REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-11----30-11-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Domki dla kotów przy bloku na Ursynowie

  Domki dla kotów przy bloku na Ursynowie (APC)

  - Uchylmy okienka w piwnicach, zadzwońmy po pomoc, kiedy widzimy ranne zwierze - apeluje urząd miasta. Badania wykazały, że to właśnie dzięki wolno żyjącym kotom w naszym mieście jest mniej szczurów. Ale czy ursynowianie chętnie pomagają? Bywa z tym różnie.

  Wolno żyjące koty stanowią stały elementem miejskiego ekosystemu. To, że żyją w budynkach mieszkalnych i innych dzielnicowych zakamarkach, zapobiega rozmnażaniu się gryzoni, przede wszystkim myszy i szczurów. A teraz mieszkańcy, mogą się im odwdzięczyć za tę ochronę. Co powinni zrobić?

  - Przede wszystkim... nie utrudniać życia - mówi Magda Dawidziuk opiekunka kotów na Ursynowie. - Powinniśmy zostawić uchylone okno w piwnicy, dokarmić kota czy pomóc, kiedy widzimy, że jest ranny. Niestety mieszkańcy o tym nie pamiętają. Wyrzucają zostawioną przez opiekunów karmę, czasem dodają do niej trucizny czy zamykają otwarte przez nas okienka - dodaje.

  W naszej dzielnicy zarejestrowanych jest ponad 2 tysiące wolno żyjących kotów. Codziennie pomaga im 135 opiekunów społecznych, którzy odbierają karmę dla swych podopiecznych. Na ten cel w 2017 roku miasto przekazało ponad sto tysięcy złotych złotych. Ale jak tłumaczy... warto.

  - Z opinii naukowych wynika, że koty mają typowe dla drapieżników silne uwarunkowanie genetyczne zachowania łowieckie - tłumaczy Tomasz Demiańczuk z urzędu miasta. - Konsekwencją tego jest fakt, że również regularnie karmione koty polują, a zdrowe i silne zwierze podejmuje walkę ze szczurami.

  Jak wykazują badania, gryzonie nie osiedlają się, a przede wszystkim nie rozmnażają się w miejscach, gdzie czują zapach kota - ich naturalnego wroga. Dlatego jeżeli chcemy, aby w naszej dzielnicy było mniej szczurów, powinniśmy pomóc kotom, szczególnie zimą, kiedy nasza interwencja jest często kluczowa.

  Zapewnijmy im ciepłe miejsce, wezwijmy pomoc. W mroźną noc zwierze samo nie wezwie pomocy, a cierpi na pewno nie mniej niż człowiek - mówi Magda Dawidziuk.

  Kiedy widzimy ranne lub chore zwierze, możemy zadzwonić po straż miejską. - Nie musimy samodzielnie pomagać, wystarczy jeden telefon i nie utrudnianie - zachęca opiekunka kotów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 56

  • 50
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Akwe 10 ponad rok temuocena: 60% 

   W mojej okolicy to Pan dokarmia koty, odczepcie się od Pań. Pan emerytowany mecenas.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wyborca PIS 9 ponad rok temuocena: 40% 

   Oczywiście ze szczury przynajmniej są czyste i nie roznoszą żadnych chorób.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Terka 8 ponad rok temuocena: 32% 

   Mieszkam na Ursynowie 26 lat.Wiele razy widziałam tu szczury i koty,natomiast NIGDY nie widziałam,żeby kot gonił szczura.Po co miałby to robić? Przecież kociary przyniosą mu gotowy catering pod nos. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu,żeby panie które nie mają dzieci i wnuczków nie dokarmiały bezpańskich zwierząt,ale na Boga niech to robią u siebie w domu we własnym smrodku, a domki i osiedla dla koteczków niech budują na prywatnych posesjach a nie w XXI wieku w eutopejskiej stolicy na cywilizowanym osiedlu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mlodymen 7 ponad rok temuocena: 29% 

   Precz z kociarami

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Yomen 6 ponad rok temuocena: 59% 

   nakopać ci w zadek?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Beatrycze 5 ponad rok temuocena: 40% 

   Dokarmiany upasiony kot nigdy nie bedzie łowił szczurów,to chyba logiczne,prosze nie mydlic oczu

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KOT 4 ponad rok temuocena: 61% 

   SORKA:)ALE GADASZ BDZURY:( MOZE GO NIE ZJE ALE GO ZLAPIE I ZABIJE:) NA SUROWIECKIEGO BYLY SZCZURY LUDZISKA SIE ZEBRALI DOMKI DLA KOTOW SA :A SZCZURY ZNIKNELY:)

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 14 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kot 3 ponad rok temuocena: 63% 

   SZCZURY SA :( porostawiac budy w wyznaczonych miekjscach oraz ogrodzic je zeby psy nie mialy dostepu :)i bacie ktore karmia beda napewno zachwycone ,koty takze a szczurow nie bedzie:):)Gwarantuje to sie sprawdzilo w ZYWCU:)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Art 2 ponad rok temuocena: 90% 

   U mnie przy śmietnikach ludzie rozrzucają chleb i inne resztki dla ptaków. Kilka razy widziałem szczura wielkości kota, który się upasł na tych resztkach. Mieszka w kanalizacji obok. O zapaskudzonych balkonach i samochodach od ptasiego nawet nie wspomnę. Kiedy mieszkałem w śródmieściu w piwnicach bloku było kilka bezpańskich kotów, które dwie starsze panie dokarmiały. Nie powiem, żeby szczurów z tego powodu zupełnie nie było, ale widziałem przez 10 lat tylko jednego zdechłego. Co prawda ma to i swoje wady, zapachy no i te marcowe wrzaski, ale chyba bym wolał.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zając Poziomka 1 ponad rok temuocena: 55% 

   Zgadzam się z Tobą i też myślę, że to wina 8 lat rzadów Platformy Obywatelskiej.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 12 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2889 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN----DODATKOWO