REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Od 1 grudnia warszawiacy zapłacą 12,73 zł opłaty śmieciowej za każdy zużyty metr sześcienny wody. Taką uchwałę przyjęli stołeczni radni, głosami Koalicji Obywatelskiej. Uchwała oznacza podwyżki dla gospodarstw wieloosobowych i obniżkę dla osób samotnie mieszkających.

  W kasie miasta brakuje ponad 0,5 mld złotych na zbilansowanie systemu gospodarki odpadami. Mieszkańcy, zwłaszcza samotnie zamieszkujący w blokach, narzekali, że ryczałt za śmieci liczony od gospodarstwa domowego jest niesprawiedliwy.

  Z tych dwóch przyczyn miasto powróciło do propozycji rozliczania opłaty za wywóz odpadów od zużycia wody. Powróciło, bo radni mieli się nią zająć już w maju, ale Koalicja Obywatelska wycofała projekt ze względu na trwającą kampanię prezydencką. Taka uchwała mogłaby zaszkodzić ubiegającemu się o prezydenturę Rafałowi Trzaskowskiemu.

  - Kampania wyborcza minęła, więc teraz już można. Hulaj dusza, piekła nie ma - kąśliwie komentował szef klubu radnych opozycji Dariusz Figura z PiS. 

  Dla gospodarstw wieloosobowych zużywających 4 m3 wody na osobę projekt władz stolicy oznacza kolejną już w ostatnich 9 miesiącach podwyżkę. Zamiast ryczałtu - 65 złotych za mieszkanie w bloku oraz 94 zł za dom jednorodzinny - mieszkańcy zapłacą opłatę, która wyliczona zostanie na podstawie zużycia wody. Wystarczy przemnożyć zużycie przez stawkę 12, 73 zł, by otrzymać rachunek za śmieci.

  Miasto przyjmuje na podstawie danych GUS za 2018 rok, że statystycznie warszawiak zużywa 4 m. sześc. wody, ale - jak przekonywał wiceprezydent Michał Olszewski - w praktyce wyjdzie ok. 2,5 metra sześc. na osobę.

  Burzliwa debata. "Wy nic nie potraficie!"

  Debata na temat proponowanego rozwiązania trwała w radzie Warszawy kilka godzin. Opozycyjni radni PiS grzmieli, że miasto nie radzi sobie z gospodarką odpadami i "potrafi tylko podnosić stawki". Wypominali, że od wielu lat w stolicy nie powstała spalarnia odpadów, która wpłynęłaby na obniżenie stawek.

  - Dlaczego ileś miast potrafi mieć spalarnię? Wy nic nie potraficie zrobić w tym mieście - grzmiał Dariusz Figura, szef klubu PiS. Wcześniej krytykował władze miasta za zbyt wysoką - jego zdaniem - stawkę. Wyliczał, że to kolejna skokowa podwyżka.

  - W mojej rodzinie 2+3 to będzie między 100 a 120 proc. w stosunku do pierwszej, marcowej fali podwyżek - argumentował Figura.

  Wiceprezydent Michał Olszewski, odpowiedzialny za politykę odpadową kontratakował. Na slajdach (pokazujemy je w galerii pod tym artykułem) przedstawiał historię wzrostu opłat śmieciowych w całej Polsce i jego przyczyny. 

  - Wyższe ceny są skutkiem wyższych kosztów działania instalacji do przetwarzania odpadów. Kolejne regulacje podwyższające standardy tylko przyspieszyły ten wzrost - mówił Olszewski i dodawał, że Warszawa będzie miała stawki podobne do sąsiadów z województwa mazowieckiego.

  Obficie cytował też słowa wypowiedziane publicznie przez ministrów z rządu PiS, mówiących o tym, że "czas tanich śmieci się skończył", wskazywał na raporty rządowych instytucji (m.in. UOKiK), które potwierdziły, że wzrost kosztów to wina rozregulowania systemu kolejnymi ustawami z 2016 i 2019 roku. Wypominał wiceministrowi klimatu Jackowi Ozdobie z PiS (byłemu radnegmu stołecznemu), że sam widząc problem z odpadami w Polsce, chce wycofać się ze zmian w systemie wprowadzonych w ubiegłym roku.

  - Już czwarty rok czekamy na rozszerzoną odpowiedzialność producentów, co obniżyłoby opłaty dla mieszkańców - skarżył się wiceprezydent Olszewski.

  Atakował radnych PiS, przedstawiając m.in. bardzo podobne uzasadnienie dla podwyżek, nad którymi dyskutowali radni w Katowicach, gdzie większość ma PiS.

  12,73 zł za metr sześc. wody i pakiet osłonowy

  Po chaotycznej dyskusji pełnej politycznych przytyków i wypominania sobie błędów przez radnych PiS i Koalicji Obywatelskiej, Cezary Jurkiewicz z PiS wezwał do głosowania.

  - Nie róbcie Państwo z nas wariatópw. Państwo realizujecie swój plan, a my radni jesteśmy rylko i wyłącznie koniecznością, przez którą musicie przejść. Zakończmy to. Głosujmy. Mieszkańcy widzą jak się o nich troszczycie - apelował radny.

  Chwilę później głosami KO odrzucono wniosek PiS o skierowanie uchwały o zmianie systemu rozliczania opłat za śmieci do komisji, a przyjęto cały projekt. Za głosowało 39 radnych, przeciw 18, wstrzymała się jedna osoba.

  Nowa stawka - 12,73 złotych za jeden metr sześc. zużytej wody - wchodzi w życie 1 grudnia. Pierwszą opłatę miasto naliczy 28 grudnia, a nowe deklaracje śmieciowe wspólnoty, spółdzielnie i właściciele domów jednorodzinnych będą musieli złożyć do 11 stycznia 2021 roku.

  Miasto zapowiedziało plan osłonowy dla rodzin wielodzietnych. Posiadaczom karty dużej rodziny samorząd dopłaci miesięcznie 30 złotych za każdą osobę w wieku pow. 4 lat. Trzeba spełnić kryterium dochodowe - do 1848 złotych dochodu na rękę na osobę.

