REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Majówka na polanie w Lesie Kabackim? Czemu nie! Należy jednak zachować pewne zasady. Lasy Miejskie Warszawy przypominają - w rezerwacie przyrody człowiek jest jedynie gościem.

  Długi majowy weekend to okazja do wypoczynku na łonie natury. Mieszkańcy Ursynowa i nie tylko chętnie wykorzystują do tego polanę widokową w Lesie Kabackim. Co roku w Powsinie gromadzą się tłumy, by spędzić miło czas w gronie rodziny i znajomych. Zapewne podobnie będzie i w tym roku. Dlatego Lasy Miejskie m.st. Warszawy przypominają, że dobra zabawa musi mieć swoje granice.

  - Las Kabacki to rezerwat, w którym ludzie są jedynie gośćmi. Apelujemy o rozsądne zachowanie. Z uwagi na pandemię wizyta w lesie to jeden z niewielu sposobów na spędzanie wolnego czasu. Jeśli złych zachowań będzie zbyt dużo, ucierpi na tym sam las oraz zamieszkujące w nim zwierzęta – mówi Andżelika Gackowska, zastępca dyrektora Lasów Miejskich m.st. Warszawy.

  Rzeź dzikich zwierząt

  W ciągu czterech miesięcy Lasy Miejskie odnotowały 200 przypadków potrącenia dzikich zwierząt. W tym 30% miało miejsce w niedzielę w ciągu dnia. Najcześciej jednak giną zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. Leśnicy nie mają wątpliwości, co jest tego powodem.

  - Coś lub ktoś te zwierzęta wypłasza. Czy to osoby schodzące ze ścieżek, czy psy spuszczone ze smyczy. Spłoszone zwierzę przy zderzeniu najczęściej ginie. Taki wypadek to również zagrożenie w ruchu drogowym oraz koszty naprawy uszkodzonego mienia – zauważa Gackowska.

  Dlatego leśnicy apelują: nie schodźmy ze ścieżek leśnych i nie bierzmy psów ze sobą. Zwłaszcza, że bliższe spotkanie z dziką zwierzyną może skończyć się tragicznie. Nie tylko dla niej.

  - Lochy dzików właśnie prowadzą swoje młode i będą bezlitosne dla takiego psa biegającego po lesie luzem – zaznacza wicedyrektor Lasów Miejskich.

  Na polanie częstym widokiem są ogniska. Ogień może się jednak łatwo wymknąć spod kontroli. W tym roku zagrożenie pożarem lasu jest niskie - wilgotność ściółki wynosi ok. 20% - mimo to ognisko urządzić można tylko w wyznaczonych do tego miejscach – na Polanie Powsińskiej jest ich 10. Do ich rozpalenia nie powinno się również używać znalezionych w lesie gałęzi. Do tego posłuży przygotowane przez Lasy Miejskiej drewno.

  - Przy dużym obłożeniu może go jednak zabraknąć. Dlatego warto samemu dokupić trochę chrustu lub węgla – dodaje Gackowska.

  Pić można czy nie można?

  Na polanie w Powsinie obowiązuje także zakaz wjazdu samochodem. Lasy Miejskie poprosiły strażników miejskich i policję o częstsze patrole, które będą zwracały uwagę na łamanie tego zakazu. Wyjątek stanowią osoby niepełnosprawne – muszą mieć jednak ze sobą odpowiednie dokumenty. Najbardziej nurtujące przed majówką pytanie: czy na polanie można pić alkohol? Wszelkie wątpliwości rozwiewają strażnicy miejscy.

  - Nie można pić alkoholu w żadnym miejscu publicznym. W czasie weekendu majowego będziemy przeprowadzać normalne patrole. Być może w miejscach, gdzie będzie większy ruch, te patrole będą wzmożone. Wszystko zależy od pogody – przekazuje Jerzy Jabraszko ze stołecznej straży miejskiej.

  Interwencje strażników w związku z piciem na polanie w Lesie Kabackim alkoholu są jednak rzadkie. Podczas zeszłorocznej majówki wystawiono tam z tego powodu tylko jeden mandat.

  - Być może panuje tam spokój i nikt nie zgłasza tego typu sytuacji – zauważa rzecznik straży miejskiej.

  Nieważne, co przynosi się ze sobą do lasu. Ważne jest, aby po sobie posprzątać. Wszelkie butelki czy opakowania powinny trafiać do znajdujących się na polanie koszy na śmieci. Lasy Miejskie będą przeprowadzały codzienne sprzątanie polanmi powsińskiej. Nie oznacza to jednak przyzwolenia na rozrzucanie odpadów gdzie popadnie. Nie powinno się także zostawiać resztek jedzenia – może ono zaszkodzić dzikim zwierzętom.

  - Las Kabackim to szczególne miejsce dla ludzi i zamieszkujących go zwierząt. Dbajmy o nie i bądźmy rozsądni w korzystaniu z niego – kwituje Andżelika Gackowska.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 47

  • 21
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Torlin 8 11 dni temu

   Lasy Miejskie to przestałyby rżnąć Las Kabacki

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 7 12 dni temu

   Obleśne miejsce które omijam szerokim łukiem

   Edytowany: 12 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~P. 6 15 dni temuocena: 100% 

   I jak co roku zamiast przygotować normalne drewno na ogniska pojawi się góra zielonych odpadów z pobliskiego ogrodu w Powsinie a gęsty, duszący smog rozniesie się po całej okolicy

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nik 5 15 dni temu

   Polana na majówkę i wszystko jest

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 4 16 dni temuocena: 100% 

   Jak na razie problem polany rozwiązał się sam. Przy takiej pogodzie mogą tam imprezować co najwyżej ślimaki.

   Edytowany: 16 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pytek 3 16 dni temuocena: 93% 

   ta polana i okolica to kompromitacja służb odpowiedzialnych za porządek.

   Edytowany: 16 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 2 16 dni temuocena: 100% 

   Buraczane bydło butelki przyniesie,ale juz ze sobą z powrotem nie zabierze

   Edytowany: 16 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~autochton 1 16 dni temuocena: 100% 

   Tylko jeden mandat wystawiono w zeszłym roku? Pewnie po majówkowej powszechnej libacji alkoholowej to stamtąd można by było wywieźć kontener butelek i puszek. A to oznacza zaniedbanie obowiązków przez funkcjonariuszy.

   Edytowany: 16 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3658 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni 01.05.2021 - 31.05.2021