REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 stycznia 2020, 13:24 komentarzy 33

  (SK)

  Kontrowersyjna uchwała radnych dotycząca opłat za śmieci będzie musiała zostać poprawiona. Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie dopatrzyła się w niej błędu. Czy zmienią się stawki, które nie podobają się wielu warszawiakom?

  W listopadzie prezydent stolicy ogłosił, że konieczna jest podwyżka opłat za śmieci oraz zmiana metody jej naliczania. Powód? System gospodarowania odpadami nie bilansuje się. Drastycznie (o ponad 1000%) wzrosły opłaty za składowanie odpadów nakładane na samorządy, a kolejne wymogi, m.in. wprowadzenie 5 zamiast 3 frakcji, spowodowały, że śmieciarki muszą przyjeżdżać częściej, co powoduje wzrost kosztów. Od dwóch lat w systemie brakuje ok. 150 mln złotych.

  "To bardzo niesprawiedliwe"

  W połowie grudnia radni uchwalili nowe stawki. Miasto proponowało naliczanie opłat śmieciowych od metra kwadratowego mieszkania oraz ryczałt od domów jednorodzinnych. Radni PiS chcieli naliczania od zużycia wody, ale miasto stwierdziło, że nie jest na to gotowe. Z inicjatywy radnych klubu Koalicji Obywatelskiej ostatecznie wprowadzono ryczałt zarówno dla bloków, jak i dla domów. 

  Od 1 lutego miała obowiązywać nowa stawka - w blokach 65 złotych od mieszkania, a w domach 94 złote. W obu przypadkach opłata nie będzie zależała od liczby osób zamieszkałych. I to najbardziej oburza wielu mieszkańców Warszawy.

  - To jest bardzo niesprawiedliwe. Uderza w osoby samotne i emerytów. Dlaczego ktoś, kto mieszka sam i produkuje mało śmieci ma płacić tyle samo, ile czteroosobowa rodzina, która na pewno wyrzuca więcej odpadów niż ja? - żali się pan Ewelina, mieszkanka "Osiedla Kabaty".

  Sporo emocji wywołał też zapis w uchwale, który mówi o karach nakładanych za nieprzestrzeganie obowiązku segregacji odpadów. Gdy choć jeden mieszkaniec bloku wrzuci odpady do niewłaściwego pojemnika, cały blok może zapłacić za odbiór śmieci powójną stawkę - czyli 130 złotych od mieszkania.

  Część mieszkańców oraz organizacji społecznych proponuje rozlliczanie opłat w oparciu o zużycie wody. Ale miasto twierdzi, że taki system generuje kolejne koszty, m.in. zatrudnienia osób do weryfikowania stanu liczników oraz naliczania samych opłat. Poza tym nie wszystkie gospodarstwa mają już własne wodomierze.

  Podwyżki odroczone. O miesiąc?

  Swój kamyczek do ogródka wrzuciła jeszcze Regionalna Izba Obrahcunkowa w Warszawie. To instytucja, która nadzoruje uchwały samorządów w zakresie finansów oraz sprawdza ich budżety. RIO podważyło uchwałę warszawskich rajców o podwyżkach opłat za śmieci.

  - Nie chodzi ani o wysokość stawek, ani o metodę naliczania opłaty, ani o zasadność wprowadzenia podwyżki. RIO zauważyło w uchwale Rady Warszawy błąd arytmetyczny. Chodzi o tzw. karne stawki dotyczące nieruchomości niezamieszkanych. Rada zdecydowała, że odbiór odpadów niesegregowanych ma kosztować dwa razy więcej niż odpadów zbieranych selektywnie. W uchwale znalazł się jednak w pewnym miejscu zapis o trzykrotności stawki - mówi wiceprezydent Michał Olszewski cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

  Odpowiednią zmianę uchwały radni mają przyjąć w najbliższy czwartek. Niewykluczone, że część rajców zaproponuje, by na nowo przedyskutować sprawę podwyżek, skoro wywołują one tyle emocji. Jeśli jednak stawki i sposób naliczania pozostaną bez zmian, to uchwała wejdzie w życie 1 marca. W lutym mieszkańcy będą otrzymywać od administracji powiadomienia o nowych stawkach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 203

