektu. Gdzie i jak szukać środków na plac zabaw w przedszkolu lub szkole?

Fundusze europejskie na place zabaw w przedszkolach

Fundusze z Unii Europejskiej to ważne źródło finansowania inwestycji w małą architekturę przy przedszkolach i szkołach. Starając się o pieniądze na budowę lub modernizację placu zabaw możemy wziąć udział w konkretnym, realizowanym aktualnie programie lub samodzielnie napisać projekt.

W przypadku chęci przystąpienia do konkretnego programu grantowego bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z jego zasadami i celami. Nawet najlepiej napisane i umotywowane zgłoszenie nie zostanie rozpatrzone pozytywnie, jeśli nie będzie zakładało realizacji celów określonych w programie. Celem programu nie musi być budowa placu zabaw, ale np. poszerzenie bazy edukacyjnej dla przedszkola – wówczas należy stworzyć taki projekt placu zabaw, który wpisze się właśnie w ten cel (plac zabaw z elementami edukacyjnymi, przeznaczony do prowadzenia zadań edukacyjnych itp.).

Fundusze krajowe na place zabaw w przedszkolach

Miasta i gminy dysponują budżetami, w ramach których zabezpieczane są środki na różne cele. Przedszkola i szkoły są finansowane z tych budżetów, co pozwala zapewniać bezpłatną (lub nisko kosztową, w przypadku przedszkoli) opiekę i edukację dzieciom. Większe potrzeby, takie jak choćby budowa przedszkolnego placu zabaw wymagają zarezerwowania większych kwot (najczęściej od 100 – 150 tyś. zł w górę). Dyrektorzy placówek oraz lokalna społeczność mogą składać stosowne petycje i prośby do włodarzy miasta i gminy w celu zabezpieczenia funduszy.

W coraz większej liczbie polskich miast i gmin (obecnie ponad 70-ciu) funkcjonuje instytucja budżetu obywatelskiego. To rozwiązanie, które pozwala na decydowanie mieszkańcom miasta / gminy, na co ma być przeznaczona część budżetu. W ramach budżetu obywatelskiego społeczność lokalna sama tworzy projekty na inwestycje jej zdaniem najbardziej potrzebne – taką inwestycją może być oczywiście plac zabaw przy przedszkolu lub szkole. Projekty muszą zostać zgłoszone w określonym czasie i zawierać konkretne informacje / dane. Wszyscy obywatele miasta / gminy mogą głosować na projekty – w zależności od ilości funduszy w budżecie obywatelskim, a do realizacji może zostać skierowanych nawet kilka obywatelskich pomysłów.

Programy z funduszami europejskimi i krajowymi

Możemy również znaleźć programy i projekty, które udzielają grantów w rozmaitej wysokości, dysponując zarówno europejskimi, jak i krajowymi funduszami. Nabór do tych programów może mieć charakter cykliczny (np. edycje 2017, 2018) lub jednorazowy. Granty przyznawane w ramach tych projektów mogą być różnej wysokości. Jednak również w przypadku niewielkich dotacji, oscylujących w okolicach kilku tysięcy złotych, można wziąć w nich udział i postarać się o doposażenie istniejącego placu zabaw o jakieś ciekawe urządzenie lub np. poprawienie ogrodzenia, czy zadaszenie piaskownicy.

Inne sposoby pozyskania środków na plac zabaw

Jeżeli nie udało nam się pozyskać środków europejskich, ani krajowych na budowę wymarzonego placu zabaw w przedszkolu lub szkole – możemy sięgnąć po niestandardowe sposoby na sfinansowanie inwestycji. W tym przypadku będzie liczyć się kreatywne podejście do tematu i zaangażowanie społeczności lokalnej i/lub społeczności internetowej. Co możemy zrobić? Rosnącą popularnością cieszą się zbiórki crowdfundingowe – na specjalnym portalu tworzy się akcję, w ramach której zbierane będą fundusze na określony w akcji cel. Im ciekawiej i oryginalnie opisana będzie potrzeba stworzenia bezpiecznej przestrzeni do zabaw dla dzieci, tym większe mamy szanse na zgromadzenie pieniędzy.

Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie pikniku, bądź festynu, podczas którego zbierane będą pieniądze na realizację projektu. Aby impreza tego typu była jak najbardziej efektywna i przyniosła jak największy dochód – warto pomyśleć o poszukaniu sponsorów, zarówno osób prywatnych, jak i firm. Rangę wydarzenia z pewnością podniesie obecność celebrytów – znanego zespołu muzycznego, czy sportowca.

Pamiętajmy, że o doradztwo w kwestii sfinansowania budowy placu zabaw, możemy również poprosić firmę zajmującą się projektowaniem, produkcją i montażem urządzeń zabawowych.

Więcej informacji o dofinansowaniach placów zabaw znajdziesz na stronie: https://activeline.eu/dofinansowanie-na-plac-zabaw-w-przedszkolu-i-szkole/.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Dorota_gawrDorota_gawr

0 0

Bardzo fajny artykuł. Super że firmy o tym informują. Moje dzieci uwielbiają bawić się na placach zabaw, oby więcej takich miejsc we wszystkich miastach! 07:33, 26.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%