REKLAMAA1 ECHO RYTM 15.07.2022 - 14.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  61 stopni Celsjusza - tyle wskazał W piątkowe przedpołudnie termometr na placu zabaw przy Parku Jana Pawła II na Ursynowie. Mimo to na nieosłoniętym placyku szalały dzieci z prywatnego przedszkola... Zmierzyliśmy termometrem na podczerwień temperaturę na ursynowskich wyspach ciepła. Wyniki testu są przerażające!

  W piątek w Warszawie nastąpiła kulminacja upałów. Od rana temperatura w cieniu nieustannie rośła. Po godz. 10 na Ursynowie wyniosła 33 stopnie Celsjusza, a po południu sięgnęła 38 stopni. Nic dziwnego, że ulice naszej dzielnicy opustoszały, a z domu wychodzili tylko ci, którzy musieli. Sporo ludzi chroniło się przed upałem w parkach i na ławeczkach pod drzewami.

  Zieleń, a przede wszystkim duże i stare drzewa, ratuje nas przed przegrzaniem i jest w tych dniach bardzo doceniana. - Nie wiem co byśmy zrobili, gdyby na Ursynowie nie było tyle zieleni - mówi pani Maria, która przed upałem schroniła się w parku Jana Pawła II. Tam w alejkach po lipami można naprawdę odetchnąć.

  Ekstremalna temperatura na placu zabaw

  Między godziną 10 a 11 przeprowadzaliśmy redakcyjny test w paru popularnych punktach Ursynowa. Z termometrem na podczerwień pojawiliśmy się w parkach, na placach zabaw dla dzieci, na parkingach, ulicy i na przystanku autobusowym. Wnioski są oczywiste, ale warte podkreślenia: Prawdziwą ochłodę i zabezpieczenie przed upałem daje zieleń, a nie beton.

  Mimo tego, że Ursynów uznawany jest za dzielnicę z dużą ilością zieleni, to nie brakuje u nas betonozy i tzw. wysp ciepła. Są to miejsca z gęstą zabudową mieszkaniową, małą ilością zieleni, z odsłoniętymi alejkami i chodnikami. Betonowe nagrzane od słońca miejsca kumulują energię cieplną, dodatkowo przez wiele dni podgrzewając powietrze. 

  Tak jest na przykład na parkingu przy KEN Center, który jest jedną wielką, odsłoniętą połacią asfaltu. Przedpołudniowe słońce rozgrzało auta do 50 stopni. A szczyt upału był dopiero przed nami!

  Podobnie gorąco było na parkingu pomiędzy urzędem dzielnicy a Ursynowskim Centrum Kultury. Parking ma nawierzchnię z kostki, która szybko się nagrzewa. Gdyby nie cień, który daje okazały budynek ratusza, byłaby tu prawdziwa patelnia!

  Przerażenie mogą budzić wyniki pomiarów na placach zabaw, czyli miejscach, w których przebywają dzieci. Na placyku na Imielinie w pobliżu urzędu zabawki były tuż po godz. 10 nagrzane do ponad 50 stopni!

  Najgorzej było na placu zabaw w parku Jana Pawła II. Tam nawierzchnia placyku rozgrzana była do 61 stopni! Podobną temperaturę osiągnęły zabawki - siedziska huśtawek, zjeżdżalnie i piaskownica. Tym bardziej dziwi fakt, że na placyku około 11 było mnóstwo dzieci. Przyprowadziły je tu nauczycielki z prywatnego przedszkola. Dzieci bawiły się w upale, a opiekunki schowały się na ławkach w cieniu i gapiły w telefony.

  Podobne wskazania - 56,4 stopnia - uzyskaliśmy na popularnym placu zabaw "Dinozaury" na Olkówku. Tam dzieci było znacznie mniej. - Staramy się bawić w zacienionej części placu, ale i tak jest gorąco, więc zaraz idziemy do domu - mówi pani Adrianna, mama pięciolatka.

  Czy fontanna miejska może dać ochłodę? Z pewnością, ale tylko, gdy wejdziemy do wody, co jest niedozwolone, choć dzieci i tak to robią. Posadzka fontanny przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego ochłody raczej nie daje - przed godz. 11 nagrzana była do ponad 38 stopni. Jeszcze gorzej było z nawierzchnią placu - kostka przed kościołem miała ponad 45 stopni. Plac ten to jedna z ursynowskich wysp ciepła. Wkrótce ma zostać przez dzielnicę nieco odbetonowana.