  JAK MIASTO ARGUMENTUJE WYSOKĄ STAWKĘ ZA ŚMIECI?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 239

  • 17
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 109
   WKURZONY
  • 95
   BRAK SŁÓW

  126Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~bella32 126 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Czyli teraz woda będzie droższa o 12 zł za m3. Jeżeli jedna osoba zużywa średnio 5m3 miesięcznie to za śmieci wychodzi ok. 60 zł na miesiąc od jednego mieszkańca. Trzy osoby to ok. 180 zł za śmieci na m-c. Fajnie będzie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~stefa1 125 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Ludzie przestana się myć.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~julians 124 5 miesięcy temuocena: 100% 

   To teraz psy, koty, krowy, konie, świnie w miastach będą płacić za śmieci, bo przecież korzystają z wody

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kiri kiri 123 5 miesięcy temu

   Bo we wszystkich miastach gdzie rządzi Platforma to wprowadzono. W Łodzi taki system naliczania za śmieci od nowego roku.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Małgorzata Cempel-Zgierska 122 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Nieudolność w sprawie weryfikowania ilości osób zgłaszanych do opłat spowodowała miedzy innymi że podjęto decyzję opłaty za odpady na podstawie zużycia wody. Oczywiście, że ilość odpadów jest uzależniona od ilości wyprodukowanych odpadów przez osoby pod warunkiem , że ludzie będą uczciwie zgłaszać ilość osób zamieszkałych . Poza tym od wprowadzenia Ustawy w życie 2013 nic się nie dzieje w sprawie zmniejszenia ilości odpadów . Brak opakowań zwrotnych np. pakowanie wody w plastik itp. Środki które powinny być przeznaczone na program gospodarki odpadami (instalacje, spalarnie,kompostownie) wydawane są na parady, pomniki i iluminacje.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~śpiwój12 121 6 miesięcy temuocena: 56% 

   To robota POkracji w kochanej Warszawie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zieeeeeew 120 6 miesięcy temuocena: 63% 

   Akurat ten ustawoey "potworek"uszykowało pis

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jajko 119 6 miesięcy temuocena: 45% 

   Ale to prawda, co piszą o Szczecinie - władze Warszawy powołują się na przykład Szczecina, jako miasta rozliczającego śmieci na podstawie zużycia wody. To prawda, ale niecała prawda. W Szczecinie system oparty na wodzie nie obejmuje domków, natomiast dla mieszkań jest ustalona kwota maksymalna opłaty: 112zł. To jest logiczne ponieważ każdy domek ma swój pojemnik, więc po co mieszać wodę w miejsce, gdzie na 100% wiadomo ile jest śmieci. Również wprowadzenie kwoty maksymalnej dla mieszkań ma swój sens.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zieeeeeew 118 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Ale jakby ustalili max 112 zł to nie było by kasy na strefy relaksu czy pochody klownów...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 117 6 miesięcy temuocena: 74% 

   @fakty, mateo, xxc, ljk, asdf - wszystko ok trollu? Bo gadasz sam ze sobą przybierając różne nicki. Wezwać lekarza? Czy rodzice wyszli na chwilę z domu i dali ci pobawić się laptopem? Do budy trollu

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~chochoł 116 6 miesięcy temuocena: 75% 

   Rzeczywiście sam sobie odpowiada. No comments.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jaki 115 6 miesięcy temuocena: 18% 

   Powstrzymaj się proszę od inwektyw, dyskutujmy na argumenty, a nie wyzwiska. Brak kultury nie świadczy o tym, że się ma rację.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fakty 114 6 miesięcy temuocena: 36% 

   Władze Warszawy przywołują przykłada Szczecina - jako miasta rozliczającego śmieci na podstawie zużycia wody. To prawda, ale niecała prawda. Otóż w Szczecinie system oparty na wodzie nie obejmuje domków, natomiast dla mieszkań jest ustalona kwota maksymalne opłaty: 112zł. To wydaje się logiczne ponieważ każdy domek ma swój pojemnik, więc po co wplątywać wodę w miejsce, gdzie na 100% wiadomo ile jest śmieci. Także wprowadzenie kwoty maksymalnej dla mieszkań ma swój sens. Szkoda, że władze Warszawy próbują zarobić na mieszkańcach za wszelką cenę.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mateo 113 6 miesięcy temuocena: 41% 

   W Warszawie wiedzą, że niezależnie co zrobią - i tak ponownie ich wybiorą.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasik 112 6 miesięcy temuocena: 75% 

   Witam Czy ktoś się orientuje jak wybiera się te 6 mcy ? Czy to może być ostatnie półrocze 2020 - wtedy mamy jeszcze minimum wpływu na wysokość opłat za śmieci

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zxc 111 6 miesięcy temuocena: 29% 

   Żartujesz? To władze miejskie decydują, one wiedzą lepiej.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lkj 110 6 miesięcy temuocena: 26% 

   Najpierw ustalmy terminologię. Przy prawidłowo działających oczyszczalniach ścieków, nie można mówić o "zużywaniu wody" przez mieszkańców - woda jest tak naprawę jedynie na kilka godzin zanieczyszczana, a potem oczyszczana. Wody nie ubywa, jest ona tylko nośnikiem zanieczyszczeń wytwarzanych w gospodarstwach domowych, które następnie są wychwytywane w oczyszczalni.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asdf 109 6 miesięcy temuocena: 41% 

   Obecną sytuację można lepiej zrozumieć gdy wróci się do niedalekiej przeszłości. Jakieś pięć lat temu przetarg na wywóz śmieci z niemal całej Warszawy wygrywa firma Lekaro Jolanta Zagórska. Jednoosobowa działalność gospodarcza, tak zwane PPHU, wygrywa ze spółką miejską MPO, posiadającą mnóstwo specjalistycznego sprzętu, oraz wiele lat doświadczenia. Takie cuda tylko w Polsce. Wyeliminowanie MPO oczyściło pole do następnej operacji - następny przetarg wygrywa w większości dzielnic francuska firma SUEZ. A po półtora roku okazuje się, że miasto "musi" podwyższyć opłaty mieszkańcom kilkakrotnie ....

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 108 6 miesięcy temuocena: 28% 

   Wg danych GUS w Warszawie mamy ok. 4m3 zużycia na mieszkańca/korzystającego za 2019. Podobnie za 2018. Wiec o jakich 2,5m3 mówimy? O jakiej praktyce? Czyli mamy jedno wielkie kłamstwo ponieważ 4os rodzina zużyje 16m3 i zapłaci 203,68 a nie 120-150zl!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 107 6 miesięcy temuocena: 66% 

   Jezu, to już było sto razy wyjaśniane. GUS liczy faktyczne zużycie wody, do nominalnej liczby mieszkańców. I wychodzi mu 4m3. Tyle tylko, że w Warszawie mieszka znacznie więcej osób niż jest zameldowanych, więc szacowane, rzeczywiste, średnie zużycie wody wynosi 2,5m3 na mieszkańca. Strasznie już jojczysz AZX, weź się chłopie w garść. A co do podlewania ogródka - wkop sobie przy domu beczkę, albo betonowy zbiornik na deszczówkę (pis teraz za to płaci) i tym podlewaj zamiast zużywać wodę spożywczą.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 106 6 miesięcy temuocena: 26% 