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 18
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 88
   WKURZONY
  • 64
   BRAK SŁÓW

  33Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~obserwator nadużyć 33 ponad rok temuocena: 100% 

   Radni Warszawy głosowali broniąc własnych interesów. Mają mieszkania na wynajem o dużej powierzchni i nie chcą płacić za śmieci licząc od mieszkańca lub od zużytej wody. W takich dużych mieszkaniach na wynajem mieszkają kilkuosobowe rodziny - i radny Warszawy, który to wynajmuje płaci 65 złotych od wynajętego mieszkania i to mu się najbardziej opłaci. TAKA JEST PRAWDA.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Śmieciarz 32 ponad rok temuocena: 100% 

   Człowieku, prezydencie Warszawy, co ty masz pod tym deklem? Wielorodzinnej patologii której nawet nie opłaca się pracować wsadzacie w dupę 500+ co miesiąc i tacy mają płacić za swój chlew i śmietnik tyle co 1 osoba? Od tej pory wszystkie swoje śmiecie będę woził pod ratusz. Stać was. Najpierw przekręt-Gronkiewicz teraz oszust-Trzaskowski.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jack 31 ponad rok temuocena: 67% 

   To niesprawiedliwe PO!! Skandal!! Tylko od zużycia wody lub osoby!! Poprawcie!! Po takim numerze nie będą już głosowała na was.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ElżbietaM 30 ponad rok temuocena: 50% 

   Wczraj na interii opublikowano zdjęcia z Paryża w związku ze strajkim śmieciarzy. Ulice zawalone czarnymi workami pełnymi zmieszanych śmieci. Obok kilka czarnych kontenerów, wszystkie pełne. Tsm się nie segreguje śmieci! Ich wytyczne UE nie obowiązują!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~altana 29 ponad rok temu

   A u mnie na osiedlu administracja wybudowała wypasioną altanę śmietnikową: dużą, przewiewną, z własnym oświetleniem. Ten śmietnik jest tak jakby LUKSUSOWY!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kaem 28 ponad rok temuocena: 100% 

   To jest skandal, rozbój w świetle niby-prawa. To zmowa radnych PO i mafii śmieciowych. Te zasady odatkowania są neracjonalne i niesprawiedliwe. Wzywam do masowych protestów przed magistratem. Radnych trzeba przywołać do porządku lub usunąć.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sjf 27 ponad rok temuocena: 100% 

   Ciekawe czy wzwięli pod uwagę to , że jeżeli mieszkańcy bloku będą karani opłatą 130 PLN bo ktoś nie posegregował, to potem reszta pójdzie w jego ślady - bo skoro zapłaciłem więcej to mam to w poważaniu;)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gini 26 ponad rok temuocena: 100% 

   Gdyby na Zachodzie zrobiono podwyzke o 600%, ludzie by sie nie dali. Irladczycy wybronili darmowa wode, bo zawsze taka mieli, Francuzi od 42 dni walcza o emerytury, a Polacy jak barany - pan na zagrodzie moze robic co chce. Skloconymi narodami latwo sie steruje.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~info 25 ponad rok temuocena: 100% 

   firma suez nie dokonuje odbioru interwencyjnego , jak pojemnik zapełniony przed terminem , to nie ma szans aby odebrali wcześniej

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MARIO 24 ponad rok temuocena: 100% 

   Witam Wszystkich:) to co proponuje nam Miasto w sprawie śmieci to jakiś matrix. Przecież lokal nie produkuje śmieci tylko zamieszkujące go osoby. Słusznie tu niektórzy zauważają, że są osiedla tak "wymarłe" bo ludzie nie chcąc płacić za odpady zgłaszają pustostany a dalej mieszkają i produkują śmieci. Jako Przewodniczący Wspólnoty Mieszkaniowej wiem ile osób zamieszkuje w poszczególnych lokalach, wszyscy płacą za produkcję odpadów. Ale nie wszędzie tak się dzieje i później należy dopłacać do wywozu odpadów z tak zwanych pustostanów. Urzędników i formacji do ścigania obywateli mamy dość, wystarczy jedynie egzekwować prawo co do osób zamieszkałych i wprowadzić dotkliwe "kary" za unikanie opłat i co nie którzy przestaną się uchylać od tego obowiązku. Z tego widać co się obecnie dzieje, że obecni włodarze miasta sobie z tą sytuacją nie radzą (za mało jest radnych-bezradnych oraz "prezydentów w ratuszu...) i próbują wprowadzić odpowiedzialność zbiorową, najprościej dowalić wszystkim....

