REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 sierpnia 2018, 08:43 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zastanawiasz się czy pożyczyć pieniądze od osoby prywatnej, czy instytucji finansowej? Pamiętaj, że pożyczając od instytucji finansowej nie musisz podawać celu pożyczki. Możesz też rozłożyć zadłużenie na odpowiadającą ci liczbę rat. Jak wygląda pożyczka prywatna?

  Pożyczka prywatna - kto może nam jej udzielić?

  Gdy brakuje nam gotówki, nie od razu myślimy o kredycie czy pożyczce pozabankowej. Najpierw dokonujemy solidnej analizy domowego budżetu, następnie zastanawiamy się, skąd pozyskać pieniądze. Jeśli okazuje się, że nie stworzyliśmy zapasowego funduszu na niespodziewane wydatki, szukamy pomocy wśród osób trzecich. Na czym polega pożyczka prywatna i na co należy uważać, gdy po nią sięgamy?

  Pożyczka prywatna to nic innego, jak pieniądze zdobyte od osoby niebędącej pracownikiem instytucji finansowej czy banku. Pożyczkę od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, możemy pozyskać na korzystnych warunkach. Należy jednak pamiętać, że taka pożyczka również wymaga zawarcia na piśmie jej warunków, a co za tym idzie, pilnowania terminów spłaty. Pożyczka prywatna (podobnie jak kredyt czy pożyczka pozabankowa) może zostać zabezpieczona. W przypadku pożyczek od osób prywatnych popularnym do tego narzędziem jest weksel czy zastaw nieruchomości.

  Zabezpieczenia pożyczek prywatnych

  Weksel jako zabezpieczenie pożyczki prywatnej zobowiązuje pożyczkobiorcę do spłaty pożyczki w ustalonej na umowie wysokości oraz wyraźnie wskazanym terminie. Działa podobnie do umowy cywilnoprawnej, która także bywa wykorzystywana przy tego typu pożyczkach. Klient, który chce otrzymać pieniądze, musi podać swoje dane zgodne z dowodem osobistym oraz potwierdzić datę zwrotu gotówki. Weksel stanowi zabezpieczenie na wypadek, gdyby jedna ze stron umowy chciała dochodzić swoich praw. Warto podkreślić, że pożyczkodawcy najczęściej nie wymagają od aplikującego żadnego rodzaju przedpłat czy zaświadczeń potwierdzających dochód. Nie sprawdzają również swoich kontrahentów w bazach dłużników, a swoje oferty zamieszczają nawet w popularnych serwisach ogłoszeniowych.

  Prócz pożyczek prywatnych, których zabezpieczeniem jest weksel, możemy wnioskować o pożyczkę pod zastaw nieruchomości. Taki kredyt dają przedsiębiorstwa, które nie figurują w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest dużo większa niż ta, której zabezpieczeniem może być weksel czy umowa cywilnoprawna. Aby sięgnąć po ten rodzaj wsparcia, należy podpisać akt notarialny. Potwierdzeniem naszych finansowych możliwości będzie poświadczenie określonej wartości oraz stanu nieruchomości, jaka stanowi zabezpieczenie. Podczas tego procesu należy pamiętać, że nie każdy budynek może zostać zastawiony.

  Pożyczka od bliskich - kiedy musimy zapłacić podatek PCC?

  Pożyczka od bliskich wydaje się być dobrym sposobem na szybkie pozyskanie pieniędzy, ponieważ pożyczkodawca nie sprawdzi nas np. w rejestrach dłużników. Niestety o długach finansowych nie rozmawia się przyjemnie, poza tym należy pamiętać, że pożyczka od rodziny może być opodatkowa. Na wysokość opłaty ma wpływ  wartość zobowiązania oraz stopień pokrewieństwa występujący między kontrahentami. Stopień ten określają grupy podatkowe. Wysokość podatku PCC wynosi 2% od pożyczonej sumy. Opłata ta dotyczy pożyczek przekraczających 9637 zł. Jeśli zobowiązanie nie przekroczyło kwoty wolnej od podatku, nie mamy obowiązku informowania nikogo o tym, że pożyczyliśmy.