   @jako - rusz d... i spójrz na stronę gus! Masz dane na mieszkańca oraz uwaga uwaga KORZYSTAJĄCEGO!!! Różnica to ok 0,5-0,6m3 wiec skończ p...ć i przyjmij do wiadomości że jak dostaniesz rachunek to ty będziesz jojczyć. Co do twoich pomysłów na deszczówkę i dopłaty to je w d.. sobie wsadź. Po to płace za wodę aby nią podlewać a niestety woda nie generuje śmieci. Rozumiesz?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 105 6 miesięcy temuocena: 44% 

   dom zbudował, dzieci zrobił a czytać ze zrozumieniem nie umie. Poszukaj sobie mądralo definicji KORZYSTAJĄCEGO w tym GUSie, to może cię oświeci, choć śmiem wątpić, bo wychodzisz zwykłego pisowskiego pieniacza. A skoro nie pasuje ci deszczówka do podlewania, to po prostu zamknij już ryj i płać za to co używasz. Bez odbioru.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 104 6 miesięcy temuocena: 28% 

   @jako - nie będziesz gnoju pouczać starszych. Ch... ci do tego co mam i na co zarobiłem swoją ciężką pracą. Nie mam również zamiaru sponsorować takich debili jak ty i tobie podobni którzy nie rozumieją że trzaskowski i jego świta dymają wszystkich na lewo i prawo a ty jeszcze do tego klaszczesz! Zbieraj sobie deszczówkę na balkonie w swojej klitce i bierz dopłaty od kolejnych mądrych a mi nie będziesz mówił za co ile mam płacić. Jeżeli nie rozumiesz co jest sprawiedliwe a co nie to ty jesteś pisowcem a nie ja.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 103 6 miesięcy temuocena: 91% 

   Jeszcze jedno pytanie do wiceprezydenta: Czy kupując mieszkanie będę "przejmował" historię zużycia wody przez poprzedniego właściciela i płacił kilka miesięcy za śmieci wg. jego zużycia wody?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasik 102 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Problemem jest powiązanie kosztu śmieci z przeszłym zużyciem a nie bieżącym i mnożnik 12,73 Nigdzie nie widziałam analiz które by ten wskaźnik uzasadniały

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 101 6 miesięcy temuocena: 83% 

   "Obecnie proponowane rozwiązanie będzie oznaczało, że każdy z mieszkańców zapłaci za odpady dokładnie tyle, ile zużywa wody" – podkreślił Olszewski. Jak zaznaczył, mieszkańcy będą mieli realny wpływ na wysokość swojej opłaty. (cyt. Gazeta Prawna 13.10.2020 Panie wiceprezydencie "dokładnie tyle ile zużywał" a nie "ile zużywa" a to jest ogromna różnica!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 100 6 miesięcy temuocena: 83% 

   Rozliczanie śmieci na podstawie zużycia wody z poprzedniego okresu to totalny nonsens! Jeżeli w lokalu mieszka 4 osobowa rodzina i zużywa średnio 4m3 na osobę to wyliczona zostanie opłata za śmieci 203 zł miesięcznie. Po wyliczeniu tej opłaty rodzina wyjeżdża i mieszkanie stoi puste ale nadal trzeba płacić ponad 200 zł miesięcznie za wywóz... ale czego? (skoro nikt już nie mieszka) Jak rozliczać najem? Np. wynajmuję kilku osobom mieszkanie. Zużywają dużo wody i płacą za media. Czy mam ich obciążać opłatami za śmieci kilka miesięcy po zakończeniu umowy najmu kiedy będą ciągle płacił opłaty za ICH wodę w postaci wysokich opłat za śmieci. Proszę wiceprezydenta Olszewskiego o odpowiedź na postawione tu pytania Jak już to opłaty za śmieci powinny być rozliczane według BIEŻĄCEGO ZUŻYCIA według liczników!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lsnvur7 99 6 miesięcy temuocena: 33% 

   Przecież problem rozliczania wody w wypadku najmu istniał od zawsze. Jakoś nie słyszałem, by ktoś się skarżył. Teraz dojdą zależne od wody śmieci. Ale rozwiązanie jest bardzo proste. Podpowiem: wystarczy spisać liczniki gdy ktoś się wprowadza i wyprowadza.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 98 6 miesięcy temuocena: 70% 

   lsnvur7 Problem polega na tym, że śmieci będą rozliczane na podstawie zużycia w poprzednich okresach a nie w bieżącym. Gdyby opłaty za śmieci były rozliczane tak jak woda według wskazań wodomierzy (jakkolwiek dziwnie to nie brzmi) to rzeczywiście nie byłoby problemu

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 97 6 miesięcy temuocena: 40% 

   Prosty sposób żeby zaoszczędzić , nie wynajmować mieszkania :-)

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lsnvur7 96 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Przecież jeśli zostanie spisany stan liczników na wodę w chwili, gdy ktoś się wprowadza i wyprowadza, to dokładnie wiadomo, ile wody zużył. Wystarczy przeliczyć, to prosta matematyka. Zresztą z wodą też jest problem, rozliczenie półrocznego okresu przychodzi po kilku miesiącach, trzeba to rozliczyć z lokatorami. Także prognozy zużycia prądu, jeden lokator zużywał dużo i po nim przychodzi prognoza i opłata wysoka, a następny juz zużywa mało. Na szczęście do policzenia tego wystarczy matematyka na poziomie podstawówki, No chyba, że masz wiele mieszkań, ale wtedy stać cię na księgową.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 95 6 miesięcy temuocena: 86% 

   lsnvur7 Naprawdę nie rozumiesz czy udajesz?. Wodę rozliczasz według wskazań liczników za ten okres, w którym była zużywana. Śmieci będziesz rozliczał według średnich wskazań ale za poprzedni okres. Dla przykładu w 2021 r. będziesz płacił za śmieci nie według zużycia wody w 2021 r. tylko wg. średniego zużycia w 2020. I na tym polega różnica. Już jaśniej nie potrafię tego wytłumaczyć. Przykro mi jeśli nadal nie rozumiesz

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~giertych do celi 94 6 miesięcy temuocena: 100% 

   jest tak bo to szambelan złodziej ustala zasady, nie da sobie i swojej sitwie zrobić kuku...przewraca tymi cielęcymi gałami podnosząc opłaty za wszystko co mu wpadnie do łepetyny a Warszawiacy się zgadzają bo w większości to niestety kretyni.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PT 93 6 miesięcy temuocena: 79% 

