REKLAMAA1 DaGRASSO 25.11.2021 - 24.02.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 września 2020, 11:05 komentarzy 3

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Władysław P. Jabłoński - Młody Technik, nr 11/1971

  Władysław P. Jabłoński - Młody Technik, nr 11/1971 (Władysław P. Jabłoński - Młody Technik, nr 11/1971)

  Legenda głosi, że na Ursynowie powstał kiedyś poduszkowiec. A że skonstruowano go w jednej z katedr SGGW, nazwany został M–6 "Ursynów". Zobaczcie jak wyglądał prototyp polskiej produkcji, który miał służyć rolnikom.

  Poduszkowce to specyficzne maszyny. Są przeznaczone do zadań ratowniczych, patrolowych i cywilnych na wodzie, lądzie i lodzie. Sprawdzają się podczas działań ratowniczych. Są urządzeniami o bardzo oryginalnej konstrukcji i zasadzie działania, ale dzięki temu mają możliwość wykonywania w stosunkowo łatwy sposób zadań dotychczas uważanych za bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania.

  M–6 "Ursynów" został zaprojektowany do celów rolniczych przez inż. Andrzeja Moldenhawera z Katedry Mechanizacji Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Naukowiec był ogarnięty pasją tworzenia rzeczy nietypowych, niepopularnych i na pozór nikomu niepotrzebnych. Spod jego rąk wyszedł m.in. mały silnik pulsacyjny, samochód sportowo–wyścigowy, ślizgacz wodny, aż wreszcie poświęcił się poduszkowcom.

  Pierwsze projekty M–6 "Ursynów" pochodzą z 1967 roku, ale model funkcjonalny poduszkowca, przygotowany przez pracowników Instytutu Lotnictwa, wszedł w stadium pierwszych prób dopiero w 1971 roku.

  Andrzej Moldenhawer (z prawej) podczas prac przy poduszkowcu (Źródło: Skrzydlata Polska nr 16/1964).

  Pojazd został wyposażony w prototypowy wentylator promieniowy wykonany z żywicy epoksydowej zbrojonej tkaniną szklaną. Napędzał go silnik Wartburga o mocy 45 KM poprzez przekładnię zębatą 1:4. Jego wentylator miał masę 50 kg i średnicę 1,3 m.

  Niestety z poduszkowcem M-6 "Ursynów" było wiele problemów eksploatacyjnych, które ujawniły się już podczas prób. Był powolny, wzniecał dużo ilości kurzu oraz źle się prowadził. Może dlatego został zapomniany a jego produkcja porzucona. Wyprodukowano zaledwie jeden egzemplarz, który... zaginął.

  - Niestety nie są znane losy poduszkowca – mówi Krzysztof Szwejk z SGGW. - Pewne jest, że nie ma go nigdzie na naszej uczelni.

  Zdjęcia oraz szczegółowy opis poduszkowca zachowały się w numerze 11. czasopisma "Młody Technik" z 1971 roku - skąd czerpaliśmy informacje na jego temat.

  fotografia pochodzi z miesięcznika "Młody Technik", nr 11/1971

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 229

  • 70
   BARDZO PRZYDATNY
  • 66
   ZASKOCZONY
  • 25
   PRZYDATNY
  • 34
   OBOJĘTNY
  • 11
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 20
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~nick_znik 3 ponad rok temuocena: 100% 

   To jest właśnie PRL. W tym czasie poduszkowce przewoziły ludzi przez Kanał La Manche, były używane w armiach jako urządzenia bojowo-desantowe, albo służyły zabawie w bogatszych krajach. U nas państwowa uczelnia w stolicy zbudowała prototyp który "wzniecał kurz i się źle prowadził". Żeby było jasne - szacunek dla tych ludzi, że o coś walczyli, że im się chciało coś zrobić. Szkoda tylko, że w wielu dziedzinach zostaliśmy z tyłu za całym światem. Hiszpanie mieli dyktaturę i po wojnie domowej byli wyniszczeni tak jak my. Startowaliśmy z tego samego pułapu, byliśmy mniej więcej podobnej wielkości krajami i gospodarkami. Tylko po 45 latach Hiszpania miała 3 razy większą gospodarkę niż my. 45 lat w plecy.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arnie 2 ponad rok temuocena: 40% 

   Ogólnie można się zgodzić że PRL dołował nasz kraj ale porównanie do Hiszpanii jest słabe. Oni stracili kilka tys. żołnierzy którzy wspierali Niemców, my 6 milionów obywateli. Oni nie mieli strat wojennych my mocno zdewastowane Warszawę, Gdańsk, Wrocław, i Szczecin. W zasadzie zrujnowane wszystkie większe zakłady przemysłowe, zniszczonych kilkaset średnich i mniejszych miast i spalonych tysiące wsi. Nie jedna dekada minęła na odbudowę tych zniszczeń i z tym PRL niewątpliwie lepiej czy gorzej ale sobie poradził,

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 1 ponad rok temuocena: 75% 

   Nie Arni.. nie masz racji. Zacznij od przeczytania hasła w Wikipedii (tylko w angielskiej wersji). Szacunki mówią o śmierci od pół miliona do miliona ludzi. Gospodarka została mocno zniszczona a Niemcy drenowały kraj z zasobów naturalnych. Ale nie w tym rzecz. Mówienie, że całkiem nieźle się podźwignęliśmy po zniszczeniach 2 wojny, nie wytrzymuje porównania z innymi zrujnowanymi krajami. Ja nie jestem starym człowiekiem a ruiny powojenne jeszcze pamiętam. Niemcy były nie mniej zrujnowane niż Polska (wiem wiem.. należało im się) a w latach 60-tych przeżywali boom, kiedy u nas była mała stabilizacja i pod koniec dekady próby skonstruowania "m-6 Ursynów". Mam jeszcze jedne zarzut do komuny... walki z kościołem katolickim. Przez to mamy dzisiaj to co mamy, religię w świeckiej szkole, decyzje państwowe sterowane z ambony lobbystów religijnych w Sejm a na ulicach, propagandę religijną na ulicach. Irlandia była jeszcze bardziej katolicka niż my i gdzie my teraz jesteśmy a gdzie Irlandia?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.6503 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021