REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK/Polska 2050/P. Lenarczyk)

  Projekt ursynowskiego radnego uzyskał najwyższe poparcie w całej Warszawie. Za propozycją "2050 drzew dla Warszawy" opowiedziało się ponad 27 tys. mieszkańców. Przyciągnęła ich zielona idea czy promocja partii politycznej? Na nowo rozgorzała dyskusja czy radni powinni składać projekty w Budżecie Obywatelskim.

  Obok projektów dla dzielnic w Budżecie Obywatelskim są też projekty ogólnomiejskie. W tym roku najwięcej głosów - 27 805 - zebrał projekt ursynowskiego radnego Pawła Lenarczyka z Polski 2050 i Otwartego Ursynowa. Zakłada on nasadzenie w przyszłym roku za prawie 5,8 mln złotych minimum 2050 drzew w całej stolicy.

  - Wszystkim, którzy oddali swój cenny głos na ten pomysł bardzo dziękuję. Werdykt mieszkańców to wygrana troski o środowisko oraz wizji zielonego miasta. Tym projektem zazielenimy Warszawę dużą ilością drzew i krzewów. Zgłaszając propozycję wraz z Iwoną Żywko i Magdą Dorożałą chcieliśmy, aby pozostawić dla przyszłych pokoleń Warszawę pełną zieleni i czystego powietrza - mówi Paweł Lenarczyk, autor projektu.

  To już kolejny ogólnomiejski projekt sadzenia drzew. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał w swojej kampanii wyborczej w 2018 roku posadzenie miliona drzew. Do tej pory posadzono ich około pół miliona. Przez ostatnie lata ogromnym poparciem mieszkańców cieszyły się projekty z Budżetu Obywatelskiego dotyczące nasadzeń. Na przykład w 2021 roku 26 tys. osób wybrało projekt "2666 drzew dla Warszawy" aktywisty Zielonego Mazowsza Roberta Buciaka. Te nasadzenia mają zostać wykonane w listopadzie i grudniu.

  Budżet Obywatelski czy promowanie marki?

  Radny Lenarczyk nie ukrywa, że jego projekt miał też na celu promocję partii politycznej, do której należy - Polski 2050 Szymona Hołowni.

  - Chcieliśmy pokazać mieszkańcom nasze DNA. Jednym z filarów naszego ruchu jest zielony charakter naszych działań. Jesteśmy ukierunkowani na cele klimatyczne. To powinien być jeden z priorytetów w lokalnej i krajowej polityce - mówi radny.

  Lenarczyk nie widzi niczego zdrożnego w promowaniu swojego ugrupowania za pomocą Budżetu Obywatelskiego. Inaczej patrzy na to inny ursynowski radny, który od czasu gdy pełnił funkcję wiceburmistrza, a potem zasiadł w radzie, przestał składać projekty.

  - Uważam, że Budżet Obywatelski powinien służyć mieszkańcom, a nie promowaniu jakiejś marki. Zaraz to samo mogą zrobić firmy komercyjne i budżet obywatelski stanie się bezpłatnym kanałem marketingowym - mówi Antoni Pomianowski z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa, konkurencyjnego lokalnego komitetu.

  Czy radni powinni zgłaszać projekty?

  Po ogłoszeniu w ubiegłą środę wyników głosowania na projekty powróciła też dyskusja na temat składania projektów przez radnych i osoby powiązane z urzędem dzielnicy czy miasta.

  Publicysta "Gazety Stołecznej" Jarosław Osowski uznaje, że fakt, iż radni mogą zgłaszać projekty, jest skandalem.

  - Regulamin nie zabrania wprawdzie radnym zgłaszać projekty do BO, ale tak po prostu nie wypada - napisał Osowski w swoim komentarzu w mediach społecznościowych pod postem, w którym zaczął dyskusję na ten temat.

  Podobne głosy płyną z dzielnic. - Od dawna uważam, że radni, a w szczególności radni rządzącej większości, nie powinni składać projektów do budżetu obywatelskiego, bo mają inne narzędzia oddziaływania. Może powinni się skupić na przekonaniu burmistrza do swoich pomysłów, zamiast zabierać mieszkańcom narzędzie demokracji bezpośredniej? - komentuje Antoni Pomianowski. 