   Rozliczanie śmieci na podstawie zużycia wody z poprzedniego okresu to totalny nonsens! Jeżeli w lokalu mieszka 4 osobowa rodzina i zużywa średnio 4m3 na osobę to wyliczona zostanie opłata za śmieci 203 zł miesięcznie. Po wyliczeniu tej opłaty rodzina wyjeżdża i mieszkanie stoi puste ale nadal trzeba płacić ponad 200 zł miesięcznie za wywóz... ale czego? (skoro nikt już nie mieszka) Jak rozliczać najem? Np. wynajmuję kilku osobom mieszkanie. Zużywają dużo wody i płacą za media. Czy mam ich obciążać opłatami za śmieci kilka miesięcy po zakończeniu umowy najmu kiedy będą ciągle płacił opłaty za ICH wodę w postaci wysokich opłat za śmieci. Proszę wiceprezydenta Olszewskiego o odpowiedź na postawione tu pytania Jak już to opłaty za śmieci powinny być rozliczane według BIEŻĄCEGO ZUŻYCIA według liczników!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~antoni 92 6 miesięcy temuocena: 85% 

   Jako powód stworzenia absurdalnego systemu powiązanego z wodą podaje się jakieś jednostkowe przypadki, że ponoć są mieszkania, gdzie mieszka dużo Ukraińców i produkuje za dużo śmieci. Pomijając już kwestie, że nawet jeśli gdzieś taki przypadek ma miejsce, to osoby te przyjeżdżają tu pracować całymi dniami, nie są szczególnie zamożne, nie kupują dużo, więc opakowań też nie ma za wiele. Nie słyną też z rozpasanych kąpieli. Urzędnicy miejscy starają się na antagonizować mieszkańców między sobą, żeby ukryć istotę spraw - tą, że nowe stawki za wywóz śmieci są absurdalnie wysokie, a to jest skutek ich niekompetencji (lub korupcji?).

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zenobia 91 6 miesięcy temuocena: 89% 

   100% racji !!!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ZImielina 90 6 miesięcy temuocena: 44% 

   Moje gospodarstwo domowe to 2 dorosłe osoby, mieszkanie ok. 75m2. Bierzemy prysznic, myjemy się normalnie, zakręcamy wodę przy myciu zębów i goleniu - od lat zwracamy na to uwagę, by wody nie marnować. Rzeczywiście nie mamy wanny, więc nie ma też kąpieli - a to tu właśnie spore zużycie (prysznic - kilka razy mniej wody). Chodzi zmywarka (brak zmywania ręcznego, a więc też oszczędność), pralka itp. Wszystko energo- i wodooszczędne. Z rozliczenia za ostatnie m-ce wynika, że średnie zużycie wody (zimna+ciepła) u nas to około 4,6m3/m-c a więc opłata m-czna za śmieci wg nowego systemu wyniesie około 59 PLN.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~antoni 89 6 miesięcy temuocena: 67% 

   Tylko czego to dowodzi? Być może jest ktoś kto zużywa nawet mniej wody. Ale to nie znaczy, że płacenie za śmieci wg zużycia wody ma sens. Miasto jest tylko pośrednikiem, pomiędzy firmami świadczącymi usługi wywozu śmieci a mieszkańcami. Głównym zadaniem miasta jest wynegocjowanie niskich stawek z dostawcami, a nie tworzenie sztucznych systemów alokacji zbyt wysokich kosztów. Obecne miasto Warszawa płaci od 306zł do 752zł za wywiezienie tony śmieci (w zależności od dzielnicy). Teraz sobie policzmy ile kilogramów rocznie każdy z nas produkuje i zada pytanie skąd ta stawka wymyślona przez Radę Warszawy?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Woda 88 6 miesięcy temuocena: 77% 

   Wystarczy sie nie myc i rachunek zero. Mi sie podoba.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 87 6 miesięcy temuocena: 37% 

   Ciekaw jestem kto z was wie ile np kosztowała droga rowerowa na puławskiej? Ktoś coś? Ponad 70mln!!! Co za to miasto mogło zbudować dla mieszkańców w związku z utylizacją odpadów a nie dla kilkunastu „wybrańców” którzy z tego korzystają?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 86 6 miesięcy temuocena: 69% 

   A co z pierwszymi 70 milionami , też można było je inaczej wydać . W przypadku , który opisujesz , coś pożytecznego jednak powstało .

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ZImielina 85 6 miesięcy temuocena: 70% 

   To jeśli ja jeżdzę tam dość często, to rozumiem, że gdyby nie ja, byłoby tych osób "kilkanaście minus 1". Niesamowite! Czuję się wyróżniony bardzo, wydano na mnie jakieś 4 mln zł - to jak wygrać w totka! Sąd ty AZX2 masz takie dane o tych osobach, a więc o mnie? :-)

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 84 6 miesięcy temuocena: 30% 

   @ZImielina - z badań ruchu które są prowadzone

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 83 6 miesięcy temuocena: 67% 

   akurat pan "Figura, szef klubu PiS, 2+3" bedzie miał 1500 złociszy z naszych podatków więc na śmieci mu chyba wystarczy? co nie zmienia faktu, że system woda-śmieci jest bez sensu...Najmniej beda płacic brudasy

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 82 6 miesięcy temuocena: 41% 

   A co Cię tak dzieci bolą? Zazdrościsz? Nie masz bo nie możesz mieć i dlatego czepiasz się dzieci? Odpuść. Temat śmieci nie jest powiązany z 500+.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pytek 81 6 miesięcy temuocena: 59% 

   oczywiście że 500+ i śmieci są powiązane. W kaczym dole zabrakło piniędzy na bombelki więc podnosi się podatki.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 80 6 miesięcy temuocena: 62% 

   @pytek - w Warszawie podnosi je pis czy po?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pytek 79 6 miesięcy temuocena: 67% 

   Sprawdź sam nadrzędność aktów prawnych=pis. Ale tak naprawdę nie ma znaczenia kto rządzi - ja naprawdę pamietam 3x15% Tuska

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 78 6 miesięcy temuocena: 100% 

   @pytek - masz racje ale ustawa przewiduje kilka sposobów naliczania opłat i jedną z nich jest woda. Pytanie tylko dlaczego nie zrobią dwóch lub trzech różnych stawek jeżeli już chcą taki sposób rozliczania aby np. rodziny 4-5 osobowe nie dostawały po d... za innych? Dlaczego mieszkając w domu płace teraz 94zł a bloki po 65zł? Czym moja rodzina różni się od tej w bloku? Naprawdę jestem za tym aby osoby starsze i samotne płaciły mniej niż teraz ale jak już pisałem kilkukrotnie woda nie generuje śmieci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~to zależy 77 6 miesięcy temuocena: 100% 

   jeśli dziecko jest 18+ w maturalnej klasie lub studiuje, rodzic nie dostanie 500+

