REKLAMAA1-PAAR-(X2)-19-08----18-09-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Liceum im. L. Kossutha

  Liceum im. L. Kossutha (SK)

  Ponad 10 tysięcy uczniów chce się uczyć się na Ursynowie, dostać się może nieco ponad 800. Liczby szokują, ale nie wszystkich. – Spodziewaliśmy się tego, czego minister edukacji nie przewidziała – mówi burmistrz Robert Kempa i dodaje, że dzielnica na razie czeka na ostateczne wyniki rekrutacji.

  Za nami pierwszy etap rekrutacji do liceów. Na Ursynowie zainteresowanie szkołami średnimi jest naprawdę spore. Średnia liczba kandydatów na miejsce to aż 12 osób. Kiedy jednak spojrzymy na liczbę chętnych z pierwszej preferencji (uczniowie mogli bez ograniczeń wskazywać liczbę liceów, do których chcą się dostać, a Ursynów tradycyjnie celuje w renomowane śródmiejskie licea), średnia spada do 1,2 ucznia na miejsce. Oblężenie przeżywają też prywatne licea, których w naszej dzielnicy nie brakuje.

  - Zainteresowanie było ogromne, rodzice dopytywali o miejsca na wiele miesięcy przed rekrutacją. Nie mamy już miejsc - słyszymy w jednej z prywatnych szkół.

  Dwa razy więcej pracy

  Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich jest wyjątkowo trudna, bo w wyniku reformy prowadzona jest jednocześnie dla dwóch roczników, ale na podstawie dwóch różnych podstaw prawnych i do różnych klas. Dlatego uczniowie korzystają z dwóch osobnych systemów, a szkoły mają dwa razy więcej pracy.

  - Spodziewaliśmy się takiej sytuacji, dlatego w tym roku otwieramy 9 zamiast 4 oddziałów. Zainteresowanie jest duże, co bardzo nas cieszy. Mam nadzieję, że nie tylko z powodu podwójnego rocznika. Ponieważ chętnych jest sporo, na pewno nie wszyscy będą w stanie się dostać. Mamy nadzieję, że wszystko odbędzie się bez niespodzianek – mówi Anna Jurek, dyrektorka LO im. Lajosa Kossutha.

  Na razie trudno wyrokować, kto się dostanie do której szkoły, bo machina rekrutacyjna tak naprawdę dopiero rusza. Doświadczenie jednak mówi, że te osoby, które złożyły wnioski do danej placówki - zazwyczaj je potwierdzają. Dyrektorzy nie wiedzą jeszcze ilu uczniów będzie z "nadwyżki", która nie dostanie się do innych szkół.

  Wszystkie ursynowskie licea cieszą się większą popularnością wśród absolwentów podstawówek, niż gimnazjów. Co ciekawe, coraz więcej osób z naszej dzielnicy chce kontynuować naukę blisko domu. – Wiele osób z Ursynowa zadeklarowało chęć chodzenia do naszej szkoły. Zaczynamy być atrakcyjni dla dzielnicy – potwierdza dyrektor Jurek.

  Klasa, która cieszy się największym powodzeniem to matematyczno-geograficzna z rozszerzonym angielskim w LO im. A. Kamińskiego, na 15 miejsc kandyduje w sumie 648 uczniów szkół podstawowych, z czego dla 50 jest to wybór pierwszej preferencji. Z kolei w LO im. L. Kossutha do klasy matematycznej z rozszerzonym językami angielskim na 32 miejsca staruje aż 680 uczniów, a dla 46 to pierwszy wybór.

  Dzielnica na razie przygląda się sytuacji ze spokojem. – Wydarzyło się dokładnie to, czego się spodziewaliśmy, a czego nie przewidywała pani minister – trzy roczniki przypuściły „szturm” na szkoły średnie – mówi burmistrz Robert Kempa. Trzy, bo przypomnijmy, w tegorocznym naborze biorą udział także te dzieci, które jako 6-latki po raz pierwszy poszły do szkół. 

  – Mamy dwa razy więcej miejsc niż mieliśmy w naszych trzech liceach. To co można było zrobić, zrobiliśmy. Teraz czekamy na wyniki i deklaracje, dopiero wtedy będziemy się przyglądali i myśleli co dalej – dodaje Kempa.

  Podkreśla też, że dzielnica, która podwoiła liczbę miejsc w liceach, nie ma już zbyt dużych możliwości interwencji, bo budynki szkół zostały maksymalnie wykorzystane. Przyjęcie większej liczby uczniów w tym roku, oznaczałoby mniej miejsc dla przyszłorocznych kandydatów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 59

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 23
   WKURZONY
  • 20
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Obywatel 5 3 miesiące temuocena: 100% 

   Teraz obłudnik Kempa płacze, że nie ma miejsc w szkołach średnich, a dwa lata temu zamknął CIX LO tylko dlatego, aby przekazać budynek SP, w której rządzi jego koleżanka. Wstydu nie ma.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowiak 4 3 miesiące temuocena: 58% 

   Kempa jak zwykle nie przygotował szkól na zwiększenie liczby licealistów i jak zwykle obwinia innych. To wariatkowo o nazwie gimnazjum należało zlikwidować, a ten rok jest najlepszym momentem, gdyż uczniowski rocznik jest najmniej liczny (największy niż). A kiedy Trzaskowski i biedulek Kempa zajmą się przekwalifikowaniem użytkowania wieczystego we własność. Jak na razie piętrzą trudności. Ciekawe, czy zwrócą mieszkańcom nadpłaty, za opóźnienie przekwalifikowania. Ile lat można płacić olbrzymie pieniądze za grunt pod mieszkaniem! Inne miasta już dawno rozwiązały ten problem, ale my musimy płacić na zachcianki Trzaskowskiego.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 3 3 miesiące temuocena: 67% 

   Sytuacja powtórzy się gdy roczniki 2008 i 2009 skończą podstawówki. Dziękujemy ci za ten bajzel rudy złodzieju coś uciekł jak szczur do Brukseli.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obserwator 2 3 miesiące temuocena: 48% 

   Nie wiedziałem, że Anna Zalewska ma rude włosy. Może ostatnio przefarbowała

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 12 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~targowica 1 3 miesiące temuocena: 53% 

   W latach 70-tych chodziłem do ośmioklasowej szkoły podstawowej, a potem do czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Jaki kolor włosów miał psuj z peło, który to popsuł i wymyślił gimnazja? Czy ten psuj zwróci setki milionów złotych wyrzucone w błoto na jego durny pomysł?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3069 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019