REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 grudnia 2021, 13:00 komentarzy 18

  (Twitter/@MUW_RP)

  Wielkie ćwiczenia służb ratowniczych w tunelu POW. Na miejscu działają strażacy, policja i pogotowie ratunkowe. Udział w nich bierze również wojewoda. To kolejny i ostatni etap odbiorów ursynowskiego odcinka trasy S2.

  Otwarcie tunelu POW pod Ursynowem zbliża się wielkimi krokami. Na kilka dni przed zapowiadanym oddaniem ostatniego odcinka obwodnicy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz wojewoda mazowiecki zorganizowali ćwiczenia dla wszystkich służb.

  - To ćwiczenia zgrywające nasze działania z pozostałymi służbami. Bierze w nich udział 8 zastępów. Oprócz straży pożarnej jest także policja i pogotowie ratunkowe. Chodzi o to, aby przećwiczyć pewne kwestie w zakresie prowadzenia akcji ratunkowej w tunelu - mówi kpt. Wojciech Kapczyński, rzecznik Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy.

  Tragiczny scenariusz

  Ćwiczenia prowadzone są według przygotowanego wcześniej scenariusza. Zakłada on pożar autobusu mniej więcej w połowie tunelu. Kierowca zatrzymuje się na pasie awaryjnym i podejmuje próbę ugaszenia ognia. W tym czasie wypuszcza pasażerów, którzy w panice zamiast na pobocze wybiegają na środek drogi.

  - Kilku jest potrąconych przez przejeżdżające z dużą prędkością pojazdy. Zdarzenie to powoduje gwałtowne hamowanie kolejnych aut i katastrofę w ruchu drogowym. Tunel jest całkowicie zablokowany, co powoduje korek na drogach dojazdowych - głosi tekst scenariusza.

  Wypadek zgłaszają kolejne osoby, do akcji wkraczają odpowiednie służby. W tym czasie całe zdarzenie jest obserwowane w Centrum Zarządzania Tunelem.

  - Znajduje się tu nadzór całego ruchu obwodnicy i docelowo całego kraju. Takie było założenie - dodaje asp. sztab. Leszek Borlik, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 17 PSP m.st. Warszawy.

  "Pierwsze i ostatnie"

  Jak do tej pory są to największe ćwiczenia w tunelu POW. Ich wynik - jak przekonuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA Warszawa - nie powinien mieć wpływu na decyzję o otwarciu ursynowskiego odcinka trasy S2.

  - Przy każdej takiej inwestycji przeprowadzane są tego typu ćwiczenia. Jest to zarówno pierwsza, jak i ostatnia taka akcja - zauważa Tarnowska.

  Podobne zapewnienia padają także ze strony straży pożarnej. - Wydaliśmy już pozytywną opinię i wynik ćwiczeń nie wpłynie na jej zmianę - stwierdza kpt. Kapczyński. 

  W ćwiczeniach bierze udział także wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. To do niego należy ostateczna decyzja o oddaniu tunelu do użytku. Z tego powodu Generalna Dyrekcja cały czas nie podaje konkretnego terminu.

  Poniedziałek, 20 grudnia wydaje się jednak wielce prawdopodobny. W piątek, 17 grudnia drogowcy rozpoczną wprowadzanie stałej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Rosoła i Płaskowickiej. Prace mają potrwać do poniedziałku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 82

  • 45
   BARDZO PRZYDATNY
  • 12
   ZASKOCZONY
  • 11
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  18Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Pan Mijagi 18 9 miesięcy temuocena: 0% 

   Nie przetestowano najbardziej prawdopodobnego scenariusza - tunel został zaatakowany przez Godzillę, a straż pożarna nie jest w stanie wjechać do tunelu, bo na etapie uzgodnienień pomylono się co do wysokości wozów SP i tunel jest za niski, dodatkowo GDDKIA zmieniła kolejny raz organizację ruchu na węźle Puławska i tunelem został puszczony ruch kolejowy z tunelu średnicowego.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 7 wpisy tej osoby
  • ~asd 17 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Zmień dilera albo bierz połowę. 0/10, nie pisz więcej.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby
  • ~tak że tego 16 9 miesięcy temuocena: 89% 

   dla mnie lipa - ćwiczenia, chyba dla wygody strażaków i prasy, zostały przeprowadzone w najszerszym, krótkim odcinku tunelu. Trzeba było to zrobić na zakręcie + masę pojazdów utrudniających dojazd służbom ratowniczym. Takie testy to lipa na pokaz.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 2 wpisy tej osoby
  • ~s 15 9 miesięcy temuocena: 17% 

   Radziwiłł uratowany?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 10 wpisy tej osoby
  • ~ jako 14 9 miesięcy temuocena: 63% 

   A tak z czystej ciekawości.... którędy wjeżdża straż pożarna znajdująca się nad tunelem do tunelu? Rozumiem, że przedziera się przez korki i ronda na Płaskowickiej do Puławskiej, potem przez korek na Puławskiej do ronda pod obwodnicą, i już prawie jest w tunelu. Mam nadzieję, że te korki znikną po otwarciu tunelu...