  Zwolnienie z opłaty podatkowej przysługuje pożyczkom zawartym między członkami

  I grupy podatkowej, czyli:

  • małżonkami
  • potomkami
  • rodzicami
  • dziadkami
  • pradziadkami
  • przybranymi dziećmi (jeśli więź powstała wskutek zawarcia małżeństwa przez ich rodziców)
  • rodzeństwem
  • przybranymi rodzicami

  Pożyczka od dalszej rodziny czy znajomych może zostać zwolniona z obowiązku podatkowego, jeśli zadłużenie wynosi mniej niż 5 000 zł. Kwota ta powinna obejmować łączną sumę pożyczek zaciągniętych u danej osoby w przeciągu ostatnich trzech lat. Nie zapłacimy podatku również wtedy, gdy pożyczamy od kilku osób jednocześnie, a łączna suma zobowiązań nie będzie przekraczała 2 500 zł. Należy jednak pamiętać, że usługodawcy muszą należeć do trzeciej grupy podatkowej, a okres kredytowania musi sięgać maksymalnie 5 lat.

  Pożyczka długoterminowa - co należy spełnić, aby ją otrzymać?

  Mimo, że pożyczka od osoby fizycznej jest powszechną metodą pozyskiwania pieniędzy na niespodziewane wydatki, wypiera ją oferta rynku pozabankowego. Prócz chwilówek, które oferują niewielkie kwoty na krótki termin, możemy sięgnąć po pożyczki ratalne. Te skierowane są do osób z pozytywną zdolnością kredytową. Niefigurowanie w bazach dłużników jest tutaj kluczowe. Należy pamiętać, że instytucje finansowe udzielają swoich pożyczek w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło, a nawet umowę zlecenie. Akceptują także dochody wynikające ze świadczeń rodzinnych czy socjalnych oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Gotówkę może więc uzyskać każdy, kto posiada udokumentowane wpływy na konto.

  Aby aplikować o wsparcie pozabankowe, należy poprawnie wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej pożyczkodawcy. Ważne, aby wskazać w nim kwotę, o jaką wnioskujemy oraz wpisać dane zgodne z dowodem osobistym. Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty weryfikacyjnej. Nie każdy pożyczkodawca tego wymaga, ponieważ naszą tożsamość może on potwierdzić także sprawdzając bazy dłużników czy za pomocą aplikacji np. Kontomatik lub Instantor. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy, którą w większości przypadków dostarczy nam kurier. Gdy tylko umowa dotrze do firmy pożyczkowej, otrzymamy pieniądze. Możemy zdecydować, czy trafią one do nas tradycyjnym przelewem, czy za pośrednictwem poczty.

  Pamiętajmy, że sięgając po pożyczkę pozabankową nie narażamy relacji z bliskimi, nie przyczyniamy się również do upadłości ich płynności finansowej. Pożyczka ratalna jest dyskretną formą pożyczania pieniędzy. Instytucje, od których pożyczamy, mają obowiązek zachowania danych osobowych swoich klientów w tajemnicy. Nie musimy im podawać celu naszej pożyczki. Ważne jest też to, że rodzina nie zawsze może nam pożyczyć tyle, ile potrzebujemy. Firmy pożyczkowe podchodzą do swoich klientów indywidualnie, dlatego możemy być pewni, że zaoferowana nam pożyczka dopasowana jest do naszych potrzeb.

  Co zrobić, jeśli mimo korzystnych rat nie możemy spłacić pożyczki?

  Czasem mimo tego, że pożyczka jest dopasowana do naszych możliwości, mogą pojawić się problemy w jej spłacie. Ważne, aby w takim przypadku niezwłocznie skontaktować się z pożyczkodawcą. Wspólnie można ustalić rozwiązanie, które będzie korzystne dla obu stron transakcji. W przypadku pożyczek ratalnych bardzo często oferowana jest opcja rozłożenia zadłużenia na jeszcze mniejsze raty niż te, które były ustalone w momencie podpisywania umowy. Więcej mniejszych rat pozwoli na spłatę zadłużenia, tym samym spowoduje, że nie znajdziemy się w rejestrze dłużników. Należy jedynie pamiętać, że przesunięcie terminu ostatecznej spłaty pożyczki przyniesie większe koszty. W finale współpracy będziemy musieli oddać więcej, niż było wskazane w umowie.

  Nie każda firma pożyczkowa oferuje refinansowanie pożyczki, jednak warto zapytać o taką możliwość. Refinansowanie zadłużenia to nic innego jak wzięcie nowej pożyczki w firmie, która współpracuje z tą, w której jesteśmy zadłużeni. Nową pożyczką, która będzie dla nas korzystniejsza, spłacimy obecną. Nie warto czekać, aż do naszych drzwi zapuka windykator, a co gorsza - komornik.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.4183 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021