REKLAMAA1-ROLLSNOTE--7dni--06-04---12-04-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 stycznia 2020, 08:29 komentarzy 5

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Domki dla kotów przy bloku na Ursynowie

  Domki dla kotów przy bloku na Ursynowie (APC)

  - Uchylmy okienka w piwnicach, zadzwońmy po pomoc, kiedy widzimy ranne zwierze - apeluje urząd miasta. Badania wykazały, że to właśnie dzięki wolno żyjącym kotom w naszym mieście jest mniej szczurów. Ale czy ursynowianie chętnie pomagają? Bywa z tym różnie.

  Wolno żyjące koty stanowią stały elementem miejskiego ekosystemu. To, że żyją w budynkach mieszkalnych i innych dzielnicowych zakamarkach, zapobiega rozmnażaniu się gryzoni, przede wszystkim myszy i szczurów. A teraz mieszkańcy, mogą się im odwdzięczyć za tę ochronę. Co powinni zrobić?

  - Przede wszystkim... nie utrudniać życia - mówi Magda Dawidziuk opiekunka kotów na Ursynowie. - Powinniśmy zostawić uchylone okno w piwnicy, dokarmić kota czy pomóc, kiedy widzimy, że jest ranny. Niestety mieszkańcy o tym nie pamiętają. Wyrzucają zostawioną przez opiekunów karmę, czasem dodają do niej trucizny czy zamykają otwarte przez nas okienka - dodaje.

  W naszej dzielnicy zarejestrowanych jest ponad 2 tysiące wolno żyjących kotów. Codziennie pomaga im ponad setka opiekunów społecznych, którzy odbierają karmę dla swych podopiecznych. Na ten cel w 2020 roku miasto przekazało ponad 150 tys. tysięcy złotych złotych.

  - Z opinii naukowych wynika, że koty mają typowe dla drapieżników silne uwarunkowanie genetyczne zachowania łowieckie - tłumaczy Tomasz Demiańczuk z urzędu miasta. - Konsekwencją tego jest fakt, że również regularnie karmione koty polują, a zdrowe i silne zwierze podejmuje walkę ze szczurami.

  Jak wykazują badania gryzonie nie osiedlają się, a przede wszystkim nie rozmnażają się, w miejscach, gdzie czują zapach kota - ich naturalnego wroga. Dlatego jeżeli chcemy, aby w naszej dzielnicy było mniej szczurów, powinniśmy pomóc kotom, szczególnie zimą, kiedy nasza interwencja jest często kluczowa.

  Zapewnijmy im ciepłe miejsce, wezwijmy pomoc. W mroźną noc zwierze samo nie wezwie pomocy, a cierpi na pewno nie mniej niż człowiek - mówi Magda Dawidziuk.

  Kiedy widzimy ranne lub chore zwierze, możemy zadzwonić po straż miejską. - Nie musimy samodzielnie pomagać, wystarczy jeden telefon i nie utrudnianie - zachęca opiekunka kotów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 87

  • 73
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Spalony 5 2 miesiące temuocena: 75% 

   A czy ktoś pomyślał o ptakach (wróble, sikorki, kosy etc.), na które notorycznie bezpańskie koty polują? Do zastanowienia się....

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~oooo 4 2 miesiące temuocena: 100% 

   uwielbiam Koty

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~natolińczyk 3 2 miesiące temuocena: 100% 

   Weźcie przykład z najbardziej kociego miasta w Europie - Rygi - i postawcie kocie domki. Nieduże i schludne mogą być nawet ozdobą osiedla, niekoniecznie chowaną w niedostępnych zakamarkach. Piwnic coraz mniej, szczególnie w młodszych częściach dzielnicy, to gdzie te koty mają wejść, przez jakie okienka? A szczury grasują...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Beata77 2 2 miesiące temuocena: 100% 

   Pomagajmy!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~A 1 2 miesiące temuocena: 100% 

   Cenna inicjatywa! Cieszę się, że miasto dba o koty. W mojej okolicy się kręcą i od kilkunastu lat nie widziałem w budynkach żadnego gryzonia.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2965 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020