Zamknij

POLICJA: Oszukują "na CBŚ", "na policjanta" i wciąż "na wnuczka".

07:43, 25.09.2014 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 23:03, 28.09.2014
Skomentuj

Policja przestrzega! Na Ursynowie grasują oszuści wyłudzający od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Ostatnio znów jest ich więcej.

Nowa, wymyślona przez oszustów metoda jest jeszcze bardziej perfidna od znanej wszystkim metody "na wnuczka". Teraz przestępcy podają się funkcjonariuszy policji i przekonują starsze osoby, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą. Proszą, aby im w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będą mogli zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby... na tzw. "wnuczka".

Sposób działania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Powodów, jakie podają żądając nagłej pomocy finansowej jest wiele. Zazwyczaj, po chwili dzwoni kolejny przestępca podający się za „policjanta” lub „oficera CBŚ”. Tu pada informacja, że wcześniej dzwonił oszust i prosi starszą osobę o pomoc w schwytaniu sprawców. W tym celu należy spełnić żądania oszustów i przekazać im pieniądze osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Po wpłaceniu umówionej kwoty, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

- Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apeluje policja - mówi nadk. Magdalena Bieniak z mokotowskiej komendy rejonowej.

W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

  • poprosić o osobisty kontakt z osobą, podającą się za naszego krewnego,
  • nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
  • skontaktować się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób, policja prosi o natychmiastowe powiadomienie komisariatu.

Trwa akcja informacyjna o zagrożeniu

Na oszustów najlepiej działa profilaktyka. W ostatnim czasie policja rozkleja ulotki na tablicach informacyjnych osiedli i na klatkach schodowych w budynkach. Dzielnicowi prowadzą indywidualne rozmowy w trakcie obchodu rejonu oraz docierają do domów seniora. W działaniach profilaktycznych policjantów wspierają księża. Podczas nabożeństw kapłani odczytują list otwarty od policjantów, informując tym samym wiernych o oszustach działających metodą na tzw. „policjanta” czy „wnuczka”.

(Redakcja haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%