Zamknij

Pomysł na domowe nieczystości

22:35, 17.08.2017 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 22:41, 17.08.2017
Skomentuj mat. promocyjne mat. promocyjne

Załatwianie wszystkich formalności związanych z założeniem przydomowej oczyszczalni ścieków są w dużej mierze uzależnione od ilości nieczystości, jakie będziemy wytwarzać na dobę. Przepisy krajowe i unijne w zakresie ochrony środowiska, prawa budowlanego i wodnego są dość restrykcyjne, a spełnienie określonych wymagań może być trudne. Dodatkowo musimy brać pod uwagę lokalne zarządzenia oraz plan zagospodarowania przestrzennego. W tym aspekcie oraz przy całej inwestycji warto korzystać z korzystać z usług profesjonalistów z http://www.traidenis-pol.com, którzy fachowo zajmują się instalacją oczyszczalni.

Prawo i przepisy

Najważniejsze przepisy, jakie obowiązują przy zakładaniu oczyszczalni związane są z prawe budowlanym i wodnym. Dużą wagę przywiązuje się do aspektów związanych z ochroną środowiska naturalnego. Drenaż lub studnia chłonna muszą byś usytuowane w odległości trzech metrów od granicy działki i 30 metrów od studni wodociągowej. Jeśli mamy niewielką działkę lub jej kształt nie pozwala na usytuowanie oczyszczalni u nas zawsze możemy negocjować z właścicielami sąsiednich działek i zdecydować się na wybudowanie wspólnej inwestycji. Jeśli to się nie uda, będziemy musieli z budowy zrezygnować. Dość jednoznaczne przepisy nie dopuszczają w tej sytuacji żadnych kompromisów.

Przy załatwianiu formalności najważniejszym aspektem jest jednak ilość ścieków odprowadzanych do instalacji. Jeśli jej  wydajność nie przekracza 7,5 m³ na dobę, musimy w Starostwie Powiatowym zgłosić budowę. To tego dokumentu powinniśmy dołączyć załączniki, które określają rodzaj i zakres robot oraz oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością i niezbędne rysunki oraz szkice. Dodatkowe pozwolenia są związane z przepisami na wykonanie i eksploatację urządzeń wodnych. Operatu wodnoprawnego potrzebujemy, jeśli wydajność oczyszczalni jest większa niż 5 m³ na dobę.

Dlaczego warto?

Przydomową oczyszczalnię możemy założyć tam, gdzie nie mam podciągniętej instalacji kanalizacyjnej. Sama inwestycja jest zależna od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Taka instalacja to idealny pomysł, który chroni środowisko oraz jest bardzo atrakcyjny ekonomicznie. Po oczyszczeniu w zbiornikach, które wykorzystują procesy fizyczne, chemiczne i biologiczne do rowów melioracyjnych trafiają tylko składniki mineralne. To bezpieczne rozwiązanie dla środowiska.

Sama inwestycja pomimo wysokich początkowych kosztów podczas eksploatacji nie będzie nas nic kosztować. Nakłady zwracają się po kilku latach, a potem już tylko korzystamy z dobrodziejstwa urządzeń. W przeciwieństwie do innych rozwiązań przydomowa oczyszczalnia ścieków jest ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%