REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 lipca 2022, 16:30 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (UD)

  Maria Grzegorzewska to patronka jednej z ursynowskich ulicy i bohaterka muralu przy stacji metra Imielin. W tym roku obchodzimy "Rok Marii Grzegorzewskiej" i 55. rocznicę jej śmierci. Kim była? Tego można się dowiedzieć z otwartej właśnie wystawy przed ursynowskim ratuszem.

  Przy ursynowskim ratuszu można się schronić przed słońcem, bo budynek daje cień, ale można się też czegoś nowego dowiedzieć. Od kilku lat w okresie letnim organizowane są plenerowe wystawy poświęcone postaciom historycznym, fotografii czy lokalnej historii.

  „Nie ma kaleki – jest człowiek”

  Z okazji jubileuszu stulecia Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej. Z tej okazji dzielnica pod swoją siedzibą zorganizowała wystawę plenerową poświęconą Grzegorzewskiej. Można ją obejrzeć w galerii na tablicach od strony al. KEN.

  W tym roku obchodzimy także 55. rocznicę śmierci Marii Grzegorzewskiej – twórczyni pedagogiki specjalnej. Zawdzięczamy jej teoretyczne i organizacyjne podstawy systemu kształcenia specjalnego w Polsce.

  - Jako pierwsza podjęła systematyczne badania nad zagadnieniami pedagogiki niepełnosprawnych. Opracowała i spopularyzowała metodę rewalidacyjną. W swojej pracy kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Nieprzypadkowo wystawa ma właśnie taki tytuł - informuje Kamila Terpiał, rzeczniczka prasowa urzędu dzielnicy.

  Grzegorzewska przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. W maju obchodziliśmy 100. rocznicę utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, którego jest założycielką i patronką.

  Wizerunek Grzegorzewskiej umieszczono kilka lat temu na szybie windy przy stacji metra Imielin w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego "Pociąg do sztuki". Nie bez przyczyny. Niedaleko - przy Cynamonowej - znajduje się ulica, której patronką jest Grzegorzewska. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~DBC 1 2 miesiące temu

   Wspaniała postać, dzięki za jej przypomnienie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4347 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022