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Myślący 23 ponad rok temuocena: 83% 

   Lemingi wybrały pięknego Rafałka, to teraz wszyscy muszą płacić. Tak wielkich podwyżek nie ma w innych miastach. No cóż, trzeba zapocić za fryszerkę o nazwie Czajka. Lemingi się cieszą i wszystko łykają.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kleofas 22 ponad rok temuocena: 100% 

   hahaaaa : ".....Poza tym nie wszystkie gospodarstwa mają już własne wodomierze. ..." - niektóre gospodarstwa na Zielonym Ursynowie ...to nawet wody miejskiej jeszcze nie mają :-P

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gini 21 ponad rok temu

   Kto nie ma wodociagow, ten moze placic inaczej. Zawsze znajdzie sie ktos w nietypowiej sytuacji.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Kabat 20 ponad rok temuocena: 36% 

   A tak naprawdę to o co Państwu chodzi, skoro to jest tylko małym kamyczkiem usuniętym z podnóża kamienistej góry, początkującym zejście ogromnej i niszczącej nas lawiny podwyżek w 2020 roku ! Wszak już jeden klasyk orzekł, że rząd się sam wyżywi - co nadal jest oczywistą oczywistością, zaś drugi napisał, że lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach, i też BĘDZIE mieć rację ! A wszystko to przede wszystkim uderzy w maluczkich - i wzystkie te 13 emerytury, pincet+, darmowe leki, dodatki opiekuńcze i inne kiełbaski wyborcze pójdą się jechać, bowim zostaną im odebrane z "nadwiązką" ! Z wyrazami szacunku dla Was,

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krakowski Urzędnik 19 ponad rok temuocena: 83% 

   Platforma rządzi w srolicy i możecie im naskoczyć

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~TURBO ekolog 18 ponad rok temuocena: 79% 

   Ja proponuje segregowanie na kilkanaście frakcji , tak żeby odbierająca firma mogła od razu sprzedać surowiec , a najlepiej jak mieszkańcy zawiozą sami do punktu skupu , a przelew przyjdzie na konto mafii śmieciowej do POdziału z władzami miasta.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynow Zielony 17 ponad rok temuocena: 93% 

   "kolejne wymogi, m.in. wprowadzenie 5 zamiast 3 frakcji" ---> a kto te wymogi wymyślił? Przecież nie Unia !! W Niemczech ani np. w Czechach nie ma pięciu frakcji!! TO MAFIA ŚMIECIOWA nas "morduje" cenami. I jeszcze jedno: wprowadźcie naliczanie od wodomierza. Ja mam własną studnię, więc mój (nieistniejący) wodomierz wskaże zero, czyli tyle będę płacił za odbiór smieci.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Off Ca. 16 ponad rok temuocena: 100% 

   Ty się nie chwal tylko tę studnię dobrze zamaskuj bo pazerność pana nieskończona jest i podatek studniowy gotów jest wprowadzić ;).

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DonKon 15 ponad rok temuocena: 100% 

   Ktoś może się orientuje w ramach, której uchwały zostało wprowadzone segregowanie na 5 śmietników i dlaczego poprzednia rozsądna forma segregacji została zmieniona ?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Off Ca. 14 ponad rok temuocena: 100% 

   Uff... o miesiąc przesunięto strzyżenie.. co za ulga! Do tego czasu opanuję sztukę wrzucania pustych słoików do kontenera "na szklane" bez ich potłuczenia ;))).

