REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Michalina, jedna z bohaterek wystawy na tle zdjęć swojego mieszkania

  Michalina, jedna z bohaterek wystawy na tle zdjęć swojego mieszkania (MSO)

  Młodzi i starzy, samotni i z rodziną, bogaci i biedni.  – Wszyscy mieszkańcy Ursynowa są dla nas tak samo ważni – mówi Mirosław Kilijańczyk, autor cyklu fotografii socjologicznej „Órsynuf – portret nieznany”. Pierwszy etap jego oryginalnego projektu możemy oglądać do 11 marca w Domu Sztuki.

  - Kolejna część wystawy jest już w trakcie realizacji – zapowiada Mirek Kiljańczyk. – Mam nadzieję, że po mojej ósmej wizycie w urzędzie dzielnicy znajdą się na nią fundusze – mówi pół żartem, pół serio.

  Tym razem artysta liczy na wsparcie, bo już raz projekt prawie przepadł na warszawskim gruncie i miał zostać zrealizowany w… Białymstoku. Na nasze szczęście Mirek spotkał w metrze koleżankę z podstawówki, Ewę Wojciechowską, psycholożkę i postanowili, że wspólnie "poznają" swoich sąsiadów z Ursynowa.

  Tak zaczęła się praca nad stworzeniem swoistej ursynowskiej kroniki XXI wieku. Pomysłodawcy spotykają się z chętnymi mieszkańcami Ursynowa, przeprowadzają z nimi wywiady i robią zdjęcia ich mieszkań.

  Znamy się tylko z widzenia...

  Wśród bohaterów zdjęć znaleźli się Ewa i Maciek – para zajmująca się tworzeniem artystycznej biżuterii. Uznali, że wzięcie udziału w projekcie może być ciekawym doświadczeniem. Przy okazji mogłą pochwalić się swoim dorobkiem. Do akcji włączyła się także ich córka Michalina ze swoją rodziną. To u niej w domu zrobiono najbardziej sensacyjne zdjęcie wystawy – pralkę nad toaletą. Właścicielka tłumaczy, że to z powodu jej chorych pleców i z braku miejsca.

  - W poprzednim, mniejszym mieszkaniu, pralkę mieliśmy w szafie w salonie – śmieje się Michalina.

  Na zdjęciach znalazł się także Wojciech Dąbrowski, jeden z pierwszych mieszkańców Ursynowa, dyrektor artystyczny „Spotkań z piosenką”, który od lat prowadzi własne kroniki rodzinne. Z okazji otwarcia wystawy zaśpiewał a cappella własną aranżację piosenki „40 lat minęło”.

  Fotograficzna kronika dzielnicy

  Wystawa „Órsynuf – portret nieznany” może wydawać się przypadkowemu widzowi, zbiorem zwykłych fotografii przedstawiających zwykłych ludzi i ich mieszkania. Jednak kiedy pozna się ich genezę i dokładną treść, zaczynają mieć dla obiorcy zupełnie inny wymiar.

  - Korzenie są zapisane w tych meblach. Te zdjęcia to refleksja na temat historii Ursynowa – podsumował wystawę Andrzej Zygmuntowicz, przewodniczący Rady Artystycznej Związku Artystów Fotografików.

  Wśród gości biorących udział w wernisażu w Domu Sztuki, byli zarówno bohaterowie zdjęć, jak i ich następcy. Dominika, rodowita mieszkanka Ursynowa, trafiła na projekt Mirka przez internet i zgłosiła się ze swoimi dwiema córeczkami i ich małym zwierzyńcem.

  - Okazało się później, że Ewa jest koleżanką mojej kuzynki – mówi. – Dzisiaj przyszłam zobaczyć, jak to będzie wyglądało w ostatecznej wersji – dodaje.

  Fotografowi wszyscy życzyli, aby projekt trwał jak najdłużej i uwiecznił jak najwięcej mieszkańców. Wiadomo już, że kolejna część wystawy ma być przedstawiona na Ursynowie w przyszłym roku. Tymczasem autorzy zapraszają wszystkich chętnych do kontaktu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 54

  • 15
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 10
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4864 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022