REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 kwietnia 2022, 16:10

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Cash App to aplikacja mobilna do zarządzania swoimi pieniędzmi. Zyskała szczególną popularność zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Za jej pomocą można przesyłać pieniądze, płacić za towary i usługi, nabywać kryptowaluty i gromadzić oszczędności.

  Poważne naruszenie prywatności danych w Cash App

  Zdaniem ekspertów z firmy Block, w grudniu 2021 roku doszło do poważnego naruszenia danych klientów aplikacji Cash App. Jeden z pracowników firmy pobierał na swoje prywatne urządzenia raporty na temat inwestowania w tę aplikację na terenie Stanów Zjednoczonych. Warto dodać, że pracownik ten miał dostęp do tych danych w ramach codziennych obowiązków, a do pobrania raportów doszło w momencie, gdy nie był on już pracownikiem Cash App.

  W raportach znalazły się wrażliwe dane klientów Cash App, w tym ich pełne imiona i nazwiska, numery rachunków maklerskich, a w niektórych przypadkach także aktywność na rynku maklerskim w danym dniu oraz wartość portfela. Jak twierdzą analitycy, w tych raportach nie było jednak danych umożliwiających dostęp do kont klientów, takich jak loginy, hasła czy inne wrażliwe dane, takie jak adres i numer konta bankowego. Szacuje się, że liczba poszkodowanych klientów sięga 8,2 miliona użytkowników aplikacji.

  Pomimo że dochodzenie w sprawie naruszenia jest w toku i wciąż badana jest skala negatywnych skutków przecieku oraz tego, jak do niego doszło, zdaniem Cash App ten ​​incydent nie będzie miał istotnego wpływu na działalność marki lub wyniki finansowe. Mimo to użytkownicy mogą być słusznie zaniepokojeni i domagać się wyjaśnień.

  Cyberhigiena to ważny element dbania o swoje bezpieczeństwo online

  Obserwacje ekspertów wskazują, że nawet te osoby, które na co dzień korzystają z narzędzi wspomagających cyberbezpieczeństwo, takich jak usługi sieci wirtualnej VPN Polska czy programów antymalware, które są doskonałe w wykrywaniu phishingu i oszustw, mogą paść ofiarą naruszenia bezpieczeństwa danych, jeśli nie dbają o cyberhigienę.

  Cyberhigiena to proste działania pomagające zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci, które po pewnym czasie mogą stać się nawykiem. Mowa tu o regularnych zmianach swoich haseł, niepowtarzaniu tych samych haseł na różnych stronach internetowych i niepodawanie ich w wiadomościach przesyłanych przez komunikatory internetowe. Cyberhigiena pomaga w zapobieganiu ludzkim błędom, których nie da się uniknąć nawet po instalacji najnowocześniejszego oprogramowania wspomagającego cyberbezpieczeństwo.

  Naruszenia prywatności danych dotykają także Polaków

  Zaskakują wyniki ogólnopolskiego badania klientów e-commerce “Rzetelność sklepów internetowych” przeprowadzonego w 2021 roku. Wynika z niego, że mogło dojść do wycieku danych nawet 1,3 miliona Polaków robiących zakupy w sieci.

  Jak wynika z przeprowadzonej analizy, klienci często samodzielnie podają swoje wrażliwe dane podczas robienia zakupów nie mając wiedzy o tym, że nie są one niezbędne do sfinalizowania transakcji. Mowa tu na przykład o numerze PESEL, którego nieuczciwi sprzedawcy wymagają podczas dokonywania płatności, rejestrowania konta czy wystawiania faktury. Zgodnie z obowiązującymi zasadami polityki RODO, sklepy internetowe muszą uzasadniać wszystkie prośby firm o podanie numeru PESEL przez klienta.

  Równie głośno było o wycieku danych ponad 2,7 milionów Polaków z popularnego serwisu społecznościowego Facebook. Do tej pory nie wyjaśniono wszystkich szczegółów potencjalnego wycieku, jednak UODO potwierdza, że taki wyciek może mieć negatywne konsekwencje dla użytkowników. Ich prywatne dane mogą zostać wykorzystane w celach telemarketingu, rozsyłania spamu lub w celach przestępczych.

  Jak chronić się przed wyciekiem danych?

  Wycieki danych stanowią poważne zagrożenie dla firm, rządów oraz samych użytkowników sieci. Kradzież tożsamości jest poważnym zagrożeniem, ponieważ niekontrolowane wycieki danych mogą ujawnić informacje, mogące posłużyć cyberprzestępcom - od numerów PESEL, po hasła i dane kont bankowych. Kradzież tożsamości może doprowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

  Użytkownik Internetu nie może w 100% ochronić się przed wyciekiem danych, dużą rolę odgrywają tu wewnętrzne dobre praktyki firm, którym udostępnia swoje informacje - bankom, instytucjom publicznym, mediom społecznościowym, pracodawcy czy nawet operatorowi poczty e-mail. Warto jednak skupić się na czynnościach, które mogą maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo, takich jak regularne aktualizowanie oprogramowania, nieprzesyłanie wrażliwych danych na stronach, które nie szyfrują danych (np. bez przedrostka https w adresie strony). Warto też zainstalować na wszystkich swoich urządzeniach narzędzia ochrony, takie jak VPN klasy premium oraz ochronę antywirusową. Pomóc może również dbanie o swoje hasła, na przykład wykorzystując do tego menedżera haseł.

  Artykuł załadowany: 0.4022 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022