  Zajrzyjmy pod Kopę Cwila, kolejny duży odsłonięty teren na Ursynowie. Przynajmniej zielony i z dużą liczbą drzew, dających cień. Ale na leżakach wystawionych przed dzielnicę naprawdę można się opalić jak w tropikach. Trzeba uważać, by nie przysnąć!

  Chłodniej? Tylko tam, gdzie zieleń

  Zieleń daje cień i chroni nas przed ekstremalnymi temperaturami. To niezaprzeczalny fakt, który udowodniliśmy również w naszym teście. Tuż obok wysp ciepła są miejsca zacienione, w których termometr pokazywał o 10-15 stopni mniej niż na betonie czy rozgrzanym placu zabaw.

  Chłód daje tężnia Maciejka w parku Jana Pawła II. Po stronie północnej, tam gdzie sama konstrukcja chroniła przed słońcem, w pobliżu ściekającej solanki odnotowaliśmy zaledwie 23,5 stopnia!

  Wyraźnie niższe temperatury zanotowaliśmy przy każdej ławeczce znajdującej się pod drzewem czy w pobliżu krzewów dających cień. 

  Co ciekawe takiego chłodzącego efektu nie daje przystanek autobusowy. Czekając na autobus można zemdleć od gorąca! Na oszklonym przystanku przy alei KEN odnotowaliśmy 47 stopni.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 155

  • 62
   BARDZO PRZYDATNY
  • 12
   ZASKOCZONY
  • 24
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 7
   NIEPRZYDATNY
  • 14
   WKURZONY
  • 32
   BRAK SŁÓW

  20Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~reed 20 miesiąc temuocena: 10% 

   Opamiętajmy się Ziemia ginie a my na okrągło o metafizyce p. Górniak i innych guśłach skoro są niech pomogą w naprawianiu klimatu suszy itd precz z betonozą deweloperzy do sadzenia lasów nie pomogą kwietne łąki tylko sam człowiek musi się zastanowić nad możliwościami naprawy

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 19 miesiąc temuocena: 53% 

   Przestań bredzić. Ekolog co nie widzi dalej niż czubek własnego nosa. Właśnie miasta muszą być rozsądnie dogęszczane zamiast rozlewających się przedmieść generujących zanieczyszczenia z ogrzewania i niepotrzebnego ruchu pojazdów. Jeden duży blok w mieście to ekwiwalent nawet kilkudziesięciu hektarów zabudowy na przedmieściach. Intensywna zabudowa to mniejsze straty energii. Ale dla pseudoekologów każdy nowy budynek to od razu patodeweloperka, bo im się marzy wieś w mieście.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kocur 18 miesiąc temuocena: 80% 

   Ktoś może to przetłumaczyć na polski?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~befree 17 miesiąc temuocena: 40% 

   Identyczne ocieplenie jest w miastach zwartych, co rozlanych, w dalekiej Szwecji i upalnych Włoszech. Zabudowa nie ma nic wspólnego z ociepleniem, a jedynie z przewiewem w miescie; samochody niewiele, bo więcej gazów cieplarnianych wydalaja spod ogonow krowy. Dinozaury nie zatrzymałyby zmian klimatycznych, my tez nie zatrzymamy, bo jesteśmy jak mrówki, które chciałyby ugasić pożar lasu. Po prostu, co jakiś czas klimat naszej planety sie zmienia, nadchodzą zlodowacenia albo ocieplenia. Jedyne co mozemy, to przygotować sie, ale nie mamy szans wpływać na ruch planety i prądów na oceanach. Cale zamieszanie z ociepleniem, nagłaśnianie we wszystkich mediach białych ludzi ma na celu ZYSKI wąskiej grupy. Jest ona juz tak bogata, ze moze ludzkiej masie wlozyc do głowy, co chce. Ludzie sa jak barany, łatwo nimi sterować. Dwa dobre psy (media), wystarcza by cale stado biegło, gdzie oni chca.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~NickToNik 16 miesiąc temuocena: 29% 

   Termometr lub jego czujnik należy umieścić w cieniu, nie na słońcu!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mr. Pietruszka 15 miesiąc temuocena: 32% 