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 76 6 miesięcy temuocena: 100% 

   @to zależy - a co ma do tego 500+? Jeżeli argumentem jest 500+ to proszę emeryci dostają 13/14 to mają w takim razie na śmieci i dlaczego mają płacić mniej niż inni jeżeli idziemy tym tokiem rozumowania?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prosty 75 6 miesięcy temuocena: 46% 

   Rozliczenie śmieci może być proste. Każda wiata śmietnikowa mogłaby mieć prostą wagę z czytnikiem spersonalizowanej karty mieszkańca która by otwierała wejście do śmietnika po zaczytaniu wagi odpadów. Wiem, sposób nie jest doskonały bo można włożyć jeden worek na wagę, później wrzucić trzy, ale systemu monitoringu są powszechne, a takiego sąsiada lecącego w trąbę inni z pewnością szybko wyłapią. Kolejne rozwiązanie uzupełniające to posadzka wiaty śmietnikowej na wadze. Jak waga samochodowa czy na skupie złomu. Myślę że wielu użytkowników takich śmietników wolałoby takie rozwiązanie i inwestycję w dokładny system rozliczania niż pchanie kasy w d...ę miastu

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zetis 74 6 miesięcy temuocena: 92% 

   Za tydzien w necie bedzie mozna kupic karty bezimennen, ale dzialajace do kazdej wiaty, a przy drogach beda staly worki na smieci, codziennie swieze. Natomiast obsluga wiat, kart i wag godnych Japonii bedzie kosztowala wiecej niz obecne wywozenie smieci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 73 6 miesięcy temuocena: 78% 

   tiaaa....ja proponuje żeby w ogóle rozbierać sie przed wejściem do smietnika "do na golasa", ważyć ze śmieciami bo wiadomo, że jak ktos mało waży to mało je = mało smieci. A na smietnikach powinny być ogłoszonia że panow w krawatach nie obsługujemy, jako awanturujacych sie.. Bareja się klania

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 72 6 miesięcy temuocena: 86% 

   A kto za te twoje "wynalazki" miałby zapłacić ?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Plm 71 6 miesięcy temuocena: 100% 

   I dyżur pracownika w każdym śmietniku który nadzorowałby co na wadze ważyć. Lub kosmicznie drogie analizatory. Bo przecież kg obierek to nie to samo co kg tektury. A koszt utylizacji kg tektury rażąco odbiega od kosztu kg plastiku. I jeszcze złom ile w nim miedzi ile stali ile cynku.....

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mesti 70 6 miesięcy temuocena: 54% 

   Nowy sposob wyliczania oplaty jest SPAWIEDLIWY. Oczywiscie, wkurzeni sa ci ktorzy zerowali na samotnych babciach - babcie placily za ich smieci i bylo git bon. Natomiast inna sprawa to wysokosc oplaty smieciowej za kazdy m3. Takie zmiany lepiej zaczynac od nizszej i pelzajaco podnosic. W ostatnich latach ceny wszystkiego w Polsce rosna drastycznie, ale malymi kroczkami i prawie nikt tego nie zauwaza.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 69 6 miesięcy temuocena: 43% 

   Sprawa skierowana do RPO który może zaskarżyć uchwałę - innym doradzam to samo.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX2 68 6 miesięcy temuocena: 38% 

   A może czas zastanowić się jak zaskarżyć uchwałę i iść z tym do sądu? Dlaczego nagle mam płacić prawie 300zl miesięcznie?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursy 67 6 miesięcy temuocena: 14% 

   Na Ursynowie mieszkają zamożni, bogaci ludzie, takie podwyżki będą nieodczuwalne dla bogatej dzielnicy. Dziwi mnie ten lament, dodatkowo będzie to dobry uczynek wspomagający budżet Warszawy.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pandora 66 6 miesięcy temuocena: 37% 

   Od kiedy bandycki podatek można nazwać "dobrym uczynkiem" ? Czysta demagogia...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 65 6 miesięcy temuocena: 57% 

   ~Ursy, ja co miesiąc robie dobry uczynek sponsorujac pisiowe 500+, 300+ i nne "+" więc może teraz niech pisi zrobia dobry uczynek np. rezygujac z janosikowego - będzie na smieci w Warszawie

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obiektywnie 64 6 miesięcy temuocena: 65% 

   uchwalili maksymalna stawkę jak może być tj. 12,73 - jawna grabież !!!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasik 63 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Zgadzam się w 100% nigdzie nie widziałam analiz zastosowania wskaźnika 12,73

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~078 62 6 miesięcy temuocena: 77% 

   Bardzo dobrze, dziś przyszło rozliczenie za wodę. Wychodzi, że będę płacić ok. 20 złoty mnie. Opłata 65 zł dla osoby samotnej była skandalem.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Kabat 61 6 miesięcy temuocena: 63% 

   Było 12,50, potem 65.00, teraz >150 = a to oznacza, iż warszawskiej mafii POSTTUSKOWEJ będę płacić, ale NIE będę segregować. Mało tego, będę MIESZAĆ odpady w kontenerach dowolnie - i nie obchodzą mnie koszty separacji tego boordelu, ani opinia o mojej etyce. Zgadzam się z wnioskami "~Kazur", był czas na stworzenie wszystkiego w modelu skandynawskim, lecz został bezpowrotnie stracony na "taniec z szablami" tych kretyńskich ugrupowań, zawłaszczonych przez korupcję. STOP SEGREGACJI !

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rolo 60 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Ja też nie będę segregował. Jeśli mam płacić maksymalna stawkę to chyba to taki all inclusive śmietnikowy a na koniec i tak szambelan wszystko do Wisły wrzuci mówiąc że to kontrolowany zrzut.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 59 6 miesięcy temuocena: 37% 

   I tak poparcie z 73% wzrośnie do 80%, jak zwykle, hi, hi.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annna 58 6 miesięcy temuocena: 26% 

   Brakowało mi twojego hihi :-)

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 57 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Zapomniałeś o neurobiałkach hi , hi

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 24 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annna 56 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Widzę, że „zwykły obserwator” ma już fanów. Eh, tak powstają legendy :-))))

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kazur 55 6 miesięcy temuocena: 49% 

