REKLAMAA1 SanGiovanni 01.05.2021 - 31.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 stycznia 2014, 15:00 komentarzy 1

  Edyta Piotrowska

  moje artykuły ‹
  Nowe pojemniki na Ursynowie

  Nowe pojemniki na Ursynowie (EP)

  Już tylko kilka dni dzieli nas od zmian w wywozie śmieci. Od soboty na Ursynów wkroczy segregacja, a odpadki będziemy wyrzucać do specjalnych pojemników.  Okazuje się jednak, że nie wszystko jest oczywiste. Szklanki nie wrzucimy do pojemnika na szkło, a butelki po oleju spożywczym nie trafią do kontenera na odpady segregowane.

  Lista problematycznych śmieci jest długa: nie do końca wiadomo, do którego pojemnika powinna trafić puszka po farbie czy opakowanie po aerozolu. Opakowania po maśle czy margarynie także nie wrzucimy do pojemnika na odpady segregowane. 

  Jak dowiedzieliśmy się w stołecznym ratuszu, wszystkiemu winien jest tłuszcz, który wpływa na to, że pewnych surowców nie da się odzyskać. Zabrudzonego olejem papieru nie można przetworzyć i dlatego na przykład opakowania po pizzy trzeba wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

  Szkło szkłu nierówne

  Okazuje się także, że nawet gdy coś jest szklane, wcale nie musi trafić do kontenera na szkło. Tak jest np. w przypadku szklanek, czy naczyń żaroodpornych. Urzędnicy z miejskiego ratusza tłumaczą, że chodzi o temperaturę topienia się, która w przypadku szkła stołowego czy żaroodpornego jest inna niż na przykład w przypadku słoików.

  Dlatego do zielonego pojemnika będzie można wrzucać tylko butelki i słoiki po napojach oraz żywności, czy szklane opakowania po kosmetykach. Zbite szklanki, naczynia żaroodporne, lustra, szyby samochodowe, okienne i okulary to przedmioty, których do tego kontenera wyrzucać nie wolno.

  Co nadaje się do segregacji?

  Czerwony pojemnik będzie przeznaczony na odpady, które można przetworzyć. Trafią tu kartony, opakowania plastikowe, metale, złom taki jak stare nożyczki czy kapsle, a także gazety, książki, katalogi, zeszyty, kartony i tektura oraz zrobione z nich opakowania Do tego tworzywa sztuczne - plastik, puste i zgniecione butelki plastikowe po napojach czy zużyte długopisy.

  Ale są też odpadki, które nie powinny tu trafić, chociaż wydaje się, że do tego pojemnika najbardziej pasują. Nie wolno tu wrzucać: zabrudzonego papieru czyli opakowań po po maśle, margarynie, twarogu a także butelek po olejach spożywczych i samochodowych, opakowań po olejach silnikowych, puszek po farbach czy środkach ochrony roślin.

  Ostatni pojemnik najmniej problematyczny

  Do czarnego kontenera powinniśmy wrzucić wszystko, czego nie możemy umieścić w dwóch pozostałych. Jest to pojemnik na odpady zmieszane, czyli odpadki kuchenne, a także zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, talerze, zabawki, opakowania po dezodorantach, artykuły higieniczne, potłuczone szyby. Tutaj jednak także nie wyrzucimy wszystkiego. Nie wolno tam umieszczać leków, farb, olejów i ich opakowań, opakowań po środkach ochrony roślin, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

  W przypadku leków, baterii, czy sprzętu elektronicznego sprawa wydaje się prosta, bo prowadzone są ich zbiórki. Niełatwo natomiast stwierdzić, co zrobić z opakowaniem po farbie, oleju samochodowym, czy środkach ochrony roślin. Do zwykłego kontenera nie powinniśmy ich wyrzucać. Dlaczego? O to także zapytaliśmy w urzędzie miasta. Urzędnicy wyjaśniają, że w tych opakowania są substancje, które wchodzą w reakcje chemiczne i zanieczyszczają glebę. Ich utylizacją mają się zająć specjalne punkty. Gdzie będzie można oddać tego typu odpady? Na to pytanie niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 181

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 22
   ZASKOCZONY
  • 24
   PRZYDATNY
  • 7
   OBOJĘTNY
  • 14
   NIEPRZYDATNY
  • 37
   WKURZONY
  • 59
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~lana 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Informacja, że czegoś nie można wyrzucać do konkretnego pojemnika to za mało, trzeba napisać gdzie wyrzucać: zbite szklanki, talerze, zatłuszczony papier, butelki plastikowe po oliwie, opakowanie po maśle, opakowanie po jogurcie (może być zatłuszczone), zwykłe żarówki, zbite szyby. Nie wydaje mi się dobrym pomysłem szukać w całym mieście kontenera gdzie mogłabym wrzucić zbitą szybkę z lodówki czy szklankę. Mam nadzieję że ta informacja szybko zostanie uzupełniona

   Edytowany: 2 dni temu 15:01

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4036 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021