REKLAMAA1 SanGiovanni 01.09.2022 - 31.10.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  POW

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 marca 2021, 19:36 komentarzy 9

  (GDDKiA/K. Nalewajko)

  Wciąż nie wiadomo, kto zbada jakość powietrza przy wyrzutniach tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Drogowcom nie udało się rozstrzygnąć przetargu. Jedyną ofertę złożył instytu, który nie ma odpowiednich certyfikatów.

  Trwa walka o filtry w dwóch wyrzutniach spalin z tunelu POW na Ursynowie. Filtry obiecywało ministerstwo infrastruktury w czasie kampanii wyborczej, ale formalnie ich instalacja zależy od wyników analiz przeprowadzonych przed uruchomieniem tunelu, jak i już po tym, gdy pojadą nim kierowcy.

  Do analiz potrzebne są badania jakości powietrza w pobliżu wylotów z tunelu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przed końcem ub. roku ogłosiła przetarg na ich wykonawcę. Dziś drogowcy ogłosili, że konkurs trzeba unieważnić i ogłosić nowy.

  - Poprzednie postępowanie zostało unieważnione, ponieważ jedyna złożona w postępowaniu oferta nie spełniała wymagań postawionych w przetargu. Jednostka badawcza nie posiadała certyfikacji lub akredytacji zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska, co uniemożliwia wykonanie badań - poinformowała Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka stołecznego oddziału GDDKiA.

  Kiedy szansa na decyzję o filtrach?

  O kontrakt na zbadanie wpływu tunelu na jakość powietrza na Ursynowie starał się Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej. Za prace chciał 2,8 mln złotych, co mieściło się w budżecie drogowców. Uczelnia zaproponowała również skrócenie czasu trwania badań do 575 dni, na czym zależało generalnej dyrekcji, bo szybciej wykonana analiza mogłaby przyspieszyć decyzję w sprawie filtrów spalin, których domagają się mieszkańcy Ursynowa. Niestety, instytut politechniczny wyłożył się na braku odpowiednich certyfikatów wymaganych przez GDDKiA.

  Nowy przetarg został już ogłoszony. Oferty mogą wpływać do 13 kwietnia, a podpisanie umowy ma nastąpić w II kwartale 2021 roku. Co to oznacza dla planów umieszczania filtrów spalin w obu 15-metrowych wyrzutniach przy tunelu? GDDKiA ma nadzieję, że badacze zdążą zacząć analizy jeszcze zanim kierowcy pojadą tunelem pod Ursynowem. Drogowcy utrzymują, że kierowcy pojadą nim w do czerwca, choć Astaldi wystąpiło o przesunięcie terminu zakończenia prac budowlanych w tunelu z powodu koronawirusa.

  Zbadają smog przed i po uruchomieniu tunelu

  Jak informuje GDDKiA, w trakcie realizacji wykonawca zbierze dane z wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali.

  - Dane będą dotyczyły emisji i stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) oraz benzenu. Badania będą prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 70 dni pomiarowych w roku w rejonie portali. Wstępna analiza stanu powietrza obejmie badania zrealizowane przed oddaniem tunelu oraz trzy pierwsze miesiące jego użytkowania - czytamy w komunikacie generalnej dyrekcji.

  Wykonawca ma dostarczyć wyniki badań jakości powietrza oraz wykonania analizy porealizacyjnej po oddaniu drogi do użytkowania w terminie około 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. Czyli decyzja o filtrach powinna zapaść najwcześniej w październiku, a najpóźniej w grudniu 2022 roku. Pod warunkiem, że nie będzie żadnych opóźnień.

  - W przypadku stwierdzenia ponadnormatywnego oddziaływania drogi wykonawca ma za zadanie wskazać rozwiązania minimalizujące, które zapewnią dochowanie norm - dodaje GDDKiA, czyli nie muszą to być urządzenia filtrujące spaliny.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 16
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Światowiec 9 ponad rok temuocena: 50% 

   Może zacząć od własnego podwórka i umożliwić ładowanie auta na prąd w garażu.Czy naprawdę nie czujesz smrodu spalin zimnego dizla lub benzyny schodząc rano do garażu?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby
  • ~Antypow 8 ponad rok temuocena: 77% 

   PRECZ Z POW!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby
  • ~Kronik 7 ponad rok temuocena: 50% 

   Rychło w czas :-)

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby
  • ~W(BJS) 6 ponad rok temuocena: 85% 

   CI , KTÓRZY DOPROWADZILI SWOIMI DECYZJAMI DO WYBUDOWANIA TEGO BUBLA PRZEZ MIASTO , POWINNI ZOSTAĆ ZAKWATEROWANI PRZY WYRZUTNIACH SPALIN .

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 7 wpisy tej osoby
  • ~Tubylec 5 ponad rok temuocena: 89% 

   Filtry nic nie dadzą. Zanieczyszczone powietrze z ok. 4km trasy (tak gdzieś od lotniska) zachodnie wiatry będą nawiewać na Ursynów. Do tunelu się przecież nie wciśnie. Po otwarciu tunelu pojadą tędy tysiące starych ciężarówek zarejestrowanych w Rosji i Białorusi, z których spora część nie spełnia żadnych współczesnych norm emisji. Podniecanie filtrami nie ma większego sensu. Po prostu nie prowadzi się międzykontynentalnej autostrady tranzytowej przez środek osiedla mieszkaniowego.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 4 wpisy tej osoby
  • ~Boom 4 ponad rok temuocena: 10% 

   Opowiadasz zwykłe kłamstwa o ciężarówkach nie spełniających norm emisji.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 27 wpisy tej osoby
  • ~WesołyDymek 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Nowotwór zacznie pomału pukać grzecznie do drzwi mieszkań mieszkańców.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby
  • ~Nie pyta, tylko zabija 2 ponad rok temuocena: 71% 

   Grzecznie? Pukać? Przecież nowotwór nigdy nie puka i nie pyta czy chcemy go wpuścić do środka. Po prostu pojawia się i bezwzględnie zabija.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby
  • ~kurkawodna 1 ponad rok temuocena: 86% 

   Nie będzie żadnych filtrów

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4881 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022