   Czytam te wpisy wyznawców Trzaskowskiego i zachodzę w głowę, jak można być tak nierozgarniętym. Do wprowadzenia ustawy zobowiązywała UE. Był czas i środki w zasięgu ręki, aby pobudować spalarnię. Warszawa tego nie zrobiła. Poza tym wożenie szlamu z Czajki po całym kraju dużo kosztuje. I wreszcie, zamiast finansować ideologiczne i głupie projekty - z naszych podatków - należało dofinansować wywóz śmieci (jak wcześniej nie poczyniono inwestycji w tym kierunku lub wybudowano bubel Czajka - ciekawe, czy ktoś za to odpowie?). Wysokie podwyżki tylko w Warszawie i miastach zarządzanych przez totalną sitwę. W innych miastach podwyżki niewielkie lub wcale. Ale widać do ursynowskiego leminga to nie trafia. Powtarza głupoty swoich wybrańców.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hilary 54 6 miesięcy temuocena: 60% 

   Jak bardzo trzeba być zaczadzonym propagandą, żeby twierdzić iż płacenie za śmieci według zużycia wody jest logiczne i sprawiedliwe. Przecież wywóz śmieci to usługa realizowana przez firmę zewnętrzną i płacona za metr sześcienny wywiezionych śmieci. Jest to doskonale mierzalne, bo stawia się pojemnik o określonej pojemności.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mqc 53 6 miesięcy temuocena: 65% 

   nie chodzi o rozliczenie między miastem a firmą od śmieci, tylko o rozliczenie ile w tym kontenerze jest śmieci sąsiada x i sąsiada y. Worki ze śmieciami są anonimowe, meldunek niczego nie mówi, dużo mieszkań jest wynajmowanych i nie ma pewnej informacji ilu jest w danym miesiącu mieszkańców - stąd opcje są 2 : albo ryczałt na mieszkanie (i wtedy przepłaca statystyczny singiel / emeryt kosztem rodzin wielodzietnych / mieszkań wynajmowanych przez wielu studentów) albo szacunek. A jak szacunek to trzeba coś przyjąć. Padło na ilość zużytej wody która jakoś podpowie czy jest tam jedna osoba czy kilka

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Chochoł 52 6 miesięcy temuocena: 69% 

   Jest też WIELE innych możliwości. Począwszy od tej najbardziej uczciwej tzn. od ilości osób. A że tekturowe państwo nie potrafi zweryfikować tej ilości to wina jego nieudolności, której skutki przerzuca na ludzi.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mqc 51 6 miesięcy temuocena: 78% 

   najbardziej uczciwe byłoby gdyby śmieci nie były anonimowe, ale to jest nierealne. Każdy inny wariant to szacunki. Ilość osób byłaby bardzo dobrym kryterium ale nadal to szacunek który kogoś krzywdzi. Poza tym musisz wiedzieć ile w maju a ile w kwietniu było osób w danym mieszkaniu - to się zmienia. Co więcej możesz leżeć miesiąc w szpitalu albo na leżaku na teneryfie i śmieci nie robić, a możesz gościć teściową do opieki nad dzieckiem i znowu w danym miesiącu ilość osób się zmienia. Jak Twoim zdaniem można ocenić ile jest osób w danym mieszkaniu?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Kabat 50 6 miesięcy temuocena: 0% 

   I gdzie je utylizujesz ? W Wiśle, czy będziesz wozić do Sopotu ? I kto pokryje koszty utylizacji, które w istocie są niemałe, lecz ni pricziom do zatwierdzonych wczoraj pod dyktando m_a_f_i_i ?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Chochoł 49 6 miesięcy temuocena: 67% 

   Mqc gdyby śmieci nie były anonimowe to by lądowały w lasach. Dlatego system płacenia za rzeczywistą produkcję śmieci jest nierealny. Każdy gdzieś płaci za śmieci. Jeśli gościłeś teściową z Wawra to nie zapłaciłeś Ty, ale jej rachunek nie spadł. Poza tym nie popadajmy w paranoję.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~akurat 48 6 miesięcy temuocena: 86% 

   Ale rozliczenie wewnątrz spółdzielni czy wspólnoty, to już nie sprawa miasta. Gdyby stawka za wywóz metra sześciennego była niska, nikt by nie protestował przeciw ryczałtowi np. 15 zł za osobę. Problemem jest dlaczego miasto Warszawa nie potrafi tego tanio zorganizować, dlaczego wybiera najdroższe firmy, czyżby ktoś był na procencie?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mqc 47 6 miesięcy temuocena: 38% 

   Chochoł ja się z Tobą trochę zgadzam, natomiast odnosiłem się do pierwszego komentarza jakoby było to doskonale mierzalne. Właśnie nie jest i musi być jakiś szacunek który liczy średnio, a wiec ktoś płaci więcej a ktoś mniej. Cały czas jednak nie napisałeś o jednej z tych wielu możliwości - ja lepszej od wody nie znam, ale chętnie się dowiem. Poza tym nawet licząc ile jest osób będziemy zakładać że każdy średnio produkuje ich tyle samo: zarówno emerytka, rodzina 2+1 czy singiel który w tygodniu je na mieście a w weekend opiernicza słoiki, które potem dzielnie odwozi. I wcale nie koniecznie do Wawra, ale podobno poza Warszawą też są jacyś ludzie :-)

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 46 6 miesięcy temuocena: 25% 

   ~mqc, proponuję stworzyć policje śmieciową itp służby, które stwierdzą ile smieci wyrzuca x a ile mqc...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 45 6 miesięcy temuocena: 17% 

   ~mqc. nadal istnieje obowiązek meldunkowy. Wystarczy sprawdzić w UD ilu jest lokatorów w mieszkaniu.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ZImielina 44 6 miesięcy temuocena: 100% 

   issaaa - ty serio o tym meldunku? A jeśli ktoś ma 3 mieszkania to nie jest w stanie się w 3 miejscach zameldować. Owszem jak jest tutaj, to nie jest tam. I tu też system związany ze zużyciem wody bardzo się sprawdzi: jest tu, zużywa wodę, płaci więcej za śmieci / nie ma go tam - nie zużywa wody, opłata za śmieci zerowa (jeśli oczywiście tam podjęto też decyzję, że opłata za śmieci zależy od wody, a nie m2 czy ilości osób)

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mqc 43 6 miesięcy temuocena: 100% 

   isaa to nie chodzi o policję śmieciową tylko stwierdzenie, że skoro mamy szacunek to zawsze ktoś będzie poszkodowany. Co do meldunku to jaki Twoim zdaniem % ludzi wynajmujących jest zameldowanych? I jak ogarniesz mieszkania z booking.com itd? Właśnie dlatego, że ani spółdzielnie ani wspólnoty nie wiedzą dokładnie ile osób mieszka to trzeba to jakoś szacować. padło na wodę. Cały czas czekam na tą litanię lepszych opcji szacunku, ale najwidoczniej się nie doczekam...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LOL 42 6 miesięcy temuocena: 48% 

   Najbardziej narzekają ci, którzy się najmniej myją. Dziwne.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~italiano 41 6 miesięcy temuocena: 56% 

   Było 65 , będzie około 120 . Trzy osoby . A stopy procentowe 0% .Paranoja .