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 13 wpisy tej osoby
  • ~Niebieski_ząb 13 9 miesięcy temuocena: 37% 

   Mają takie tajemne przejście, pojawiają się nagle i są. Korków nie będzie już nigdzie jak otworzą tunel, Twoja nadzieja stanie się faktem.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 22 wpisy tej osoby
  • ~blanca 12 9 miesięcy temuocena: 48% 

   Wjazd do tunelu znajduje się niedaleko nich, przedłużenie ul. Polskie Drogi. Poza tym w tunelu jest brama dla strażaków, więc są w stanie szybko przejechać z jednej nawy do drugiej.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 11 wpisy tej osoby
  • ~blanca 11 9 miesięcy temuocena: 40% 

   Sorry nie ul. Polskie Drogi tylko Indiry Gandhi

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 9 wpisy tej osoby
  • ~ jako 10 9 miesięcy temuocena: 56% 

   @niebieski - oby nie było cię w tunelu, gdy tajemne przejście się nie otworzy.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 7 wpisy tej osoby
  • ~ jako 9 9 miesięcy temuocena: 65% 

   "Wielkie ćwiczenia" to by były, gdyby w tunelu był bardzo gęsty dym, a służby musiały się przedzierać przez wielki korek, który powstanie natychmiast po wypadku. Przy okazji mógłby płonąć jakiś TIR, opady być toksyczne i należałoby natychmiast ewakuować nie tylko ofiary z autobusu, ale też setki kierowców z samochodów. A tak to zrobiono fajne, potrzebne ćwiczenia, żeby odhaczyć punkt w rozpisce przed otwarciem tunelu. To prawdziwej akcji to się ma nieco nijak.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 12 wpisy tej osoby
  • ~Niebieski_ząb 8 9 miesięcy temuocena: 49% 

   Dobrze mądrego "posłuchać". Prawdziwy fachowiec, jestem pod ogromnym wrażeniem. Ta wiedza.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 19 wpisy tej osoby
  • ~ jako 7 9 miesięcy temuocena: 56% 

   @niebieski - cieszę się, że czegoś się nauczyłeś, zawsze to mały krok naprzód dla ciebie.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 7 wpisy tej osoby
  • ~Boom 6 9 miesięcy temuocena: 69% 

   A czy będzie w końcu zasięg telefonii komórkowej w tunelu czy nie?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 9 wpisy tej osoby
  • ~kcb 5 9 miesięcy temuocena: 37% 

   A nie wytrzymasz 2 minut bez telefonu?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 26 wpisy tej osoby
  • ~Niebieski_ząb 4 9 miesięcy temuocena: 30% 

   Nie wytrzymasz bez telefonu jadąc przez 2,5 km? W tunelu będzie system powiadamiania i monitoring. Jak się boisz zawsze możesz pojechać przez dolinkę tam masz zasięg lub zaszczepić się na COVID wtedy zasięg jest zawsze i bluetooth działa bez włączania.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 33 wpisy tej osoby
  • ~ jako 3 9 miesięcy temuocena: 63% 

   @kcb & niebieski - może i można wytrzymać, by nie zaczynać rozmowy przed tunelem. A co z trwającymi rozmowami? Nagle mają się urywać czy mam tłumaczyć rozmówcy, że zaraz zniknę? Czy może mam odpowiednio wcześniej selekcjonować rozmówców, żeby się nie obrażali? A jak w tunelu będzie wypadek, to jak mam powiadomić rodzinę że żyję? A w ogóle to co was obchodzi czy ktoś wytrzyma z telefonem czy nie? Mamy XXI w. pociągnięcie kabla antenowego to nie jest ani koszt, ani ogromny wysiłek. Więc może dajcie innym żyć

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 26 15 wpisy tej osoby
  • ~niebieski_ząb 2 9 miesięcy temuocena: 32% 

   jako, a taką słuchawkę na uchu nosisz aby zawsze być w kontakcie z bazą i w razie co zadzwonić? Nie wiem jak możesz spokojnie obiad zjeść lub kupę zrobić, aby ktoś się nie obraził, że nie odbierasz może selekcjonujesz z kim wtedy możesz rozmawiać, ciekawe. Moim zdaniem ten rażący fakt powinien być przesłanką aby zakopać tunel.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 23 wpisy tej osoby
  • ~ jako 1 9 miesięcy temuocena: 71% 

   @niebieski - cieszę się, że prowadzisz spokojne życie i nawet kupę w spokoju robisz. Al wbrew twoim sugestiom tunelu bym nie zakopywał, to jednak znaczący krok wstecz, nawet jeśli uważasz inaczej i znowu narzucasz swoje zdanie innym. Nieważne jak swobodnie chłopcze kupę robisz - daj innym ja robić po swojemu

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4642 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022