Zamknij

Pomoc doraźna w nagłej potrzebie

12:29, 16.01.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:32, 16.01.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

W nagłych przypadkach pogorszenia stanu zdrowia zazwyczaj towarzyszy nam niepokój i panika. Dlatego warto wiedzieć na czym polega pomoc doraźna w nagłej potrzebie, jaki jest jej zakres, kiedy i gdzie można z niej skorzystać. W nagłej sytuacji będziemy wiedzieli, co robić i gdzie szukać pomocy medycznej.

W ramach opieki medycznej świadczone są usługi pomocy doraźnej. Polega ona na świadczeniu usług medycznych osobom, które uległy nagłemu wypadkowi lub zachorowaniu. Według polskiego prawa do form pomocy doraźnej zalicza się: porady lekarskie w ambulatorium chirurgicznym oraz ogólnym, wyjazdy zespołu ratunkowego do wypadków i zachorowań typu N (czyli dotyczących noworodków, niemowląt i dzieci do lat 14) oraz wyjazdy do wypadków i zachorowań zespołów: P (podstawowego) lub S (specjalistycznego) do osób znajdujących się w stanie zagrożenia życia.

W nagłych przypadkach można skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej, szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR), izby przyjęć oraz nocnej pomocy stomatologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a także z pomocy doraźnej oferowanej przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.

Zasady korzystania z pomocy nocnej i świątecznej

Po godzinach pracy placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej świadczenia medyczne zapewnia się pacjentom w postaci nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pomoc może być udzielona przez lekarzy i pielęgniarki zarówno w ambulatoriach, jak i w domu pacjenta.

Uwaga! Ważna informacja dla pacjentów!

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są nieodpłatne i udzielane bez skierowania (w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia). Jeśli mamy wykupione ubezpieczenie medyczne w prywatnej placówce służby zdrowia, to zazwyczaj usługi świadczone w ramach pomocy świątecznej i nocnej nie są dodatkowo płatne, ale warto to wcześniej sprawdzić, by nie dać się zaskoczyć poniesieniem dodatkowych kosztów.

Z tego typu świadczeń należy korzystać tylko w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia oraz gdy zachodzi konieczność zachowania ciągłości leczenia (np. gdy w weekend odkryjemy, że skończył nam się lek na ciśnienie lub serce).

Poradnie świadczące tego rodzaju usługi medyczne w ramach NFZ-u udzielają pomocy od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 rano dnia następnego oraz przez całą dobę w soboty, niedziele i święta i dni ustawowo wolne od pracy. Placówki prywatnej służby zdrowia ustalają te godziny indywidualnie.

W sytuacji nagłej pacjent może skorzystać z pomocy lekarskiej w każdej poradni świadczącej usługi w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, bez względu na swoje miejsce zamieszkania, a po prostu tam, gdzie jest najbliżej. W przypadku konieczności odbycia wizyty domowej lekarskiej lub pielęgniarskiej umawia się ją telefonicznie w poradni zlokalizowanej na obszarze pobytu pacjenta. Zasady te nie dotyczą prywatnych placówek medycznych.

O ile w szpitalach i placówkach świadczących usługi w ramach NFZ-u można skorzystać z pełnego zakresu świadczeń medycznych, o tyle w prywatnych placówkach ich zakres może być ograniczony. Warto to sprawdzić, by wiedzieć z jakiego rodzaju pomocy można skorzystać w nagłej sytuacji. Na przykład niepubliczne placówki oferują przeprowadzenie jedynie drobnych zabiegów chirurgicznych takich jak zszycie rany, opatrzenie oparzeń, otarć, odmrożeń, założenie opatrunku usztywniającego.

Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) i izby przyjęć

W szpitalnym oddziale ratunkowym oraz izbie przyjęć udziela się świadczeń w trybie nagłym pacjentom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia. Dotyczy to również świadczeń, które z uwagi na stan zdrowia wymagają niezwłocznego podjęcia czynności diagnostycznych i leczniczych. Mogą obejmować także transport medyczny w celu zachowania ciągłości leczenia.

Nocna pomoc stomatologiczna

W gabinetach stomatologicznych pełniących dyżur pacjentów przyjmuje się w nagłych przypadkach. W ramach tego rodzaju usług wykonuje się świadczenia doraźne, z ekstrakcją zębów włącznie. Dyżury stomatologiczne są pełnione od poniedziałku do piątku w godzinach od 19 do 7 rano następnego dnia, a w sobotę, niedzielę i święta przez całą dobę. Gabinety prywatne mogą ustalić własne godziny przyjęć.

Wiele prywatnych placówek medycznych świadczy pomoc nocną i świąteczną, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich pacjentów. Taka pomoc doraźna obejmuje zazwyczaj medycynę rodzinną, usługi pielęgniarskie i diagnostyczne oraz pomoc ortopedyczną. Usługi w tym zakresie są świadczone przez 7 dni w tygodniu w godzinach zamknięcia regularnych oddziałów oraz w weekendy i święta.

Z doraźnej pomocy ambulatoryjnej można skorzystać w licznych niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym m.in. w centrach enel-med. Z ofertą w tym zakresie można zapoznać się na stronie: https://cm.enel.pl/centrum-medyczne/uslugi-medyczne/pomoc-dorazna/.

Wykupując ubezpieczenie medyczne w prywatnej placówce, warto zapoznać się z zasadami świadczenia takiej doraźnej pomocy medycznej, zwłaszcza gdy ma się małe dzieci, które często chorują. Należy także zapisać sobie numery alarmowe, na które trzeba dzwonić w nagłych przypadkach.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%