REKLAMAA1 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 lipca 2021, 14:55 komentarzy 1

  (Krewki Ursynów)

  Zbliża się kolejna zbiórka krwi pod ursynowskim ratuszem. Do ratowania ludzkiego życia - jak zawsze - zaprasza Klub Honorowych Dawców Krwi „Krewki Ursynów”. Jego członkowie liczą na pomoc. W zamian na krwiodawców czeka słodka niespodzianka.

  Krew daje życie - to wiedzą już praktycznie wszyscy. Natomiast nie każdy wie, że w sobotę na tyłach ursynowskiego ratusza będzie można się tym niezwykle cennym darem podzielić. O godz. 9 stanie tam ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zaś zbiórkę przeprowadzi Klub Honorowych Dawców Krwi „Krewki Ursynów”. 

  Ze względu na okres wakacyjny krwi brakuje - wypadki są częste, a stali krwiodawcy wyjeżdżają. Dlatego tym bardziej - jeśli tylko ma się okazję - warto pomagać. Według danych ze środy najmniejsze są zapasy krwi z grupy 0 Rh-, 0 Rh+ oraz A Rh+. Ich stan określany jest jako niski. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z płytkami krwi - stan grupy B Rh+ jest niski, natomiast grup 0 Rh- i AB Rh+ bardzo niski. Mimo wszystko każda grupa krwi jest cenna i pozwala ratować życie.

  Nadzieja w młodych

  Ogromne nadzieje „Krewki Ursynów” pokłada w młodych ludziach. Podkreślał to w swoich wypowiedziach jeden ze współzałożycieli klubu - zmarły pod koniec zeszłego roku Jacek Okraszewski. On sam swoją przygodę z krwiodawstwem rozpoczął w wieku 18 lat i przez kolejne 44 oddał ponad 70 litrów tego cennego płynu. Zdawał sobie sprawę z posiadania niezwykle rzadkiej grupy krwi - AB Rh- - a tym samym z jej wartości.

  - Chciałbym kontynuować naszą pracę i przekonywać do niej młodych - mówił w listopadzie zeszłego roku podczas ceremonii wręczenia odznaki „Zasłużony dla Warszawy”. 

  Nie ma się również czego obawiać przy oddawaniu przepisowych 450 ml krwi - ukłucie tylko wydaje się bolesne, a cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Warto się również do niej odpowiednio przygotować - przed pobraniem jeść lekkostrawne i niskotłuszczowe produkty oraz dużo pić, np. wody, herbaty czy kawy.

  Szczepionka nie przeszkadza

  Z racji okresu wakacyjnego warto przypomnieć: nie można oddawać krwi, będąc po spożyciu środków odurzających. Można za to jak najbardziej po szczepieniu przeciw Covid-19. W przypadku szczepionek firm Pfizer i Moderna należy odczekać co najmniej 48 godzin po przyjęciu dawki, a Astra Zeneca i Johnson&Johnson - 14 dni.

  Honorowi dawcy nie wychodzą z pustymi rękami - każdy po oddaniu 450 ml otrzymuje 9 tabliczek czekolady. Ponadto po oddaniu 20 litrów krwi dawca może otrzymać specjalną odznakę „Zasłużony dla Zdrowia Narodu” i z dumą mówić o swoim oddaniu w ratowaniu ludzkiego życia.

  Organizatorzy przypominają, aby na zbiórkę nie przychodzić z osobą towarzyszącą, z objawami infekcji oraz po spotkaniu z osobą, u której potwierdzono zakażenie Covid-19.

  Krew będzie można oddawać w sobotę, 31 lipca w godzinach o 9 do 14 na parkingu za ursynowskim ratuszu przy al. KEN 61. Kolejne zbiórki odbędą się 28 sierpnia, 25 września i 30 października. Patronem medialnym ursynowskich zbiórek jest portal Haloursynow.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Somsiad 1 miesiąc temu

   Napiszcie może że chcący oddać krew powinni zjawić się rano. Inaczej nie ma szans na oddanie krwi. Dwa razy odbiłem się od autobusu gdy chciałem to zrobić po południu. Nie było już miejsc i odszedłem z kwitkiem. Może jakiś kontakt do organizatorów by sprawdzić czy są wolne miejsca warto zamieścić?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3828 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021