REKLAMAA1 ECHO RYTM 15.07.2022 - 14.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 czerwca 2022, 15:23 komentarzy 3

  (SK)

  Urząd odmówił wycinki ośmiu głogów przy ul. Szolca-Rogozińskiego. Do ich usunięcia - mimo protestów mieszkańców i społeczników - uparcie dążyła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skraju”. Nadal niepewne są losy pozostałych zgłoszonych do wycinki drzew.

  Okazałe głogi przy ul. Szolca-Rogozińskiego nie zostaną wycięte. Ursynowski ratusz nie wyraził zgody na ich usunięcie, do czego dążyła spółdzielnia „Na Skraju”. Tym samym mieszkańcy i społecznicy, którzy walczyli o uratowanie drzew, mogą odetchnąć z ulgą.

  - Po badaniach i oględzinach przez urzędników okazało się, że drzewa są żywotne i nie ma potrzeby, aby je wycinać - mówi wiceburmistrz Ursynowa Bartosz Dominiak.

  Głogi - dziś pięknie się prezentują na przyblokowym skwerku - to 8 z 11 drzew zgłoszonych urzędowi przez spółdzielnię. Urzędnicy cały czas pracują nad sprawą trzech kilkudziesięcioletnich wierzb. O ich losie mieszkańcy dowiedzą się dopiero na przełomie czerwca i lipca.

  - Te drzewa są jednak w znacznie gorszym stanie, nieporównywalnie gorszym - przyznaje wiceburmistrz Dominiak. 

  Łącznie spółdzielnia planowała wyciąć 18 drzew. Oprócz głogów - pięć wierzb z ul. Grzegorzewskiej 13, ul. Kulczyńskiego 8-10 i 12-6, ul. Szolc-Rogozińskiego 19 i 21, trzy jabłonie przy ul. Strzeleckiego 3, a także klon i robinia przy ul. Magellana 2. O usunięcie siedmiu drzew, które nie zostały zgłoszone urzędowi dzielnicy, zdecyduje urząd marszałkowski. 

  Protesty i badania

  O drzewach zrobiło się głośno w grudniu zeszłego roku. To właśnie wtedy gruchnęła wiadomość, że SM „Na Skraju” chce usunąć dwie wierzby przy ulicach Grzegorzewskiej i Szolca-Rogozińskiego. Dopiero później okazało się, że spółdzielnia planuje wyciąć znacznie więcej. 

  Niemal natychmiast w obronie roślin stanęli mieszkańcy i społecznicy z organizacji Miasto Jest Nasze. Ruszyła nawet petycja przeciw wycince. Aktywiści przeprowadzili nawet własne badania dendrologiczne. 

  - Te niepozorne drzewa spełniają kryteria do uznania ich za pomniki przyrody. Niestety są zaniedbane i źle pielęgnowane. Już dziś wymagają usunięcia martwych gałęzi, prawidłowego przycięcia zgodnego ze sztuką arborystyczną [odpowiedniej pielęgnacji drzew - dop. redakcji] - przekonywało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

  Organizacja przyznawała przy tym, że część drzew rzeczywiście jest w złym stanie. Spółdzielnia pozostawała jednak nieugięta i zgłosiła do wycinki wszystkie. Przy decyzji posiłkowała się własnymi badaniami. Mieszkańcom proponowała w zamian posadzenie nowych drzew. Teraz dzielnica upewniła SM „Na Skraju”, że głogi nie stanowią żadnego zagrożenia.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Dybbuk 3 2 miesiące temuocena: 83% 

   Na zdjęciu widać, że boli jaśniepaństwa ze słomą w butach, że przekwitający głóg zabrudził karoserię. Co za ludzie, chryste :/

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 2 2 miesiące temuocena: 71% 

   A dlaczego aktywiści nie walczyli o drzewa wycięte pod rozbudowę skrzyżowania Gandhi/Rosoła? Jest jakaś zasada że jak drzewo na terenie Spółdzielni to ma zostać, a jak rozbudowa ulicy to ciąć? Nie bardzo rozumiem.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miłosz 1 2 miesiące temu

   Nie bardzo rozumiem. Nikt Ci nie broni protestować jeśli masz ochotę.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.8202 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022