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~678 13 ponad rok temuocena: 100% 

   Opłata od mieszkania jest skandalicznie niesprawiedliwa. Ci, co oszukiwali i zaniżali liczbę lokatorów w mieszkaniu zostaną teraz nagrodzeni, a zapłacą faktycznie samotni. PIS jest dla mnie nie do przyjęcia, ale po takim wyskoku PO odechciewa się w ogóle głosować. Populizm pełną gębą.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pikolak 12 ponad rok temuocena: 100% 

   W bloku 90 proc. osób będzie segregowało śmieci, a 10 proc. nie. A większe rachunki zapłacą wszyscy. Tym 10 proc. nic nie można będzie zrobić, bo niby jak? Np. teraz ktoś remontował mieszkanie i odpady betonowe, stare muszle WC, umywalki, pokruszone płytki, a nawet worki pozostałego cementu czy jakiegoś kleju wywalił obok śmietnika. I co mu zrobisz? Nic.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gini 11 ponad rok temu

   Odpowiedzialnosc zbiorowa byla w Warszawie ostatnio za okupacji...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~onka 10 ponad rok temuocena: 95% 

   Haha... to jest śmieszne! KOSZMAR. Ja segreguję śmieci, w domu kilka pojemników... Potem idę wyrzucić do śmietnika i co?? Nie ma gdzie wrzucić! Pojemniki pełne! Kładę worki obok kontenerów! Następnie moje posegregowane śmieci są zgarniane przez spycharkę i wrzucane na przyczepę (bo nie ma jak podjechać śmieciarka). I po co ja mam segregować? Niestety, ale od świąt nie segreguję śmieci! Jeżeli ktoś nie szanuje mojego porządku to wszystko mi jedno! Mogę płacić 10000000000zł za wywóz, a już mnie nikt nie przekona, że to dla środowiska! To jest zwykła PRALNIA PIENIĘDZY!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MaxSegregatus 9 ponad rok temuocena: 100% 

   Trzeba to uświadamiać nieustannie bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin… Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy - niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypi

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 8 ponad rok temuocena: 100% 

   Brawo -wyjaśnienie, które każdy powinien poznać. To powinien być temat artykułu na portalu.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nela 7 ponad rok temuocena: 93% 

   Nie ma przepisów o odpowiedzialności zbiorowej. Każdy może nam podrzucić niesegregowane śmieci, przywożąc tutaj z odległych dzielnic dzieci do szkoły, bo nie ma rejonizacji.Z jakiej racji mamy wtedy płacić więcej.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Minerwa 6 ponad rok temuocena: 75% 

   To jest skandaliczne, wysokość podwyżki jest mocno skandaliczna!!! Ale cóż ynteligencka stolyca wybrała sobie prezy srenta z opcji co tylko doić potrafią....

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~M 5 ponad rok temuocena: 22% 

   Gdyby gro ludzi perfidnie nie kłamało w sprawie ilości osób zamieszkujących lokal, to może sposób naliczania opłat nie uległby zmianie. A jeśli Państwa tak oburza wysokość opłat, to proponuję porównać z sąsiednimi gminami. W Konstancinie 31 zł od osoby, w Ząbkach 45 lub 70 zł od lokalu. I nie, nie jestem Radnym ani nie pracuję dla Miasta.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Kabat 4 ponad rok temuocena: 25% 

   To nie wina Trzaskowskiego, tylko radnych idiotow z PO ! Już ja widzę, jak zgłosuję na tę egzaltowaną z deficytem oleum Ziutę z PO !

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 3 ponad rok temuocena: 80% 

   Podniosą, spoko, to taki myk, terapia szoku, najpierw uderzenie szokowe, później opóźnienie, neurobiałki uspokajają się i pozamiatane. Komando sabotażystów z Ratusza i Dzielnic zna się na dywersyjnej robocie. Ostatecznie, powstrzymaniu odbioru śmieci przez 2/3 tygodnie neurobiałki same poproszą Burmistrza o przyspieszenie podwyżki, he, he.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kkk 2 ponad rok temuocena: 95% 

   Metry kwadratowe nie generują śmieci. A podwyżka jest horendalna. Do tej pory mieliśmy 10 zł od mieszkania, a ma być 65 zł. Doliczając pozostaje podwyżki mój czynsz od września wzrósł (wliczając śmieci) o 130 zł!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Beataqwa 1 ponad rok temuocena: 89% 

   Skandal!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3716 sekundy
  REKLAMAA2 Kaar-Med 01.04.2021 - 30-06-2021