REKLAMAA1 IJEST.PL 12.05.2021 - 10.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 kwietnia 2021, 15:36

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Odkąd w 1989 r. pojawiła się możliwość prowadzenia swobodnej i nieograniczonej działalności gospodarczej Polska zmieniła się diametralnie. Dziś jesteśmy jedną z największych gospodarek w Unii Europejskiej z najwyższym wzrostem gospodarczym i najniższym bezrobociem. Ten skok cywilizacyjny nie dokonałby się bez setek tysięcy Polskich przedsiębiorców budujących ten sukces. Sprawdźmy więc kim są ludzie, którzy przez ostatnie lata zmieniali i budowali nasza gospodarkę.

  Kim jest polski przedsiębiorca ?

  Według badania „Przedsiębiorca odczarowany” Polskiej Rady Biznesu w Polsce mamy ponad 800 tys. przedsiębiorców prowadzących firmy prywatne. To stanowi prawie 80 % wszystkich firm prowadzonych w Polsce. Wytwarzają one ok 35% naszego PKB i zatrudniają blisko 4 mln osób. Za tymi cyframi stoją ludzie młodzi, w większości poniżej 45 roku życia. Aż 1/3 w tej grupie stanowią kobiety. Jak osiągają swoje sukcesy ? Jak pokazują inne badania Polscy przedsiębiorcy to osoby decyzyjne, odpowiedzialne i posiadające rozwinięte zdolności organizacyjne. Do tego zestawy cech obowiązkowych dochodzi też innowacyjność i przede wszystkim ciężka praca i upór w dążeniu do celu.

  Na co narzekają przedsiębiorcy?

  Ten obraz nie jest jednak idealny. Przedsiębiorcy cały czas narzekają na szereg czynników, które utrudniają im prowadzenie działalności. Wg. badania PSH Lewiatan „Cechy dobrego przedsiębiorcy” wśród czynników tych najczęściej wymieniane są:

  • wysokie obciążenia podatkowe,
  • wysokie koszty pracy i składki na ZUS,
  • niestabilność i nieprzewidywalność prawa,
  • rozbudowana biurokracja.

  Ponadto wg. serwisu https://urodzeniprzedsiebiorcy.pl/polski-przedsiebiorca/ aż 40% prowadzących firmy w Polsce ocenia, iż w naszym kraju nie ma warunków sprzyjających rozwojowi biznesu, a tylko 1/3 była przeciwnego zdania. Mimo to aż 80% badanych pozytywnie ocenia fakt założenia własnej firmy i stania się prywatnym przedsiębiorcą.

  Jak Covid wpłynął na polskich przedsiębiorców?

  W 2020 r. do czynników niesprzyjających rozwojowi działalności gospodarczej zaliczyć trzeba niewątpliwie pandemię Covid-19. Związane z nią ograniczenia, lock down i niepewność zmieniły sytuację w wielu branżach. Firmy z sektora HoReCa (hotelarstwo, gastronomia, catering) czy  rozrywka z pewnością nie mogły zaliczyć ostatniego roku do udanych. I mimo pomocy Państwa i kolejnych Tarcz Antykryzysowych wiele z firm upadło, pogorszyła się ich płynność finansowa lub musiały zmienić profil swojej działalności i ograniczyć zatrudnienie. Niewątpliwie pandemia Covid-19 była twardym testem odporności dla polskich przedsiębiorców

  Kto najlepiej poradził sobie w pandemii?

  Wielu z nich zdało jednak ten egzamin wzorowo i ich wyniki biznesowe w 2020 r. rosły. Firmy, która postawiły na handel w sieci, wdrożyły transformację cyfrową i które potrafiły szybko zmienić profil swojej działalności, miały szansę na zakończenie roku na plusie.  Po raz kolejny wspomniane już na wstępie cechy przedsiębiorców takie jak innowacyjność i upór w dążeniu do celu okazały się bardzo przydatne w tym trudnym roku. Te firmy i ich właściciele wyjdą z pandemii z pewnością wzmocnione i silniejsze. Kryzys jest zawsze szansę na zmianę i skierowanie biznesu na nowe tory. A umiejętność dostosowywania się do sytuacji i szybkiego wdrażania zmian to coś w czym polscy przedsiębiorcy są naprawdę dobrzy.

  Artykuł załadowany: 0.25 sekundy
  REKLAMAA2 - SBM Ursynów 14.05.2021 - 20.05.2021