Zamknij

Probiotyk – czym jest i kiedy stosować?

11:11, 30.03.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:20, 30.03.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Probiotyk to określenie dla żywych drobnoustrojów, które w określonych ilościach i grupach mają korzystny wpływ na zdrowie. Jedne z najpopularniejszych grup pro biotycznych, to drobnoustroje, które produkowanie są przez kwas mlekowy. Jednak do grupy probiotyków zaliczane są inne drobnoustroje, na przykład drożdżaki. Mają one specyficzny, ale bezpieczny i korzystny wpływ na pracę organizmu.

O probiotykach mówi się najwięcej przy antybiotykoterapii, jednak nie tylko wtedy warto spożywać  zdrowie kultury bakterii. Ich zadaniem jest ochrona flory bakteryjnej w organizmie i utrzymanie równowagi bakteryjnej. Jeśli dojdzie do zaburzeń w tych rejonach po pewnym czasie pojawić się może wiele niepokojących dolegliwości i problemów ze zdrowiem - zwraca uwagę autor https://probioxplus.pl/.

Probiotyki – jakie powinny być

Najczęściej sięgamy po probiotyki farmaceutyczne. Jednak warto wiedzieć, że istnieją one również w naturze. Drobnoustroje, które mają korzystny wpływ na zdrowie znajdują się z pożywieniu, znaleźć je można w przetworach mlecznych, kiszonej kapuście i ogórkach. Jednak dostępne są również suplementy diety i preparaty farmaceutyczne, po które sięgamy zdecydowanie częściej. Z tego powodu warto wiedzieć, jaki powinien być dobrej jakości i skuteczny probiotyk.

Po pierwsze konieczne jest to, by probiotyk przez nas wybierany był w zgodzie z naturalną i zdrową florą bakteryjną jelita grubego w organizmie człowieka. Probiotyki powinny zawierać w sobie drobnoustroje, które jednocześnie są beztlenowcami. Suplementy diety i preparaty farmaceutyczne powinny zawsze być przydzielone ściśle do określonej grupy, a także rodzaju drobnoustrojów. Warto, by wykazywały one odporność na działanie kwasu soku żołądkowego, a także na enzymy trawienne. Nie mogą mieć one działania toksycznego na organizm człowieka. Każdy z probiotyków powinien mieć zdolność do uwalniania swojego działania oraz do kolonizacji drobnoustrojów w jelicie grubym. Konieczne jest również zawarcie informacji o badaniach, które potwierdzają skuteczność i pozytywne działanie na organizm człowieka. Te wszystkie czynniki są bardzo ważne i należy zwrócić na nie uwagę podczas wyboru skutecznego i bezpiecznego probiotyku.

Kiedy najlepiej brać probiotyki?

Najczęściej po probiotyki sięgamy podczas antybiotykoterapii. To dobrze, ponieważ wtedy są one szczególnie potrzebne, gdyż pomagają one zapobiegać pojawieniu się działań niepożądanych, a są to między innymi zaburzenia pracy żołądka i jelit. Trzeba jednak pamiętać, że nie można przyjmować antybiotyku razem z probiotykiem. Jeśli popełnimy ten błąd może dojść do zmniejszenia działania pozytywnego probiotyku przez silne działanie antybiotyku. Warto również zastosować probiotyki po zakończeniu antybiotykoterapii. To działanie ma na celu pomóc odbudować florę jelitową, która może być nieco uszkodzona po zakończeniu leczenia.

Antybiotykoterapia, to jednak niejedyny powód, by sięgnąć po probiotyki. Te preparaty znajdują zastosowanie w innych przypadkach klinicznych. Tak więc zaleca się ich stosowanie również w przypadku pojawienia się poniżej wymienionych dolegliwości.

• Biegunki,
• Wymioty,
• Atopowe zapalenie skóry,
• Alergie,
• Zespół jelita drażliwego,
• Zapalenie jelita grubego,
• Zakażenie dróg moczowych,
• Infekcja intymna.

Warto jednak zwrócić się o poradę do lekarza, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele preparatów probiotycznych, które zawierają różne rodzaje i grupy drobnoustrojów. Lepiej więc, by to specjalista podpowiedział nam jaki szczep bakterii jest w naszym wypadku najważniejszy i jaki preparat najlepiej wybrać. Niestety samodzielnie możemy wybrać nieodpowiedni preparat, przez co nie będzie on miał skutecznego działania.

Jak stosuje się probiotyki?

Obecnie rynek suplementów diety i preparatów farmaceutycznych dynamicznie się rozwija, przez co na rynku pojawia się wiele preparatów, które pomagają nam zadbać o zdrowie. Trzeba wiedzieć, że dostępne są produkty spożywcze i farmaceutyczne, które zawierają bakterie probiotyczne i mają korzystne działanie na zdrowie. Okazuje się, że stężenie tych bakterii w owych preparatach wynosi nawet do kilku miliardów na jedną dawkę. Trzeba pamiętać, że dawka probiotyku powinna być zawsze ustalona na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych. Przyjmuje się, że podstawową dawką, jest 1×10 i tą właśnie dawkę stosują najczęściej producenci. Jednak to nie oznacza, że mniejsze dawki są słabsze, trzeba pamiętać, że jest wiele preparatów, które mają mniejsze dawki, a mimo to wykazują wysoką skuteczność. Wszystko zależy od organizmu u jednych nawet tak wysoka dawka nie będzie skuteczna i konieczne będzie jej zwiększenie. Niestety do tej pory nie ma jeszcze ściśle określonych danych na temat tego, jaka dawka probiotyku jest najlepsza oraz jakie są wszystkie wymagania, jakie powinni spełniać wszyscy producenci preparatów probiotycznych.

Probiotyki przed jedzeniem, czy po jedzeniu?

Niestety nie ma również określonej pory, kiedy najlepiej spożywać probiotyki. Producenci podają różne pory dnia. Zdaniem jednych najlepsza pora to rano, przed posiłkiem, inny są zdania, że najlepiej spożywać probiotyki po posiłku. U innych pojawiają się nawet informacje, że probiotyki najlepiej przyjmować między posiłkami. Najlepsze działanie mają probiotyki, jeśli spożywa się je nie bezpośrednio po jedzeniu ani przed jedzeniem. Najlepiej więc odczekać co najmniej pół godziny przed lub po posiłku.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%