  Paweł Lenarczyk się broni. - Jakby wyglądało głosowanie w Budżecie Obywatelskim, gdyby takie osoby jak ja były odcięte? Te projekty nie są przecież czymś, co wpływa na politykę urzędu. Propozycje są weryfikowane przez urzędników. Ostatecznie to mieszkańcy oceniają czy projekt jest potrzebny, czy nie - mówi radny.

  - A niby co to za różnica, czy projekt zgłasza radny, czy ktoś inny?! Projekty poddawane są głosowaniu. Demokratyczny werdykt decyduje o wybranych do realizacji projektach - broni swojego kolegi Piotr Skubiszewski z Otwartego Ursynowa we wpisie pod komentarzem redaktora Osowskiego.

  Nie tylko Otwarty Ursynów

  Środowisko Otwartego Ursynowa od wielu lat jest zaangażowane w Budżet Obywatelski. W tym roku zwyciężyły aż cztery dzielnicowe pomysły członków tego lokalnego stowarzyszenia współrządzącego dzielnicą razem z Koalicją Obywatelską. Trzy z nich są związane z pielęgnacją i nasadzeniami drzew, a jeden z budową sezonowego i bezpłatnego lodowiska.

  Sam radny Lenarczyk ma na swoim koncie od 2017 roku 11 zwycięskich projektów, z kolei 10 innych przepadło - albo ze względu na negatywną weryfikację urzędników, albo na brak odpowiedniego poparcia głosujących. Nie brakowało pomysłów kontrowersyjnych i hejtowanych w internecie tak jak postawienie ławek solarnych, które w mgnieniu oka znalazły się na celowniku wandali. Mieszkańcy twierdzili, że to "kosztowny, niepotrzebny gadżet", w dodatku bez przerwy się psujący. Negatywne oceny zbierał też zrealizowany projekt biblioteczki plenerowej w przejściu podziemnym pod ul. Jastrzębowskiego - non stop niszczonej przez wandali.

  Składania projektów nie unikają też inni ursynowscy radni np. Krystian Malesa czy Karolina Mioduszewska z Koalicji Obywatelskiej. Ale odkąd projektodawcy na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego mogą pozostać anonimowi, tak naprawdę nie wiadomo, kto odpowiada za projekty i czy nie są one inspirowane przez środowiska, które rządzą dzielnicą. Zaskakująco wiele projektów w ostatnich latach dotyczy inwestycji, na które dzielnice nie mają pieniędzy, albo instytucji (domów kultury czy szkół), które dzięki głosowaniom w Budżecie Obywatelskim mogą załatwić sobie pieniądze na dodatkowe zajęcia, warsztaty, czy braki w infrastrukturze. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 45

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 28
   BRAK SŁÓW

  28Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~obywatel budżetowy 28 4 miesiące temuocena: 69% 

   Zwracam uwagę, że radny Lenarczyk zgłosił też bardzo niekologiczny projekt (który wygrał). Dotyczy on powstania na Kajakowej lodowiska. Lodowisko zużywa ogromne ilości prądu, które są potrzebne dla wytworzenia lodu. Jest to szczególnie negatywne wobec ceny prądu i ogromnych podwyżek jego ceny, które za chwilę nas czekają. Jest to swoista schizofrenia - z jednak strony drzewa, z drugiej zużywanie dla rozrywki ogromnych ilości energii i ponoszenie przez dzielnicę bardzo dużych kosztów. Niech żyje populizm!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ano 27 4 miesiące temuocena: 27% 

   Czyli szkoda pieniędzy na sprawność fizyczną dzieci i młodzieży?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ano 26 4 miesiące temuocena: 13% 

   @Tak dla zieleni: czyż nie jest to oczywiste: betonoza = sypialnia Warszawy? No bo gdzie mamy mieszkać, jak nie w domach z betonu??? Zatem to miłe, że trochę więcej drzew, skwerow, parków w planach;)

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tak dla zieleni 25 4 miesiące temuocena: 14% 

   Ten artykuł jest POLITYCZNY! Betonoza na Ursynowie jest faktem i chwała każdemu , kto to naprawi. Nawet stoły pingpongowe betonowe z żelaznymi „siateczkami’na betonowej płycie wylanej na trawniku. Nawet ławeczki na betonowych nogach. Betonoza i bylejakość to znamiona preferowanych inwestycji Ursynowa..

