Zamknij

Pójdziemy z torbami, czyli opłata recyklingowa

08:28, 05.01.2018 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 09:14, 05.01.2018
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Od Nowego Roku nie możemy już liczyć w sklepach na darmowe torebki foliowe. Zgodnie z nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, za większość foliowych siatek trzeba od 1 stycznia 2018 r., zapłacić tzw. opłatę recyklingową. Sprawdziliśmy ile kosztują jednorazówki w sklepach na Ursynowie.

Część sklepów pobierała już wcześniej opłatę za torby, teraz muszą stosować się do tego wszystkie sklepy. Pieniądze ze sprzedaży torebek zasilą konto budżetu państwa. Zmiana przepisów dotyczy foliówek o grubości od 15 do 50 mikrometrów, wysokość opłaty od każdej wydanej sztuki wynosi od 20 groszy plus VAT.

Jednak to nie wpływy ze sprzedaży były motorem do zmiany w ustawie, ale próba zniechęcenia do używania „jednorazówek”, które rozkładają się od 100 do 400 lat zanieczyszczając środowisko. Dla porównania papier ulega rozłożeniu średnio w 6 miesięcy.

Zmianie przepisów ma towarzyszyć kampania społeczna wpływająca na poprawę stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Ile teraz zapłacimy?

W Carrefourze można teraz dostać torebkę za 70 groszy (wcześniej 49 gr), również w Tesco cena została powiększona o opłatę recyklingową i wzrosła z 10 do 35 groszy.

W sieci sklepów Lidl za torebki trzeba było płacić już od dawna, ale od stycznia tego roku opłatę recyklingową i podatek VAT doliczono do dwóch rodzajów reklamówek. „Reklamówka eko”, która kosztowała 8 groszy, teraz kosztuje 33 grosze, a cena za „reklamówkę standard” wzrosła z 19 do 44 groszy.

Sieć Biedronka zrezygnowała w ogóle z torebek o grubości 15-50 mikrometrów. Jak informuje biuro prasowe Jeronimo Martins, właściciela sieci, w ofercie znajdują się teraz tylko grubsze torebki w cenie 25 groszy za sztukę.

W Auchan od 2 stycznia nie są już wydawane darmowe torebki foliowe. Klienci mogą nabyć torby wielokrotnego użytku w cenie od 25 do 49 groszy.

Freshmarket za reklamówkę pobierze jedynie 10 groszy i nie podzieli się tą kwotą z państwem – materiał, z którego jest wykonana, nadaje się bowiem do wielokrotnego przetworzenia.

W drogeriach Rossmann torebki od stycznia kosztują 29 groszy, ale sieć już we wrześniu ubiegłego roku wprowadziła opłaty, co dało to wymierne efekty.

- Po wprowadzeniu odpłatności za średnie i duże torebki - w wysokości 10 groszy - liczba zużywanych przez klientów torebek znacząco spadła. W przypadku torebek średnich, od września do końca grudnia aż o 55 proc. - mówi portalowi Wiadomości Handlowe Agata Nowakowska, rzeczniczka prasowa Rossmanna.

Proste rozwiązanie

Nie wszystkie sklepy, a w szczególności te, które nie należą do wielkich sieci, są gotowe na przyjęcie nowych przepisów. W internecie już pojawiają się głosy o absurdalnych opłatach naliczanych w osiedlowych warzywniakach. Aby uniknąć nieporozumień lepiej zawczasu się zabezpieczyć.

Na zakupy możemy zabierać ze sobą plecak lub wózek – wyjdzie to na zdrowie nie tylko Matce Ziemi, ale także naszym plecom. Możemy również korzystać z toreb wielokrotnego użytku, które można nabyć w każdym sklepie lub, jeśli nie chcemy świecić dyskontowym logo, zakupić sobie stylową „szoperkę”.

Można także nadal używać torebek foliowych – za opłatą i wykorzystywać je np. zamiast worków na śmieci. Warto także rozważyć korzystanie z toreb papierowych lub z często wystawionych przy kasach – kartonów.