   Jest lato. To powinno być gorąco. Ale urodzonym ,,rolnikom'' mającym we krwi wiejskie pole uprawne (dziadków lub rodziców) nigdy nie jest po drodze. Sucho- źle, mokro- źle. Ursynów - źle. Najważniejsza jest cena za ziemniaki, czy cebulę. A cebula na polsko- ukraińskich przyulicznych ursynowskich straganach i bazarach ceniona jest drożej niż najlepsza Trufla. To dlatego wszyscy idą do hiszpańskiej Żabki. Tam jest taniej.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Autodeb 14 miesiąc temuocena: 79% 

   Więcej miejsc parkingowych!!!!!!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~befree 13 miesiąc temuocena: 82% 

   Fajny pomysł na artykuł. Gratuluje. Nadaje sie jak najbardziej do mediów ogólnokrajowych oraz jako materiał do TV,

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Momondo 12 miesiąc temuocena: 50% 

   Przy szkołach na placach zabaw też tak jest! Na szczęście dzieci mają wakacje, ale wciąż w szkołach są klasy "0" oraz dzieci uczestniczące w "Lecie w mieście" . Ilekroć widzę ten żólty placyk przy 340, wciśnięty w kąt szkoły, gdzie ze scian budynku dodatkowo promieniuje ciepło, to słabo mi sie robi. Ale dzieci na dworzu muszą być, bo madki przecież nauczycielkom nie odpuszczą. Wielokrotnie byłem świadkiem znaczących westchnień, że ach, pani z wami nie wyszła na plac zabaw i ja będę musiała (wersja introwertyczna), albo pohukiwania, że pani ma pensję z moich podatków, ja pani płacę za tę pracę, a i tak ja muszę ją wykonywać (wersja obatelska). Chyba lepiej wyjść z dzieckiem nawet ok.20, niż odbierać je z SORu?...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~oper15 11 miesiąc temuocena: 84% 

   Gratulacje i podziękowania dla Pana Burmistrza za zabetonowanie terenów zielonych między ratuszem a UCK oraz obok. Ciekawy tok myślenia.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czubaszkabezptaszka 10 miesiąc temuocena: 79% 

   Najważniejsze są miejsca parkingowe! Najważniejsze są samochody! To jest Najważniejsze!

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 9 miesiąc temuocena: 22% 

   Nieee, lepiej żeby ratusz był niedostępny i trzeba było do niego jechać zbiorkomem. Tak, żeby obywatela upodlić- bo jak to tak- własnym autem, wysiada wchodzi, bierze numerek i czeka? Nieee, to się nie godzi! Powinien wziąć wolne, zaplanować trasę, wcześniej wyjść, poczekać, wsiąść w autobus, dojechać, potem jeszcze postać na światłach i dopiero przekroczyć progi wspaniałego urzędu! Bo to obywatel ma być dla urzędu, a nie na odwrót! I sądząc po zajętości tego parkingu, to jest on tam potrzebny!

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 8 miesiąc temuocena: 95% 

   Ale "NOWOCZESNY"! Przypomnijcie mi - to nie na taki wspaniały zabetonowany placyk, społeczniaki pchały głosy w BO?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paulo 7 miesiąc temuocena: 16% 

   Po co publikować takie informacje? Nie dość, że ludzie mają dość takiej pogody, to jeaszcze wszędzie w mediach "upały, upały, upały...". Rzygać się chce!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 6 miesiąc temuocena: 78% 

   To jeszcze więcej trzeba betonować, gęściej stawiać bloki, więcej wycinać drzew, każdy skwerek i zielony fragment ozdobić blokami, płytkami i kostką - wtedy na pewno ładnie nam się wszystko ochłodzi, będzie miło i przyjemnie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Meksykanin45 5 miesiąc temuocena: 86% 

   To jest nieuniknione w mieście w którym króluje patodeweloperka od wielu lat....

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 4 miesiąc temuocena: 77% 

   Dlatego powtarzam: najlepszym sposobem na zapobieganie zmianom klimatu jest sadzenie drzew i ponowne zalesianie planety.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Inżynier 3 miesiąc temuocena: 14% 

   A zacząłeś zmiany od siebie?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 2 miesiąc temuocena: 100% 

   Owszem, posadziłem kilkadziesiąt drzew.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 1 miesiąc temuocena: 25% 

   ~qwr, nie dziala, bo jeszcze w maju musiałem grzać w mieszkaniu, a w ubiegłym roku sezon grzewczy zaczął się z końcem września. Wytnij je to może zrobi się cieplej :-)

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5219 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022