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 24 4 miesiące temuocena: 79% 

   Do wszystkich du...zòw pewnego radnego.... Popatrzcie czyje interesy prezentuje ww od jakiegoś czasu: mieszkańców czy konkretnych firm pan zaradny ( w dudzie ma sprzeciw mieszkańców i pomimo ich protestów) realizuje swe plany. Tak postępuje radny? Pora na zmianę w ursynowskim układzie

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Spk Koleś;) 23 4 miesiące temuocena: 9% 

   Niebawem stolica Polski może zostanie siedziba Orlenu, to w Wawie zrobi się klimatycznie spokojnie? Chciałbyś? Co o tym sądzisz?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • operator_hermitowski 22 4 miesiące temuocena: 34% 

   Projekt radnego Pawła Lenarczyka wygrał bo zakłada nasadzenia zieleni, odbetonowanie Warszawy a jego koncepcja została solidnie przemyślana. Natomiast Pan Jarosław Ossowski widzę że próbuje pod ciśnieniem zaistnieć, szukając dziury w całym. Marny redaktorzyna z Pana Ossowskiego. Wielkie gratulacje dla Pana Lenarczyka!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~drDo 21 4 miesiące temuocena: 31% 

   Nie rozumiem, dlaczego autor tekstu nagle się oburza. Przecież nikt nie ukrywał o co chodzi w projekcie, widać to od razu, nawet po nazwie. To nie jest skryte przemycanie treści politycznych tylko po prostu deklaracja, co jest ważne dla radnych i działaczy ruchu. Zieleń. Ludzie przegłosowali ten projekt. Raczej świadomie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miki 20 4 miesiące temuocena: 33% 

   Jestem za drzewami! Trzeba jakoś zmienić te betonozę. Jakby PiS zgłosił taki projekt też bym zagłosował. No, ale jak wiemy PiS takich projektów nie zgłasza… więc punkt dla Polski 2050.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tym 19 4 miesiące temuocena: 79% 

   Jaką znowu betonozę? Określenie wymyślone chyba przez MJN szczególnie latem notorycznie lecz bezmyślnie używane jest w komentarzach nt miast. Zimą też będziesz krytykował fakt, że mieszkania wybudowano z betonu? Że płyty chodnikowe, dzięki którym w grudniu nie taplasz się w błocie są z betonu? Miasta robi się z kamienia, asfaltu i betonu. Zieleń jest fajna ale tylko jako dodatek. Chyba że chcesz mieszkać na drzewie…

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 22 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szymek! 18 4 miesiące temuocena: 40% 

   Jak dla mnie, nie ma to znaczenia, kto składa, dobrze, że się ludziom chce. Paweł Lenarczyk to jeden z najaktywniejszych radnych. Pewnie niektórych to wkurza, że on coś robi, a niektórzy - niekoniecznie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dorothea 17 4 miesiące temuocena: 38% 

   Od niedawna, z nudów w gazetach, czytam częściej HU, czy p. radny Pomianowski ma stanowisko naczelnego krytykanta Dzielnicy? Brak info o dokonaniach, za to non stop coś mu się nie podoba, albo jest taki biedny i nic nie wie;)

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tomasz Cz 16 4 miesiące temuocena: 35% 

   Dobry projekt. A pozostali radni po prostu niewiele robią.. A pieniądze biorą

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 35 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antoni 15 4 miesiące temuocena: 44% 

   Decydują mieszkańcy czyli MY. Nie interesuje mnie kto zgłasza pomysł jeżeli to dobry pomysł.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 14 4 miesiące temuocena: 74% 

   Przecie Lenarczyk od zawsze był.lanserem. tak samo jego koleżków z OU. Popatrzcie chociażby na dominiak... Oni żadnej okazji nie omina żeby tylko się autopromowac... Oczywiście za nasze pieniądze

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 42 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Seba 13 4 miesiące temuocena: 34% 

   Antoni, zjedz Snickersa.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 17 33 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mistrz 12 4 miesiące temuocena: 28% 

   Trollu JPRDLE, języka polska to trudna języka, c'nie? Twój poziom intelektualny jest taki jak Twój język. Niskich lotów.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 9 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • operator_hermitowski 11 4 miesiące temuocena: 16% 

   @JPRDLE nawet nie trzeba czytać tego co wyrzygałeś, wystarczy nam twój nick:/ Pan Paweł Lenarczyk intensywnie i skutecznie działa na rzecz mieszkańców co jest mocno dostrzegalne a pitolisz głupoty. A co ty zrobiłeś na rzecz Ursynowa błaźnie??? W tym co napisałeś nie ma nic prawdziwego. Jesteś zwykłym kłamcą, a myślę że również oszustem.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 5 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 10 4 miesiące temuocena: 83% 