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Enter 40 6 miesięcy temuocena: 50% 

   A co mają do tego stopy procentowe? Podziwiam logikę, a właściwie jej brak, u niektórych.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ale jaja Ale jaja 39 6 miesięcy temuocena: 62% 

   ~Enter zanim skomentujesz czyjąś logikę zastanów się nad własnymi brakami w podstawowej wiedzy - poczytaj sobie co to jest inflacja i co ma wspólnego ze stopami procentowymi - są takie strony pod hasłem "Edukacja ekonomiczna dla najmłodszych"

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Enter 38 6 miesięcy temuocena: 44% 

   O moją wiedzę ekonomiczną to już się nie martw lepiej - jestem związany z finansami od 20 lat prawie. Podwyżka nie ma związku z inflacją, a zmianami w przepisach itp. Po co pisać głupoty?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 37 6 miesięcy temuocena: 100% 

   co więcej ostatnio stopy procentowe nie mają związku z inflacją. Jak za komuny.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Chochoł 36 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Mr Frosty gorzej niż za komuny. Stopy procentowe ustawione tak by świadomie okradać obywateli. Im inflacja wyższa tym stopy niższe zamiast rosnąć. A NBP martwi się, że złoty za drogi i kombinuje co by zrobić, żeby był tańszy. Czyli żeby nasze płacę były niższe. Tego nawet komuna nie robiła.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 35 6 miesięcy temuocena: 50% 

   lał, ile tu drobnych pisiorków z płatnymi postami. Dzieciaki, ile teraz płacą za post? Sprzedajecie się za 50 gr, tylko po to by napluć na kogoś?? Czy podwyżka była? Nasz szczęście patrząc po IP jest was znacznie mniej, niż wynikałoby to z wielu nicków :-))

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~TKM 34 6 miesięcy temuocena: 0% 

   Gratis jest peowski trollu za 60 gr od wpisu. Smakują szczaw i mirabelki??

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anabella 33 6 miesięcy temuocena: 72% 

   Miastem powinni zarządzać ludzie wykształceni w tym kierunku, inżynierowie, a nie ktoś po politologii czy filozofii. Nie zapominajmy, że ci wszyscy ważni urzędnicy to są nasi pracownicy, a nie jacyś bogowie. Kiepskich pracowników się zwalnia, a nie czeka latami, że może coś wreszcie zrozumieją. Najwyższa pora przewietrzyć miejski ratusz! Dlaczego urzędnicy nie robią nic, żeby płacić mniej firmom zewnętrznym, lecz ich jedynym działaniem jest przerzucanie astronomicznych podwyżek na mieszkańców!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Enter 32 6 miesięcy temuocena: 78% 

   A krajem? Tam dopiero powinni zarządzać wykształceni i myślący. A jest jak jest :-( Najłatwiej przerzucać pewne rzeczy rządowi na samorządy. A jeśli do tego samorząd jest inną opcja polityczna, to w pisowskim rządzie aż ślinka cieknie z radości, że można dowalić zamiast pomóc. A że rykoszetem dostają ludzie - no trudno. Władza tez przecież mieszka m.in. w Warszawie ale tu jestem spokojny - zawsze się „wyżywi” jak to się mówi.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 31 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Anabell , dobry pomysł , ja bym to rozszerzył na wszystkich rządzących !

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xxx 30 6 miesięcy temuocena: 58% 

   Za 12 zl/m3 to moge w domu miec 1 kosz na wszystko. Trzaskowski posortuje sobie wedlug uznania albo spusci do Wisly.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 29 6 miesięcy temuocena: 94% 

   Przez całe lata firma Ekon potrafiła odbierać śmieci segregowane spod drzwi mieszkania ZA DARMO i jeszcze na tym zarabiała. Teraz za to samo musimy srogo dopłacać. Odkąd zmieniono przepisy gospodarką śmieciami zajmuje się MAFIA (podobnie jak np. we Włoszech) a skorumpowani politycy wprowadzają przepisy umożliwiające takie działania. Brawo PO-PiS!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 28 6 miesięcy temuocena: 60% 

   Przepisy to zmieniło PiS.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 25 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Joker 27 6 miesięcy temuocena: 49% 

   Na tvn warszawa napisali że Pis głosował przeciw.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 26 6 miesięcy temuocena: 63% 

   Joker, PiS głosował za zmianą ustawy w Sejmie. Na tej podstawie gminy musiały wprowadzić zmiany w systemie odbioru śmieci. To że w Warszawie głosowali przeciw uchwale m.st. Warszawy niewiele zmienia.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Chochoł 25 6 miesięcy temuocena: 88% 

   To, że PIS wprowadził przepisy które drastycznie podniosły koszty gospodarki odpadami to fakt niezaprzeczalny. I nic nie robi by to zmienić ciesząc się, że w powszechnym odbiorze winna podwyżek będzie rządząca Warszawa opozycja. I urządzając pokazówki, typu radni PIS głosują przeciw. To jedno. Ale prawdą jest też, że rządząca Warszawą KO nie ma żadnego pomysłu ani jak ustawę zmienić ani jakie podjąć kroki by w ramach swoich kompetencji te koszty ograniczyć. I że całość kosztów przerzuca na ludzi marnotrawiąc jednocześnie masę pieniędzy na różne głupoty. Są nieudolni.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 22 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Enter 24 6 miesięcy temuocena: 80% 

   Boom - nie tłumacz. I tak ciemny pisowski lud nie zrozumie. Obecna sytuacja ze śmieciami to efekt głosowania nad ustawami przez większość pisowską. System zgodnie z nimi musi się samofinansować. No wiec mamy :-) Dobra zmiana fundowana przez wylenialego starca z kotkiem wspieranego przez pinokia

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 20 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 23 6 miesięcy temuocena: 56% 

   Podziękujcie pisowi za ustawę. Zresztą nie kumam po co ten płacz kiedy prezes powiedział, że macie 500+

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ale jaja Ale jaja 22 6 miesięcy temuocena: 88% 

   niedługo kupisz jogurt za złotówkę a 1,5 zł zapłacisz za wyrzucenie kubka po nim

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 21 6 miesięcy temuocena: 56% 

