REKLAMAA1 SanGiovanni 01.06.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  W obecnych czasach firmy coraz częściej korzystają z takich produktów finansowych jak leasing czy wynajem długoterminowy. Powody takich decyzji są różne np. tworzenie stałych kosztów miesięcznych lub chęć posiadania nowego samochodu.

  Aby uzyskać takie finansowanie, jednym z pierwszych wymagań jest przymus wystawienia faktury VAT 23% na samochód, który chcemy sfinansować, przez sprzedającego. Nie jest to problem przy samochodach nowych. W przypadku samochodów używanych spotykamy kilka możliwości sprzedaży:

  • Faktura VAT 23%,
  • Faktura VAT- marża,
  • Umowa kupna-sprzedaży.

  Jeśli chodzi o faktury VAT 23%, sytuacja jest jasna. Zazwyczaj wybierzemy leasing operacyjny. W pozostałych sytuacjach leasing operacyjny jest niemożliwy. Gdy sprzedawca wystawia fakturę VAT-marżę, możemy zastosować pożyczkę leasingową. Pożyczka leasingowa jest produktem finansowym przeznaczonym dla przedsiębiorców. W swojej konstrukcji jest podobny do zwykłego kredytu:

  • Wpłata własna – Tak jak w kredycie, możemy wnioskować o przyznanie pożyczki bez wpłaty własnej oraz w odróżnieniu od klasycznego leasingu, opłata wstępna może wynieść więcej niż 45%.
  • Okres – Ilość rat, na które jest rozłożone finansowanie.

  Łatwo zauważyć pierwszą i jedną z najważniejszych różnic, którą jest brak wykupu. Spowodowane jest to kolejną bardzo istotną różnicą – To klient jest właścicielem samochodu, a nie jak w przypadku leasingu – leasingodawca. 

  Różnic jest więcej:

  • Dokument zakupu – W leasingu musi być to faktura VAT, a w pożyczce leasingowej może być to faktura VAT 23% lub faktura VAT-marża. Ponadto są instytucje, które akceptują również umowę kupna-sprzedaży. 
  • Wpłata własna – w odróżnieniu od leasingu, może jej nie być (zależne od oceny analityka) oraz może być wyższa niż 45%.
  • Okres finansowania – Może sięgać nawet 10 lat (w leasingu max. 7-8 lat).
  • Wiek pojazdu – Może być to nawet 15-letni samochód przy zachowaniu zasady: okres finansowania plus wiek pojazdu to max. 17 lat (warto o to dopytać, ponieważ każda instytucja może mieć inne wartości).
  • Rata balonowa – Może zastąpić wykup jednak w odróżnieniu od niego ratę balonową musimy zapłacić.
  • Własność pojazdu – W pożyczce to klient jest właścicielem pojazdu, a pożyczkodawca zazwyczaj jest współwłaścicielem
  • Koszty dla firmy – W przeciwieństwie do leasingu, amortyzacja pojazdu spoczywa na barkach właściciela pojazdu tj. klienta. Kolejnymi kosztami dla firmy są odsetki oraz dokument zakupu.
  • Wysokość raty – Z powodu braku wykupu rata automatycznie musi być odrobinę wyższa. Jeśli chcesz sprawdzić jakie różnice są w racie między pożyczką a leasingiem, polecam skorzystać z bezpłatnych narzędzi zamieszczonych w internecie. Najłatwiejszymi i najpraktyczniejszymi z nich są kalkulatory [tutaj nasz kalkulator]. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby uzyskać bardzo jasne dane.

  Dla kogo pożyczka będzie odpowiednim rozwiązaniem?

  Pomimo wielu różnic w stosunku do leasingu operacyjnego, pożyczka może okazać się korzystniejsza od swojego konkurenta. Gdy chcemy mieć stałe miesięczne koszty, gdy rozliczamy się z VAT-u, najprawdopodobniej będziemy szukać samochodu z fakturą VAT 23%, aby móc zawrzeć umowę leasingu.

  Pożyczka zatem będzie odpowiednia dla:

  • Osób, które potrzebują jednorazowego wysokiego kosztu dla firmy, ponieważ cała faktura wchodzi w koszty działalności.
  • Firm, które nie są płatnikami podatku VAT. Dla takich firm część korzyści podatkowych wynikających z umowy leasingowej jest po prostu niedostępna.
  • Przedsiębiorców, którzy chcą sfinansować przedmiot o niższej stawce VAT niż 23%. W leasingu należy pamiętać o tym, że gdy chcemy sfinansować np. sprzęt medyczny, na który jest wystawiona faktura z 8% VAT-em, to rata leasingowa będzie opodatkowana zgodnie z przepisami VAT-u 23%, ponieważ leasing to usługa.
  • Osób, które chcą kupić samochód z USA. Stosunkowo często samochody ze Stanów Zjednoczonych są sprzedawane na podstawie faktury VAT-marży. Dzięki temu nie możemy myśleć o leasingu. Korzystnym wyjściem w tej sytuacji może okazać się pożyczka.
  • Osób, które wolą krótszy okres finansowania lub wyższy wkład własny. W pożyczce nie mamy takich wymogów jak w leasingu. Pożyczka pod tym względem jest bardziej elastyczna od leasingu.
  • Przedsiębiorców, którzy chcą sfinansować samochód starszy niż 10 lat. Takie samochody leasingodawcy niestety odrzucają, a jedną z alternatyw jest pożyczka.

  Z tych powodów warto rozważyć pożyczkę. Od strony proceduralnej leasing a pożyczka nie różnią się wiele. W obu przypadkach procedury są uproszczone, a decyzję można uzyskać już tego samego dnia. 

  Jeśli chcesz obliczyć wysokość miesięcznej raty, warto skorzystać z dostępnego kalkulatora leasingowego lub kalkulatora pożyczki dostępnego w internecie.

  Jeśli nie wiesz, który produkt będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z naszymi doradcami na stronie MyLease.pl. Specjaliści z całą pewnością doradzą Ci odpowiednie rozwiązanie.

  Dobrym rozwiązaniem może okazać się również wynajem długoterminowy samochodu dla osób, którym zależy na jak najniższej miesięcznej racie.

  Artykuł załadowany: 0.2831 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021