REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 września 2021, 13:57 komentarzy 25

  (SK)

  W tej chwili w bazie ratunkowej przy ulicy Jastrzębowskiego jest tylko jeden pracownik z Ursynowa - relacjonuje były pracownik warszawskiego pogotowia. Protest medyków przybiera na sile, na Ursynowie już teraz brakuje karetek, a może być tylko gorzej. Dyspozytorzy muszą do chorych wysyłać śmigłowce. O przyczynach protestu rozmawiamy z byłym ratownikiem medycznym, którzy rzucił pracę, bo miał już dość.

  Trwa akcja protestacyjna w warszawskim pogotowiu ratunkowym. Do 7 września ratownicy i niemedyczni pracownicy pogotowia nie pojawią się w pracy. Walczą o wyższe stawki i lepsze warunki pracy. Co najmniej do 7 września mieszkańcy nie mogą liczyć na szybką pomoc w nagłych wypadkach. W całej Warszawie jeździ tylko osiem karetek, które wspomagane są przez śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  Sytuacja jest stabilna i w tej chwili nie ma problemu ze sprawnym udzieleniem pomocy. W ciągu najbliższych dni może się to zmienić, jednak jesteśmy na to gotowi. To od Ministerstwa Zdrowia zależy czy coś się zmieni. Zakładnikami w tej sytuacji są ludzie, którzy czekają na pomoc - mówi rzecznik Meditrans Piotr Owczarski.

  Ratownicy twierdzą jednak, że nie mają wyjścia. Dyrekcja pogotowia zamiata problemy pod dywan, coraz więcej osób decyduje się na odejście. O sytuacji w ursynowskiej jednostce pogotowia rozmawiamy z jej byłym pracownikiem. Nasz rozmówca chce zachować anonimowość.

  Dlaczego w ostatnich dniach do zasłabnięć wysyłane są śmigłowce LPR? Czy sytuacja rzeczywiście jest opanowana, jak twierdzi rzecznik warszawskiego pogotowia?

  Rzecznik zakłamuje rzeczywistość. Jeżeli nie ma zagrożenia, to dlaczego dysponowane są straż pożarna i karetki prywatnych firm? Liczba karetek w stolicy jest bardzo zaniżona. Wsiadamy o 8 i wysiadamy o 20, noce są trochę luźniejsze. Robimy po 15 wyjazdów na dobę, a to oznacza, że brak tylko 10 karetek powoduje zaburzenie pracy. A co, jeśli mówimy o 36 karetkach?

  Gdyby nie było dramatu na Ursynowie, to do zasłabnięcia nie wysyłaliby LPR. Poniekąd jest to ambulans, ale przeznaczony do innych celów i na pewno nie do pracy w mieście. 11 lat pracowałem na Ursynowie i nigdy nie widziałem LPR w tej dzielnicy. Dyspozytor wysyła obecnie śmigłowiec, bo będzie szybciej od karetki, która jest wolna dopiero w Górze Kalwarii. Śmigłowiec lądował na Ursynowie dlatego, że system jest niewydolny.

  Skąd decyzja o strajku i niepojawianiu się w pracy?

  Nie tylko nie dostaliśmy od lat podwyżek, ale jeszcze zabrali nam dodatki! Kierowca-ratownik w dwuosobowym zespole zarabia 45 zł brutto na godzinę. Od sierpnia szukają ludzi, ale nikt nie chce przyjść. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że umowa z nowym pracownikiem zostaje zawarta do 2026 roku, a to oznacza, że za tą stawkę będzie pracował przez najbliższe 5 lat!

  Nawet gdyby teraz dyrektor zaproponował 2x wyższą stawkę, ja do tej pracy nie wrócę, a starłem się ją  wykonywać, najlepiej jak potrafię, wprowadziłem do zawodu kilkunastu nowych ratowników. Obecnie z całej tej ekipy mało kto pozostał, a naprawdę byli to bardzo wartościowi medycy. Odchodzą z zawodu ratownicy z bardzo dużym stażem pracy.

  Chcemy podwyżek ze środków stacji pogotowia, ponieważ takie środki są. Dyrektor w zeszłym roku wykazał 6 mln zysku. W trakcie pandemii Covid-19 firma dostała ogromne wsparcie w postaci zakupu ponad 30 karetek, czyli Meditrans nie musiał z własnych środków inwestować w nowy sprzęt.

