Zamknij

Potrzebujesz tymczasowego zwiększenia zatrudnienia? Sprawdź, jak działa outsourcing pracowniczy

11:35, 29.04.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:37, 29.04.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Umowy outsourcingu zasadniczo mogą być formułowane na zasadach tzw. umów nazwanych (opisanych w Kodeksie Cywilnym) np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jak i tzw. umów nienazwanych. Druga kategoria obejmuje dokumenty oparte na zasadzie swobody kontraktowania – dowolnie formułowane zapisy nie mogą jedynie naruszać powszechnie obowiązującego prawa. Decydujące będą oczywiście elementy charakterystyczne dla outsourcingu pracowniczego.

Rozwiązanie, jakim jest outsourcing pracowniczy, przyszło do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Firmy amerykańskie już od dłuższego czasu wykorzystują różne jego formy, włączając w to nawet outsourcing całej obsługi kadrowej przedsiębiorstwa. Sprawdźmy, czym dokładnie jest outsourcing pracowniczy i jakie niesie zalety.

Zanim zidentyfikujemy outsourcing pracowniczy pod względem prawnym, warto przybliżyć jego podstawową definicję. Nazwa jest skrótem zaczerpniętym z języka angielskiego, a dokładnie od słów outside-resource-using, które można przetłumaczyć jako wykorzystywanie zasobów zewnętrznych. Przedsiębiorstwo może wydzielić i przekazać określone zadania, funkcje lub realizację projektu firmie zewnętrznej, skupiając się tym samym na głównym profilu swojej działalności.

Co istotne, polski Kodeks Pracy nie definiuje bezpośrednio outsourcingu, a to z kolei rodzi problemy w jego interpretacji. Sąd Najwyższy oraz Główny Inspektorat pracy powołują się w tym przypadku na art. 23 Kodeksu Pracy dotyczący przejścia zakładu pracy, bądź jego części na innego pracodawcę. W praktyce każda sytuacja budząca wątpliwości wymaga dokładnego przeanalizowania i indywidualnej oceny.

W celu uniknięcia kontroli ZUS lub PIP, niezbędne jest właściwe sformułowanie warunków umowy. Warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnej agencji pracy i powierzyć outsourcing pracowniczy na przykład specjalistom z kono.jobs. Przedsiębiorcy zostają w ten uwolnieni od części obowiązków obejmujących zatrudnienie i utrzymanie pracowników. Ponadto stali klienci firmy zostają objęci specjalnym programem lojalnościowym.

Umowa o świadczenie usług outsourcingu pracowniczego – na co zwrócić uwagę?

Outsourcing pracowniczy – kwestie prawne

Umowa o outsourcing pracowniczy powinna jednoznacznie określać obowiązki każdej ze stron. Ważne jest podkreślenie, że insourcer nie sprawuje żadnej kontroli nad pracownikami outsourcingowymi, którzy wykonują na jego rzecz określone zadania. Pozwala to odróżnić outsourcing od pracy tymczasowej czy też leasingu pracowniczego. Nadzór insourcera może obejmować jedynie sprawdzanie jakości usług świadczonych przez outsourcera (firmę zewnętrzną) oraz postępów w pracy.

Zachowanie powyższych reguł pozwoli uniknąć zarzutu o pozorny outsourcing pracowniczy. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia, kiedy zakład pracy – powołując się na art. 23 Kodeksu Pracy – przenosi część swoich pracowników do outsourcera, pomijając przy tym składniki majątkowe. Motywem jest nieuczciwe działanie mające na celu zaoszczędzenie na składkach na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne.

Outsourcing pracowniczy a agencja pracy tymczasowej – korzyści ze współpracy

Agencja pracy zapewnia dostęp do dużej liczby specjalistów z danej dziedziny. Współpraca pozwala na szybkie uzupełnienie braków kadrowych, czy też podniesienie jakości usług dzięki zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników.

Agencja zajmie się zdecydowaną większością obowiązków związanych z selekcją i rekrutacją personelu, zatrudnieniem oraz całą obsługą administracyjną. Zadba o dopełnienie formalności niezbędnych do rozpoczęcia pracy przez pracownika outsourcingowego.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%