Zamknij

Podstawowe elementy systemu telematycznego na przykładzie WEBFLEET

11:28, 27.05.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:30, 27.05.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Telematyka powstała w wyniku gwałtownie rozwijających się technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych. Systemy telematyczne mają za zadanie optymalizację funkcjonowania podmiotów, które zdecydują się z nich korzystać, i znajdują one zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Telematyka jest szczególnie efektywna w przypadku transportu drogowego i jest w stanie znacząco poprawić wydajność firm transportowych dzięki sprawnemu wykorzystywaniu rozwiązań technologicznych z zakresu informatycznego oraz telekomunikacyjnego.

Poszczególne elementy takiego systemu zależą przede wszystkim od tego, w jakim sektorze gospodarki ma on funkcjonować. Jednakże u swoich podstaw wszystkie systemy telematyczne spełniają cztery główne funkcje. Po pierwsze, umożliwiają one komunikację elektroniczną pomiędzy poszczególnymi elementami składowymi systemu. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie różnych informacji do zainteresowanych podmiotów. Wiąże się to z druga funkcją systemu telematycznego, czyli z pozyskiwaniem danych za pomocą poszczególnych urządzeń. Są to na przykład kamery wideo, radary oraz wszelakie czujniki pomiarowe. Pozyskane w ten sposób dane są przekazywane dalej poprzez komunikację elektroniczną. Ostatnie dwie funkcje dotyczą podmiotów, którym przekazywane są pozyskane uprzednio informacje. Chodzi o administratorów systemu telemetrycznego, którzy są wyznaczani przez przedsiębiorstwo do nadzoru i kontroli. Na podstawie pozyskanych danych mogą dokonywać odpowiednich zmian w zakresie działalności przedsiębiorstwa tak, aby zwiększyć wydajność. System służy też użytkownikom, którzy mogą za jego pomocą samodzielnie korygować swoje działania, aby sprawniej wykonywać swoją pracę.

WEBFLEET jako przykładowy system telematyczny

Aby lepiej zrozumieć telematykę, warto zapoznać się z tym, jak taki system sprawdza się w praktyce. Jeżeli chodzi o transport drogowy, to systemy telematyczne powoli stają się standardem. Każdy z elementów został opracowany z myślą o maksymalnym zwiększeniu wydajności działania floty samochodowej oraz kierowców. W jaki sposób WEBFLEET wykonuje podstawowe funkcje systemu telematycznego? Przede wszystkim posiada przejrzysty interfejs, który pozwala użytkownikom w łatwy sposób uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Oprócz intuicyjnej obsługi zwrócono uwagę na właściwe zabezpieczenie pozyskiwanych danych. Kolejnym z elementów WEBFLEET są mapy dostępne nie tylko kierowcom pojazdów, ale również administratorom systemu telematycznego. W połączeniu z dostępem do informacji o ruchu drogowym pozwalają wyznaczać optymalną trasę do pokonania przez kierowców oraz dokonywać szybkich korekt w razie zaistnienia takiej potrzeby.

WEBFLEET umożliwia wykorzystanie zgromadzonych danych do tworzenia cyklicznych raportów. W ten sposób ułatwia analizowanie występujących trendów oraz podejmowanie właściwych decyzji co do dostosowywania się działania przedsiębiorstwa do zmieniających się warunków. Ponadto wszelkie informacje mogą zostać zaprezentowane w formie wykresów, które w przejrzysty sposób pozwolą ocenić wydajność pracy poszczególnych kierowców. Oczywiście WEBFLEET ma wiele dodatkowych funkcji ułatwiających na co dzień zarządzanie flotą. Jest to na przykład WEBFLEET Tachograph Manager, który umożliwia zdalne pobieranie danych rejestrowanych przez tachografy zamontowane w pojazdach floty. Dzięki niemu przestrzeganie przepisów staje się prostsze, a przedsiębiorstwo działa wydajniej.

Wszystkie elementy systemu WEBFLEET mają na celu pomoc w optymalizacji wszystkich aspektów działalności przedsiębiorstwa transportowego. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie na kierowców rośnie, a liczba osób chętnych do pracy maleje, kluczowe staje się jak najefektywniejsze planowanie tras. Telematyka może w takim przypadku stać się elementem, który zadecyduje o tym, czy firma transportowa pozostanie konkurencyjna i czy będzie generować zyski.

Źródło: TomTom Telematics - Monitoring GPS

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%