  Rzecznik Meditrans uważa, że to wina Ministerstwa Zdrowia.

  Jeżeli chcielibyśmy spojrzeć na problem całościowo, to oczywiście Ministerstwo Zdrowia również jest winne obecnej sytuacji. W 2017 roku był pierwszy protest, zostało zawarte porozumienie i określone punkty realizacji, do dnia dzisiejszego żaden punkt nie został zrealizowany. Do rozmów z dyrektorem nie doszło. Dyrekcja, zamiast podjąć dialog z ratownikami, wolała odpowiedzialność zrzucić na ministerstwo. 

  Problem jest ogólnokrajowy i będzie się rozlewał jeszcze bardziej. Dlatego resort musi z dyrekcjami stacji dojść do porozumienia, w innym wypadku nikt tych ludzi nie zatrzyma. Oni będą odchodzić, proszę mi uwierzyć. Wiem, jakie są nastroje.

  Dzisiaj zmusza się pod różnymi groźbami młodych ratowników do pełnienia dyżurów jako kierownik zespołu. Powód: brak doświadczonej kadry. Większość ratowników obecnie zmienia zawód na pielęgniarski. Ja całkowicie zmieniam branżę. Obecny stan będzie trwał do 7 września. Każdy, kto mógł, złożył niedyspozycję w tym terminie, inni poszli na L-4. Jeżeli to nic nie wniesie, znaczna część osób z pogotowia składa wypowiedzenia.

  Dziękuję za rozmowę.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 73

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 35
   BRAK SŁÓW

  25Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~swój 25 11 miesięcy temuocena: 47% 

   Czy tu ktoś podważa Balcerowicza Lewanowkiego że "wolny rynek" ureguluje sam ile sie płaci ratownikom i ktoś z rządu ma tu interweniować ile mają zarabiać?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nieswój 24 11 miesięcy temuocena: 67% 

   Nie rozumiesz o czym piszesz. A raczej starasz się pisać.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ptr 23 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Dodajcie też, że ratownicy to jednoosobowe firmy

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ratownik Warszawa 22 11 miesięcy temuocena: 88% 

   Ej… gdzie płacą kierowcy ratownikowi med. 45 zł za godzinę !? Bo na pewno nie u nas w meditransie!! Kontrakt to 20-25 zł + 10zł dodatku (ale nie wiadomo jak długo on będzie) na etat 3700 podstawy + stażowe max. 740 zł to na godzinę daje jakieś 28 zł w porywach do 34 zł jeśli wpadnie jakaś premia i dodatki za świąteczne. Oczywiście wszystko to kwoty BRUTTO !!! Tak więc nie wiem kto z Wami rozmawiał, ale chyba nikt od nas. Warto odnotować, ze do lipca 2021 podstawa wynosiła 2700 zł teraz łaskawie podnieśli do 3700 zł.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ewelinka67 21 11 miesięcy temuocena: 59% 

   Spółdzielnia Stokłosy powinna dopłacać do pensji ratowników! W końcu głównie jeżdżą do członków spółdzielni! Może rada nadzorcza i ten okropny prezes zamiast manipulować i konfabulować wezmą się do pracy na rzecz mieszkańców i naszej społeczności! To jest skandal co się dzieję na Stokłosach, Śmieci, brud, ciągłe pijatyki, obsikane klatki schodowe, śmietniki odwiedzane przez bezdomnych, ławki zajęte przez narkomanów, starsi ludzie tacy jak ja boją się chodzić po tym osiedlu. Młodzi ludzie są teraz ciągle agresywni i sfrustrowani przemoc to nasz codzienność. Tu się nie da żyć.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rico85 20 11 miesięcy temuocena: 40% 

   Płace co miesiąc 800zl składki zdrowotnej, moja żona tez tyle płaci. Dlaczego mam jesZcze płacić dodatkowo jako mieszkaniec stoklos? proszę z swoich płacić !

