REKLAMAA1 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 listopada 2020, 20:50

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Z powodu zmian klimatycznych, ale też rosnącej świadomości na temat odżywiania, na dietę wegańską przechodzi coraz więcej osób. Dalej można usłyszeć negatywne opinie na jej temat. Przyjęło się, że weganizm może powodować niedobory niektórych witamin i minerałów, ale czy na pewno? Czy to oznacza, że tylko dieta zawierająca mięso jest w stanie zapewnić nam wszystkie składniki odżywcze?

  Weganizm — fakty i mity

  Przyjrzyjmy się dokładnie faktom i mitom dotyczącym diety wegańskiej:

  1. Dieta wegańska jest niedoborowa w witaminę B12 - FAKT

  Suplementacja witaminą B12 jest niezbędna, jeśli zdecydujesz się wyrzucić z jadłospisu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

         2. Roślinne białko nie jest pełnowartościowe — MIT

  Rośliny zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy! Tak samo jak mięso czy nabiał. Wystarczy podczas komponowania posiłków wykorzystać różne ich źródła.

         3. Zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju choroby nowotworowej o 18% - FAKT

  Z powodu niższej zawartości szkodliwych substancji, dieta wegańska zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, a kto by nie chciał żyć dłużej… 

         4. Wegańscy sportowcy mają gorsze osiągnięcia — MIT

  Na diecie wegańskiej można zbilansować dietę tak samo dobrze, jak jedząc mięso. To zawartość kalorii i makroskładników w jadłospisie jest kluczowa dla rozwoju siły, szybkości czy budowania masy mięśniowej, a nie produkt, z którego je dostarczamy. 

  Źródła białka 

  O białko na diecie wegańskiej  jest wbrew pozorom dosyć łatwo. Zawierają je rośliny strączkowe, zboża, orzechy i nasiona roślin. Co więcej, z powodu wzrostu zainteresowania weganizmem, w supermarketach rozwija się także wegański asortyment. Są to roślinne jogurty, sery, czy zamienniki mięsa. Jednak najbardziej popularne jest tofu i napoje roślinne. Oba są zdrowymi źródłami białka, które warto włączyć do codziennego jadłospisu.

  Jak zostało to wspomniane w roślinach możemy znaleźć wszystkie niezbędne aminokwasy. Musimy jednak pamiętać, że profil aminokwasowy roślin strączkowych i zbóż jest inny. Co to oznacza? Aby uzyskać pełnowartościowe białko, najlepiej spożywać te dwie grupy produktów jednocześnie — co i tak robi większość z nas, przygotowując posiłek. Przykładami takich dań jest ryż z fasolą, kasza z tofu i owsianka z napojem roślinnym.

  Dla sportowców są również dostępne wegańskie odżywki białkowe. Firmy sportowe przeganiają się teraz w ofercie smakowej i składzie takich produktów. Każdy może wybrać coś dla siebie. 

  Żelazo i wapń na diecie wegańskiej

  Te dwa minerały faktycznie mogą sprawiać trudność osobom niedoświadczonym w układaniu jadłospisów. O tyle, ile produkty takie jak tofu i napoje roślinne są wzbogacone o wapń i wystarczy pamiętać o nich w swoim codziennym jadłospisie, aby zapewnić wystarczającą podaż wapnia, o tyle z żelazem może być nieco trudniej. 

  Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na żelazo dla kobiet w wieku 19-50 jest dwukrotnie większe niż dla panów. Co więcej, mimo że żelazo niehemowe (pochodzenia roślinnego) jest zdrowsze, to gorzej się przyswaja. Przyjmuje się, że kobiety na diecie wegańskiej, w okresie przed menopauzą, powinny spożywać nawet do 30 mg żelaza dziennie, gdzie przy tradycyjnym sposobie żywienia, norma na ten minerał wynosi 18 mg. Najlepszymi źródłami żelaza dla wegan będą:

  • Otręby pszenne,
  • Soja,
  • Fasola biała,
  • Kasza jaglana, 
  • Płatki owsiane,
  • Pestki dyni,
  • Kasza gryczana.

  Warto by regularnie wykonywać morfologię krwi i konsultować wyniki z lekarzem. Może on zalecić suplementację żelazem lub skierować Cię do dietetyka na konsultację. Możesz też skorzystać bazy dietetyków dostępnych na https://kcalmar.com/dietetycy/

  Artykuł załadowany: 0.3671 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021