REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 stycznia 2020, 13:52 komentarzy 2

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) to dla pracownika możliwość budowania kapitału na przyszłość - na czas emerytury. To nic innego jak prywatny i dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, w ramach którego oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. U źródeł budowania tego systemu stoi potrzeba podniesienia bezpieczeństwa finansowego Polaków.

  Zdaniem jego twórców, to pierwszy program oszczędnościowy skierowany do ponad 11 miliona obywateli, który ma szanse stać się prawdziwie powszechnym, dzięki wpłatom dokonywanym zarówno przez pracodawców, pracowników jak i z budżetu państwa. Dzięki udziałowi w programie PPK każdy objęty nim pracownik może zgromadzić prywatne, dodatkowe środki poza systemem ubezpieczeń społecznych.

  Czy Pracownicze Plany Kapitałowe to kolejna reforma emerytalna?

  Ustawa o PPK nie wpływa na dotychczasowe elementy systemu emerytalnego, a jedynie poszerza jego możliwości. PPK to kolejny dobrowolny, prywatny sposób oszczędzania, funkcjonujący de facto poza systemem emerytalnym. Środki zebrane na indywidualnym koncie pracownika są wyłącznie jego własnością – mogą być w każdej chwili wypłacone i są dziedziczone. Państwo pomaga jedynie je pomnożyć.

  W jakim terminie pracodawcy muszą przystąpić do PPK?

  Za nami już pierwszy etap wdrażania programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Od 1 lipca 2019 roku mieli do nich obowiązek przystąpić pracodawcy/firmy zatrudniające co najmniej 250 osób. Od 1 stycznia 2020 roku - firmy zatrudniające co najmniej 50 osób. Od 1 lipca 2020 roku do programu PPK przystąpić muszą firmy zatrudniające co najmniej 20 osób. I wreszcie od 1 stycznia 2021 roku - pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów publicznych.

  Kogo obejmują PPK

  Dla zatrudniających (pracodawców) prowadzenie programu PPK jest obowiązkowe. W przypadku zatrudnionych (pracowników), przystąpienie do programu jest dobrowolne. Pracownicze Plany Kapitałowe automatycznie obejmują wszystkich pracowników w wieku od 18 do 55 lat, za których są odprowadzane składki emerytalno-rentowe. Oznacza to, że pracownicy w wieku 18-55 lat zapisywani są do programu z automatu, jednak pozostawiono im możliwość rezygnacji.

  Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, ale mają mniej niż 70, mogą na własny wniosek przystąpić do programu. Przepisy nie przewidują jednak możliwości uczestnictwa w programie PPK dla osób powyżej 70. roku życia.

  Obok pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, czyli na etat, do programu Pracowniczych Programów Emerytalnych mogą przystąpić osoby wykonujące pracę nakładczą zleceniobiorcy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych oraz członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia funkcji. Program nie obejmuje osób samozatrudnionych.

  Jak inwestowane są pieniądze w ramach PPK

  PPK są obsługiwane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), które posiadają zgody i zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce. Jednym z dodatkowych wymogów dla TFI biorących udział w PPK jest minimum trzyletni okres doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Muszą one także posiadać instrumenty ograniczające ryzyko w inwestycjach z uwagi na wiek uczestnika. Każda instytucja finansowa, z którą nasz pracodawca zawarł umowę o prowadzenie PPK ma obowiązek prowadzić zróżnicowaną politykę inwestycyjną i w tym celu musiała utworzyć kilka funduszy lub subfunduszy.

  Wyboru instytucji finansowej dokonuje pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub - jeżeli taka nie działa w jego firmie - w porozumieniu z reprezentacją pracowników wybraną w trybie przyjętym u tego pracodawcy.

  Polityka inwestycyjna funduszy w ramach PPK będzie zmieniać się automatycznie w taki sposób, by w miarę zbliżania się do docelowego wieku uczestników Planów (60 r.ż.) ryzyko inwestycyjne malało. Nadzór nad PPK w zakresie zgodności z prawem oraz interesem uczestników systemu sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

  Czy mam wgląd w mój indywidualny rachunek prowadzony w ramach programu PPK?

  Rachunki są prowadzone w taki sposób, aby możliwe było wyodrębnienie wpłat dokonanych przez podmiot zatrudniający (pracodawcę), osobę zatrudnioną (pracownika), wpłaty powitalnej i dopłat rocznych, a także przyjętych wypłat transferowych i wpłat dokonanych w ramach konwersji lub zamiany.

  Pracodawca nie ma możliwości informowania pracownika o stanie jego rachunku. Obowiązek ten spoczywa na instytucji finansowej zarządzającej rachunkiem pracownika. Zgodnie z ustawą musi ona bowiem w terminie do ostatniego dnia lutego każdego roku przekazywać każdemu uczestnikowi PPK, w postaci elektronicznej (albo na wniosek uczestnika w postaci papierowej), roczną informację o wysokości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, o wysokości wpłat dokonanych na ten rachunek w poprzednim roku kalendarzowym oraz o innych zrealizowanych na nim w tym czasie transakcjach.

  Zgodnie z art. 77 ust.3 pkt 4 ustawy o PPK, Portal PPK (www.mojeppk.pl) będzie informował uczestników programu, po weryfikacji tożsamości, o wartości środków zgromadzonych na ich rachunkach PPK. Taka funkcjonalność zostanie uruchomiona najpóźniej do 3 lat od wejścia w życie ustawy o PPK. Niezależnie od tego o stanie swojego rachunku uczestnik będzie informowany przez instytucje finansowe prowadzące PPK.

  Więcej szczegółowych informacji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych znajdziesz pod adresem https://www.esaliens.pl/pl/emerytura/oferta-dla-firm/pracownicze-plany-kapitalowe.

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~podróżnik 2 24 dni temuocena: 100% 

   OFE rozkradzione dzieki wyrokowi Sądu Najwyższego z 2008 na który powołał sie Tusk . Pamiętajmy.

   Edytowany: 24 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~inwestor 1 24 dni temu

   Juz mielismy ofe. Rozkradzione. Drugi raz ten numer nie przejdzie.

   Edytowany: 24 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3397 sekundy
  REKLAMAA2-SMB-Ursynów--31-01----29-02-2020