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

ZyzioZyzio

8 5

Przeciez to kpiny obciaza zie ludzi a nie producentow a jesli ktos zaplaci to producent powinien to od kazdego zabrac z pod domu czyz nie tak ? A co na to srodowisko ? Jak sie zaplaci to plastik szybciej sie sam zutylizuje ? Zakazac fabrykantom produkcji tego syfu i koniec 09:56, 05.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

BognaBogna

1 1

Sieć Biedronka zrezygnowała w ogóle z torebek o grubości 15-50 mikrometrów. Jak informuje biuro prasowe Jeronimo Martins, właściciela sieci, w ofercie znajdują się teraz tylko grubsze torebki w cenie 25 groszy za sztukę - doradcy podatkowi obeszli przepis i biedronka nie płaci opłaty bo ma grubsze torebki :) wiec całe 25 groszy idzie dla Biedronki 11:40, 05.01.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

usiusi

1 0

od 25 gr trzeba zapłacić również VAT 17:12, 05.01.2018


MiłoszMiłosz

0 1

Analizując w ten sposób należy zapłacić też CIT - fakt jest jeden, że obeszli przepis i opłaty recyklingowej nie ma i nie będzie od Biedry 21:58, 05.01.2018


hbkhbk

4 0

Byłem wczoraj w Auchanie. Przed wprowadzeniem opłat za torebki osoby przewożące wózkami zakupy do samochodów miały popakowane produkty w wiele jednorazówek. Wczoraj w wielu wózkach nie widziałem żadnej torebki. Wiele osób wynosiło też zakupy w torbach wielokrotnego użycia. Czekam kiedy wprowadzona zostanie kaucja (30-50gr) na puszki i plastikowe i szklane butelki wraz z ogólnodostępnym systemem odbioru bez okazywania paragonów zakupu. 15:17, 05.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacekJacek

1 3

Co za idiota wprowadził ten przepis Podejrzewam, że inspirowany był przez Komisję Europejską czyli przez Niemców . Niemcy mają coraz to nowe pomysły na "ekologie" typu wiatraki , panele fotowoltaiczne w naszym klimacie gdzie słońce zimą świeci tylko kilka godzin i tylko podczas słonecznej pogody. Czy ktoś pomyślał o tym skąd się bierze papier na torebki jednorazowe. Ktoś powie , że z makulatury a skąd jest papier makulaturowy ile drzew trzeba ściąć na wyprodukowanie tony papieru. Ponadto nieprawdą jest że torebka polietylenowa rozkłada się 400 lat tak cienkie folie rozkładają się w ciągu 1 roku grubsze torebki rozkładają się znacznie dłużej i dlatego torby z grubej foli są jeszcze gorsze Jestem przekonany, że znowu ktoś chce zarobić na klientach sklepów czyli nas wszystkich i robi wodę z mózgu łatwowiernym 11:34, 06.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jacekjacek

1 3

Co za idiota wprowadził ten przepis Podejrzewam, że inspirowany był przez Komisję Europejską czyli przez Niemców . Niemcy mają coraz to nowe pomysły na "ekologie" typu wiatraki , panele fotowoltaiczne w naszym klimacie gdzie słońce zimą świeci tylko kilka godzin i tylko podczas słonecznej pogody. Czy ktoś pomyślał o tym skąd się bierze papier na torebki jednorazowe. Ktoś powie , że z makulatury a skąd jest papier makulaturowy ile drzew trzeba ściąć na wyprodukowanie tony papieru. Ponadto nieprawdą jest że torebka polietylenowa rozkłada się 400 lat tak cienkie folie rozkładają się w ciągu 1 roku grubsze torebki rozkładają się znacznie dłużej i dlatego torby z grubej foli są jeszcze gorsze Jestem przekonany, że znowu ktoś chce zarobić na klientach sklepów czyli nas wszystkich i robi wodę z mózgu łatwowiernym 11:37, 06.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%