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Realistawódkaczysta 19 11 miesięcy temuocena: 57% 

   To jest naturalna kolej rzeczy. To się kapitalizm nazywa. Biedni i chorzy będą umierać.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~EmerytkaStaraBrzydka 18 11 miesięcy temuocena: 72% 

   Socjalizm się nie podobał? To macie Amerykę. Ludzie będą zdychać na ulicach, ale tylko ci biedni. Ci z prywatnym ubezpieczeniem pożyją dłużej.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~WKURZONY 17 11 miesięcy temuocena: 38% 

   Właśnie przeczytałem na o2 o tragedii w Kostomłotach (woj. dolnośląskie). 10-letnie dziecko nie żyje bo NIE BYŁO KARETKI. JESTEŚCIE Z SIEBIE DUMNI ??!!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ferdynand Wspaniały 16 11 miesięcy temuocena: 50% 

   To prawda, kto jest odpowiedzialny za zapewnienie tym biednym ludziom godziwych warunków pracy i zatrudnienia? Przecież oni ratują życia, to jest w naszym, publicznym interesie!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~A 15 11 miesięcy temuocena: 75% 

   A co temu dziecku sie stalo?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Edwarts 14 11 miesięcy temuocena: 92% 

   A niby dlaczego mam pracować 400h?? Tylko dlatego, żeby nie umierali ludzie? A co ze mną i moim zdrowiem? Jak umre to co powiesz moim dzieciom?? Weźcie się ku.. Obudźcie i pretensje kierujcie tam gdzie należy..

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tdk 13 11 miesięcy temuocena: 77% 

   Za ciężką i odpowiedzialną pracę należą się godziwe pieniądze. Nie dziwię się, że ratownicy mają dość gadania o ,,służbie'' i ,,ideałach''. Ty pracujesz za pieniądze czy za ideały? Ile masz na koncie?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kocur 12 11 miesięcy temuocena: 90% 

   Ale podwyżki dla posłów, senatorów, ministrów i całej reszty poparli wszyscy: zarówno PiS z przydupasami jak i opozycja. Grunt to mieć właściwe priorytety. Jak to mówił mój dziadek: grabie zawsze grabią do siebie.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Asia4 11 11 miesięcy temuocena: 43% 

   To grosze są. Więc wyciąga w tydzień prostytutka na Marszałkowskiej

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tak było najlepiej 10 11 miesięcy temuocena: 54% 

   Chciałbym, aby było tak zanim wymyślono tych ratowników - niech w karetkach jeżdżą lekarze.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Misiek 9 11 miesięcy temuocena: 78% 

   Możesz chcieć... Ale ratowników wymyślono właśnie dlatego że brakuje lekarzy... Za to 2mld zł rocznie na TVP zawsze jest...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tak było najlepiej 8 11 miesięcy temuocena: 50% 

   Ale ponieważ ci ratownicy chcą zarabiać tyle co lekarze to wybór jest prosty - wykształcić lekarzy i niech jeżdżą w karetkach!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~s 7 11 miesięcy temuocena: 63% 

   no i ..... to może przynajmniej postawią na każdej ulicy kapliczki

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zouza 6 11 miesięcy temuocena: 46% 

   Super. Ale grunt, że są różowe skrzyneczki.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 5 11 miesięcy temuocena: 68% 

   To napisz do ministra zdrowia, żeby zaczął godziwie im płacić zamiast marnotrawić pieniądze np. na Pałac Suski.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 25 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 4 11 miesięcy temuocena: 68% 

   Co ma piernik do wiatraka? Skrzyneczki to inicjatywa prywatnej fundacji...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zouza 3 11 miesięcy temuocena: 70% 

   Do Boom: absolutnie nic nie mam do ratowników. Napisałam coś takiego gdzieś? Po prostu ręce opadają z bezsilności wobec tych wszystkich absurdów i głupoty...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tak było najlepiej 2 11 miesięcy temuocena: 63% 

   Boom, też jestem za tym, aby za odbudowę Pałacu Saskiego zapłacili Niemcy skoro nawet nie zaprzeczają, że to oni wysadzili go w powietrze.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 1 11 miesięcy temuocena: 71% 

   Tak, czekałem aż ktoś napisze w komentarzu by to Niemcy zapłacili. Ludzie najwyraźniej kupią każdą głupotę.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4585 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022