REKLAMAA1-VISTULA-07-05----06-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 grudnia 2018, 07:30 komentarzy 2

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (AS)

  W Polsce na jedną osobę przypada średnio 235 kg żywności zmarnowanej w ciągu roku. Dla porównania w krajach Afryki wskaźnik ten wynosi ok. 6-11 kg. W czasie świąt ilość wyrzucanego jedzenia gwałtownie wzrasta. Ale tak nie musi być! Wystarczy podzielić się posiłkiem z potrzebującymi.

  Jak podaje Federacja Polskich Banków Żywności, wg najnowszego raportu „Nie marnuj jedzenia 2018”, do wyrzucania żywności przyznaje się 42% osób, czyli o 10% więcej w porównaniu do lat poprzednich.

  - Marnujemy dużo i praktycznie większości z nas zdarza się czegoś nie spożytkować i wyrzucić do kosza, co nie oznacza że chętnie o tym mówimy. To ile Polaków marnuje żywność, a to ile osób się do tego przyznaje to dwie różne kwestie - mówi Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. - Cieszy nas, że konsumenci coraz odważniej i bardziej świadomie potrafią określić swoje postawy. To tworzy grunt do rozmów z nimi na temat skutków marnowania i większej otwartości z ich strony na zmianę - dodaje.

  W związku z coraz większą świadomością w tym zakresie, zaczynają pojawiać się akcje walczące o pełne wykorzystanie produktów spożywczych. Jedną z nich jest oddolna inicjatywa „Podzielmy się posiłkiem”, dzięki której niezjedzona podczas świąt żywność, zamiast do kosza, trafia do jadłodajni dla bezdomnych i ubogich osób.

  Dla tych, którzy nie są w stanie samodzielnie zawieźć świątecznych posiłków do jadłodajni, od 26 do 28 grudnia organizowany jest darmowy odbiór jedzenia, które następnie przekazywane jest instytucjom, jadłodajniom i schroniskom, które opiekują się osobami ubogimi i bezdomnymi.

  Akcja odbywa się od trzech lat, za każdym razem organizatorzy akcji współpracują z kilkudziesięcioma jadłodaniami i jadłodzielniami w całej Polsce, a około 350 kierowców przez trzy dni od 26 grudnia odbiera jedzenie od darczyńców w całej Polsce, a następnie zawozi je do lokalnych jadłodajni.

  - Ponieważ wiemy, że nie każdy jest w stanie samodzielnie zawieźć jedzenie do jadłodajni, ciągle szukamy chętnych kierowców, którzy będą odbierać jedzenie od osób w jego mieście i zawozić do jadłodajni, dlatego jeśli chcesz pomóc to zapisz się za pomocą formularza na stronie - zachęcają organizatorzy.

  Pomóc można na pięć sposobów: samodzielne zawożąc jedzenie do jadłodajni, przekazując jedzenie wolontariuszom, zostając wolontariuszem – kierowcą, opowiadając o akcji znajomym lub drukując i wieszając plakat informacyjny.

  Jeśli masz jedzenie, które chcesz przekazać kierowcy, aby zawiózł je bezdomnym, skontaktuj się po przez formularz dostępny na stronie akcji.

  Sam możesz dostarczyć jedzenie do wybranego punktu w Warszawie. Dwa z nich znajdują się niedaleko: na Bazarze Lotników (pawilon 83A), dostępna jest lodówka i szafka, czynne pn.-pt. 7:00-19:00, sob. 8:00-14:00 oraz na SGGW (ul. Nowoursynowska 159, budynek 34, klatka schodowa B), dostępna szafka, codziennie 8:00-20:00.

  Poniżej przedstawiamy wszystkie warszawskie jadłodzielnie:

  rys. Foodsharing Warszawa

  • Wydział Psychologii UW / ul. Stawki 5/7 / parter, naprzeciw bufetu / lodówka i szafka / codziennie 8-21 / czasem budynek może być zamknięty w weekend, ale można zadzwonić dzwonkiem przy furtce i osoba na portierni otworzy
  • Instytut Socjologii UW / ul. Karowa 18 / parter, obok barku / lodówka i szafka / codziennie 8-21 / czasem budynek może być zamknięty w weekend, ale można zadzwonić dzwonkiem przy drzwiach i osoba na portierni otworzy
  • Centrum Pomocy Społecznej Śródmieście / ul. Twarda 1 / lodówka i szafka / pn.-czw. 8-18, pt. 8-16
  • Syrena / ul. Wilcza 30 / szafka dostępna z ulicy i lodówka za bramą / codziennie 24h UWAGA! w sezonie zimowym dostępna jest tylko szafka; lodówka, ze względu na mrozy, jest chowana na zimę.
  • Dwa Jelonki / ul. Powstańców Śląskich 44 / lodówka / pn-wt 14-20, śr-pt 10-20
  • Bazar Lotników / pawilon 83A / lodówka i szafka / pn.-pt. 7-19, sob. 8-14
  • SGGW / ul. Nowoursynowska 159 / budynek 34 / klatka schodowa B / szafka / codziennie 8-20
  • Dom Sąsiedzki "Moje Szmulki" / ul. Łochowska 39 lok. 7 / lodówka i szafka / pon-pt 13-20, sob 15-20
  • Centrum Społeczne Paca 40 / ul. Michała Paca 40 / lodówka i szafka / pn.-pt. 10-20, sob. 10-18
  • Stół Powszechny / ul. Jana Zamoyskiego 20 / szafka (na zewnątrz) 24/7 / lodówka (w kawiarni) codziennie 11-22
  • Kościół Najświętszej Matki Boskiej Loretańskiej / ul. Ratuszowa 5A / zewnętrzna szafka, u zbiegu ul. Ratuszowej /Jagiellońskiej na wprost wejścia do Parku Praskiego, przy Kościele Najświętszej Matki Bożej Loretańskiej / 24/7
  • Urząd Dzielnicy Żoliborz / Słowackiego 6/8 na tyłach budynku / lodówka i szafka wolnostojąca / 24/7

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Sąsiadka 2 5 miesięcy temu

   Nie rozumiem, my kupujemy tyle ile zjadamy. Rzeczywiście wyrzuciłam ostatnio ćwiartkę brokuła. Ważyła może 10 dag. Czyli 10 dag podzielić przez 3 osoby. "Ogromne straty", na prawdę, przez rok.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kmyx 1 5 miesięcy temu

   To ja nie wiem kto te zywnosc marnuje, 285kg na osobe ? Chyba liczycie to co markety wywalaja bo sie przeterminowalo bo u mnie w domu nawet 2kg na osobe nie wyjdzie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.235 sekundy
  REKLAMAA2-TOSIA.pl--06-05----05-06-2019