Zamknij

Prąd ze słońca – jak działa fotowoltaika i dlaczego jej potrzebujesz?

19:07, 30.11.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 19:09, 30.11.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Rozwój sektora OZE i rosnące ceny prądu sprawiły, że zainteresowanie fotowoltaiką w ostatnich latach znacznie wzrosło. Chcesz wiedzieć, na czym polega pozyskiwanie energii ze słońca? Rozważasz zakup własnej mikroinstalacji, ale nie jesteś pewien, czy to się opłaci? W tym artykule przybliżamy podstawowe informacje na temat działania fotowoltaiki oraz tłumaczymy, dlaczego to dobra inwestycja na przyszłość!

Jak działa fotowoltaika?

Abyśmy mogli wyprodukować prąd z zastosowaniem ogólnodostępnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne, niezbędna okaże się wieloelementowa instalacja fotowoltaiczna. Kluczową częścią każdego układu są ogniwa fotowoltaiczne, powstające z materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu, które łączy się w grupy modułów.

To właśnie w nich zachodzi tzw. efekt fotowoltaiczny. Promienie słoneczne wzbudzają zawarte w krzemie elektrony w ruch. Ich przemieszczanie się pomiędzy elektrodami wywołuje różnicę potencjałów, a to z kolei prowadzi do wytworzenia się prądu elektrycznego stałego.

Grupa modułów, która zasila jeden falownik, tworzy wraz z nim panel fotowoltaiczny. Prąd stały przekazany do falownika przekształcany jest na prąd zmienny zgodny ze specyfikacją gniazdek elektrycznych w Twoim domu. Co więcej, urządzenie to dokonuje kontroli pracy mikroinstalacji. Na bieżąco dopasowuje parametry wytwarzanej energii do wymagań sieci domowej i wyłącza układ w momencie wykrycia ewentualnej awarii.

Na elektrownię słoneczną składa się również licznik dwukierunkowy, który mierzy energię elektryczną generowaną przez Twoją instalację oraz tę pobieraną z sieci elektroenergetycznej. W przypadku, gdy wytwarzanego prądu będzie za dużo w stosunku do Twoich potrzeb, jego nadmiar przekazany zostanie do sieci lub Twojego własnego magazynu energii (jeśli taki posiadasz). W sytuacji, gdy wytworzy się go za mało, np. ze względu na wzrost zapotrzebowania domowników, będziesz musiał kupić energię z sieci.

Fotowoltaika – dlaczego wzbudza takie zainteresowanie?

W obliczu rosnących cen prądu wiele osób poszukuje nowych sposobów na oszczędzanie. Podreperowanie domowego budżetu nierzadko wymaga rezygnacji z licznych udogodnień – energochłonne ekspresy zastępowane są tradycyjnymi kawiarkami, użytkownicy chętniej decydują się na ekonomiczne programy prania i zmywania, a zamiast przejażdżki hulajnogą elektryczną wybierają spacer.

Drobne zmiany przyzwyczajeń mogą okazać się korzystne dla Twojego portfela. Jednak w dłuższej perspektywie warto rozważyć trwalsze rozwiązania, dzięki którym nie będziesz musiał porzucać ulubionych rytuałów. Skuteczne obniżenie rachunków za prąd, może zapewnić Ci inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną.

Wzrost zainteresowania tym sektorem OZE da się zauważyć zarówno w kontekście firm, poszukujących własnych źródeł energii, jak i osób prywatnych, chcących uniezależnić od prądu pozyskiwanego z sieci. Taka opcja może okazać się zbawienna, jeśli planujesz zakup auta elektrycznego lub potrzebujesz prądu do ogrzewania mieszkania.

Co więcej, pojawiają się liczne programy dofinansowań, dzięki którym możesz uzyskać bezzwrotną dopłatę do Twojej inwestycji. Nie zapominajmy o uldze podatkowej – koszty, które poniesiesz, możesz przez 6 lat odliczać od swojego dochodu.

Na montaż instalacji decydują się nie tylko właściciele nieruchomości, którzy chcą oszczędzić, ale też ci, którym leży na sercu dobro naszej planety. Pozyskiwanie prądu z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii prowadzi bowiem do zmniejszenia emisyjności i spowolnienia postępującej degradacji środowiska naturalnego.

Fotowoltaika Warszawa – 5 kroków do energii ze słońca

Mieszkasz w Warszawie lub jej okolicach i zainteresowała Cię możliwość posiadania własnej fotowoltaiki? W doborze i montażu instalacji oraz pozyskaniu dofinansowania na inwestycję wesprze Cię sprzedawca energii E.ON Polska.

Droga do uzyskania własnej energii ze słońca nie jest tak skomplikowana, jak może się wydawać. Oto niezbędnych 5 kroków, które należy wykonać, aby móc w krótkim czasie cieszyć się własną mikroinstalacją:

  •     Krok 1: Konsultacje i wycena. Na tym etapie wyspecjalizowani doradcy pomogą Ci w ustaleniu rozmiaru instalacji, która pokryje Twoje zapotrzebowanie energetyczne.
  •     Krok 2: Zawarcie odpowiednich umów na zakup i montaż sprzętu. To moment, w którym ustalane są szczegółowe warunki przebiegu współpracy.
  •     Krok 3: Po podpisaniu niezbędnych dokumentów, specjaliści sporządzają projekt Twojej instalacji.
  •     Krok 4: Gdy zaakceptujesz projekt, w uzgodnionym terminie pojawi się u Ciebie ekipa wykwalifikowanych montażystów.
  •     Krok 5: Z chwilą, gdy wszystko będzie gotowe, przedstawiciel E.ON złoży za Ciebie wniosek do Operatora Systemu Dystrybucyjnego o dostarczenie licznika dwukierunkowego i Twoja instalacja zostanie podłączona do sieci.

Podsumowując, proces generowania prądu ze słońca to złożone zjawisko fizyczne, do którego dochodzić może dzięki prężnemu rozwojowi technologii OZE. Własna mikroinstalacja to doskonały sposób na uniezależnienie się od rynkowych cen prądu i szansa na długofalowe oszczędzanie. Produkuj własną energię i zapomnij o rosnących rachunkach, a przy okazji, zadbaj o dobro środowiska naturalnego!

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%