   Przestrzegałem przed ta formą opłaty ! I co ? Wygrała dyktatura towarzysza Trzaskowskiego i jego popleczników. Tylko przygłupy mogły głosować za tą opłatą. Jeśli któryś z tych przygłupów dowiedzie zależność zużytej wody do ilości śmieci, to go każdego z osobna przeproszę. Teraz "nowoczesne" możecie zacząć sobie wyobrażać, co będzie się działo, gdy znów do władzy dorwie się Platforma Obywatelska ! Po prostu dokończą dzieła przerwanego im przez zwycięstwo PiS w 2015 roku. A teraz chuzia na Józia za prawdę, którą wypieracie ze swoich umysłów.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 20 6 miesięcy temuocena: 64% 

   DEMAGOGIA . Pomyśl , czy jeden emeryt wyrzuca więcej śmieci i zużywa więcej wody od rodziny dwu lub trzy osobowej ? Twoje polityczne zaślepienie nie pozwala Ci logicznie myśleć ?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 23 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~g 19 6 miesięcy temuocena: 55% 

   Przecież pomysł powiązania ceny śmieci z opłatą od zużytej wody to pomysł radnych PIS z marca tego roku.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 18 6 miesięcy temuocena: 38% 

   Przestrzegałem przed ta formą opłaty ! I co ? Wygrała dyktatura towarzysza Trzaskowskiego i jego popleczników. Tylko przygłupy mogły głosować za tą opłatą. Jeśli któryś z tych przygłupów dowiedzie zależność zużytej wody do ilości śmieci, to go każdego z osobna przeproszę. Teraz "nowoczesne" możecie zacząć sobie wyobrażać, co będzie się działo, gdy znów do władzy dorwie się Platforma Obywatelska ! Po prostu dokończą dzieła przerwanego im przez zwycięstwo PiS w 2015 roku. A teraz chuzia na Józia za prawdę, którą wypieracie ze swoich umysłów.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ziomek 17 6 miesięcy temuocena: 58% 

   Tyle zawistnych PISiorów i każdy tylko obrzuca się ... , ci zrobili tamto a ci tamto. Jedyne wyjście to wspólne działanie i inwestowanie w infrastrukturę dla wszystkich mieszkańców (nowoczesne: spalarnie, oczyszczalnie, elektrownie (nie węglowe)), a nie super rozdawnictwo i najlepsze programy podnoszące tylko podatki typu 500 +, 300 +, 13 emerytura, 15 dla górników, policja podwyżka, nauczyciele podwyżka (która jest podwyżką tylko na papierku), nagrody dla rządu. Obecny rząd daje tylko rybę zamiast wędki i tyle w temacie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ares 16 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Czy tam jest w ogóle jakaś konkurencja w tym systemie gospodarki odpadami albo czy ktoś kto potrafi negocjować kontrakt ze spółką śmieciową czy też będziemy płacić w nieskończoność za to co jedna czy druga firma krzykną. Segregacja na pierdyliard frakcji dla dobra, żeby jeszcze obniżyć koszty tych firm i dać im zarobić miliardy za surowce wtórne a ceny rosną i rosną. Weźcie Wy się w końcu ogarnijcie Panie Prezydencie Trzaskowski.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Przeciwnik nowych opłat 15 6 miesięcy temuocena: 53% 

   No to pogratulujmy sobie- mamy super prezydenta, który super nam drenuje kieszenie- opłaty za wodę, parkingi i co nam jeszcze wymyśli?tak właśnie mu w tym pomogli pomysłowi klakierzy z koalicji obywatelskiej - strach nawet pomyśleć co by się działo gdyby był prezydentem, ale kraju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~me too 14 6 miesięcy temuocena: 38% 

   Co sie czepiasz? Tramwaj roznorodnosci sfinansowal.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 13 6 miesięcy temuocena: 59% 

   Hipokryzja PISlamisty jest porażająca. Podziękuj swojemu uzurpatorowi z Żoliborza za janosikowe,które musimy płacić reszcie kraju. Myśl. To nie boli.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 24 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Legionista 12 6 miesięcy temuocena: 48% 

   POsrańce tak mają ze kochają podwyzki które serwuje im Rafałek

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 22 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 11 6 miesięcy temuocena: 56% 

   Podziękuj swojemu prezesowi i całej pismafii za uchwalenie ustawy.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~TKM 10 6 miesięcy temuocena: 33% 

   W 2013 roku to akurat nie PIS rządził

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annna 9 6 miesięcy temuocena: 69% 

   Legionista - a ciemny pisowski lud łyka wypowiedzi jak twoje. I karuzela kreci się dalej

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Legionista 8 6 miesięcy temuocena: 75% 

   Annna - dobrze, że wy jako wykształcona elita, z dużych miast, wszystko tak pięknie ogarnia, naprawdę oświecenie przy tym pisoskim średniowieczu. 2 lata rządów Rafała a ja tęsknie ze za HGW. Serio!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 7 6 miesięcy temuocena: 84% 

   Ukarani za higienę. Nie dość, że część śmieci musimy umyć, posegregować, wynieść do osobnych pojemników, to teraz zostaniemy uszczęśliwieni kolejną podwyżką. Właśnie policzyłem, że teraz będę płacił 140 zł za wywóz śmieci. To jest rozbój.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~TKM 6 6 miesięcy temuocena: 65% 

   bandyctwo, pogarda, srodkowy palec mieszkańcom - fajnie sie tam bawią w ratuszu naszym kosztem. Moze czas pojsc drogą rolników, i zrobic przed ratuszem najwieksze smietnisko europy.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 32 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 5 6 miesięcy temuocena: 91% 

   Za taką stawkę to powinni pod drzwi przychodzić po śmieci, a oni jeszcze sortować każą. Takiego wała

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 29 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 4 6 miesięcy temuocena: 56% 

   @Boom nie trzeba myć śmieci. Aha: podziękuj rządzącym za ustawę. Poczytaj ze zrozumieniem to dowiesz się skąd takie opłaty. Tylko pis, aż do śmierci!!!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 3 6 miesięcy temuocena: 22% 

   Fazi, spróbuj nie opłukać jakiegoś plastikowego lub szklanego opakowania i potrzymaj ze dwa dni w domu. I wiem kto przygotował i przegłosował obowiązującą ustawę.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pffff 2 6 miesięcy temuocena: 85% 

   MYĆ śmieci? właśnie od dziś nie umyję NICZEGO co mam wyrzucić! koniec z segregacją! Pierd.... to wszystko!!! W obliczu pandemii każą oszczędzać wodę! Teraz dziadki będą oligocenką spuszczać w kiblu!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3776 sekundy
  REKLAMAA2 Dzieci Puszczy 01.04.2021 - 30.04.2021