   Operatorze jakiś tam... po przeczytaniu twego peanu: łubu duby, łubu dubu niech nam żyje prezes naszego klubu... posklejales, czy narysować mam? Lenarczyki i diminiaki to najzwyklejsi populiści lansujący się za nasze pieniądze. Na szczęście mieszkańcy Ursynowa zaczynają to dostrzegać.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 25 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rzeczywistość 9 4 miesiące temuocena: 70% 

   No jasne p.Lenarczyk nie widzi problemu. Niby radny,a jak może afiszuje się z ruchem p.Szymona. Stoi okrakiem-bo myśli że jak już nie będzie radnym,to działając mocno w oparciu o dzielnicę zapewni sobie stołek wyżej. Nie chcemy takich farbowanych,śliskich lisów- znajdź pan sobie dobrze płatną pracę,a nie dorabiają ciągle dietami radnego etc!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • operator_hermitowski 8 4 miesiące temuocena: 11% 

   Wytłumacz mi człowieku jakie ma znaczenie szyld pod jakim działa Projektodawca w Budżecie Obywatelskim? Mów za siebie i powstrzymaj się od tego "nie chcemy" bo zwyczajnie łżesz. Pan Lenarczyk działa na rzecz mieszkańców by m.in tobie żyło się lepiej na Ursynowie. Jeżeli tego nie rozumiesz, wypad stąd deklu!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 3 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obserwator 7 4 miesiące temuocena: 29% 

   Czy Radny nie jest mieszkańcem? Czy gdzieś jest powiedziane że Radny nie może składać swoich pomysłów w BO. A czy w poprzednich latach haloursynow nie pisało o pomyslach zgłaszanych przez Radnych? A podsumowując wybierają mieszkańcy i to oni wyrażają uznanie dla konkretnych projektów. Skoro głosowali na ten projekt to widać uznali, że jest tego wart. Gdyby mieszkancy uznali że jest coś ciekawszego, to największa ilość głosów w mieście uzyskalby inny projekt.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 37 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 6 4 miesiące temuocena: 41% 

   Manipulujesz. To miasto decyduje które projekty zostaną poddane głosowaniu, a nie mieszkańcy. Siła przebicia radnego jest o wiele większa niż zwykłego mieszkańca.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 15 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szymek! 5 4 miesiące temuocena: 15% 

   Hej Boom! Jakieś dowody, że tak jest? Czy jesteś kolejnym manipulatorem? Raczej to drugie! Gdyby się ludziom nie podobało, to by nie głosowali. Zastanów się co piszesz! Lenarczyk miał taką siłę przebicia, że przepuszczono projekt z drzewami?!!! Chyba z krzesła spadnę zaraz! A ty ile projektów zgłosiłeś, że Lenarczyk wyciął Twoje?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 4 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 4 4 miesiące temuocena: 87% 

   Chcesz dowodów to wejdź na stronę dotyczącą zgłaszanych projektów i zobacz ile projektów zostało odrzuconych przez miasto. Reszty nawet nie komentuję, bo nie ma czego.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 27 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • StasioJasio 3 4 miesiące temuocena: 31% 

   a jakie ma znaczenie kto sklada? Jezeli napisali to radni, rownie dobrze mogliby dac to jakiemus znajomemu ktory nie jest radnym ale wspiera i popiera dane ugrupowanie, i on zlozylby ten projekt jako swoj. Po co tworzyc absurdy, po to aby omijac prawo? . Jest jak jest, kazdy moze zlozyc projekt, . Jakos jak rodzice chcieli aby odremontowali infrastrukture szkolna nie wazne ktora to o ile pamietam projekt przeszedl, a przeciez za szkole i jej budynki odpowiada ktos inny i finansuje to ktos inny a nie 'budzet obywatelski'

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 2 4 miesiące temuocena: 45% 

   Ja głosowałem na drzewa. Nawet nie zwróciłem uwagi, kto zgłosił projekt.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gratch 1 4 miesiące temuocena: 40% 

   Nie rozumiem - skoro projekt służy i podoba się mieszkańcom, to co za różnica, kto go składa? To chyba dobrze, kiedy wszyscy się angażują? IMHO szukacie dziury w całym.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4514 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023