Zamknij

Problemy z Budżetem Partycypacyjnym. Społecznicy piszą list do prezydent

17:52, 18.05.2016 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 18:28, 22.05.2016
Skomentuj SK SK

Kilkunastu autorów projektów do Budżetu Partycypacynego z Ursynowa skarży się w liście do prezydent Warszawy na wyniki weryfikacji. W pierwszym etapie urząd dzielnicy odrzucił 53% projektów. Zdaniem autorów listu często bezpodstawnie i bez uzasadnienia.

- Zwracamy się do Pani Prezydent o niezwłoczne wzmocnienie nadzoru Centrum Komunikacji Społecznej nad przebiegiem procesu budżetu partycypacyjnego w dzielnicy Ursynów, a w szczególności nad procedurą rozpatrywania wniosków o ponowną weryfikację projektów od ich negatywnej oceny - piszą do Hanny Gronkiewicz-Waltz, autorzy i współautorzy wniosków oraz działacze lokalnego stowarzyszenia "Nasz Ursynów".

Burza rozpętała się kilka dni temu, gdy urząd opublikował wyniki pierwszego etapu weryfikacji projektów. Zgodnie z regulaminem Budżetu Partycypacyjnego to do urzędników należy sprawdzenie m.in. czy projekt jest zgodny z prawem i czy mieści się w zadaniach samorządu.

Ursynowscy urzędnicy odrzucili z różnych powodów 91 ze 173 ocenianych projektów. Ich autorzy narzekają, że urząd wbrew zasadom w wielu przypadkach nie kontaktował się z nimi w sprawie ewentualnych zmian. Projekty miały być odrzucane także ze względu na błędne zdaniem urzędników tytuły, braki podstaw praw prawnych do realizacji projektu - choć zdaniem autorów podobne projekty były w Warszawie już realizowane czy brak zgód na wynajem sali w urzędzi, mimo iż sala stoi jest najczęściej pusta. 

- Urzędnicy często nie podają w ogóle podstawy prawnej odrzucenia projektu a przecież sami muszą przestrzegać prawa - żali się Jan Ławrynowicz ze stowarzyszenia "Miasto Ursynów", którego projekt został odrzucony. 

- W liście zwracamy się do Pani prezydent o wzmocnienie nadzoru na przebiegiem procesu budżetu partycypacyjnego w dzielnicy Ursynów, a w szczególności nad procedurą rozpatrywania wniosków o ponowną weryfikację projektów od jej negatywnej oceny - mówi Piotr Skubiszewski, współautor listu, wiceprezes "Naszego Ursynowa".

Zarzuty wobec weryfikacji odrzuca dzielnica. - Weryfikacja w tym roku została przeprowadzona bardzo rzetelnie - przekonuje rzeczniczka urzędu, Bernadetta Włoch-Nagórny. Podobnego zdania jest szef zespołu ds. BP - Maciej Antosiuk. - Z punktu widzenia zespołu weryfikacja została przeprowadzona rzetelnie. Jeśli odejmiemy od listy negatywnie zweryfikowanych te zupełnie absurdalne, zostanie nam całkiem normalna liczba. Wiele projektów nie dostało akceptacji, bo autor nie zgodził się na proponowane zmiany albo nie reagował na próbę kontaktu - powiedział nam kilka dni temu.

Do wczoraj autorzy projektów mogli składać swoje odwołania od wyników weryfikacji. Dziś i jutro odbywają się spotkania zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego w tej sprawie, ale przychodzi na nie garstka osób. Autorzy projektów narzekają, że nie wiedzą o tych spotkaniach a urząd o nich nie powiadamia.

Na razie nie wiadomo jaka będzie reakcja prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz na list społeczników. Nie udało nam się dziś po południu skontaktować z rzecznikiem ratusza przy placu Bankowym.

PRZECZYTAJ LIST AUTORÓW PROJEKTÓW BP DO PREZYDENT WARSZAWY

Warszawa, 18 maja 2016 r.

Pani
Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent m.st. Warszawy

Szanowna Pani Prezydent,

w związku z zakończeniem etapu weryfikacji szczegółowej projektów zgłoszonych w ramach tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego na Ursynowie i w jej efekcie przyznania negatywnej oceny dla 91 ze 174 projektów, chcemy podzielić się z Panią kilkoma refleksjami.

Budżet partycypacyjny to narzędzie, które angażuje mieszkańców w podejmowanie decyzji w samorządzie, integruje ich wokół ważnych dla nich spraw, poprawia relacje pomiędzy mieszkańcami a władzami samorządowymi. Odnosimy niestety wrażenie, że budżet partycypacyjny – mogłoby się wydawać jeden z największych Pani sukcesów jako prezydenta m.st. Warszawy – coraz częściej zaczyna być traktowany instrumentalnie. Taki wniosek nasuwa się po naszych doświadczeniach i po zaobserwowaniu braku profesjonalnego podejścia do weryfikacji zgłoszonych projektów.

W naszym odczuciu budżet partycypacyjny powinien być prowadzony z zachowaniem jak najwyższych standardów pracy administracji publicznej: pełnej otwartości na współpracę z mieszkańcami, szukaniem pozytywnych rozwiązań a nie pretekstów do odrzucania projektów, przestrzeganiem ducha i litery prawa lokalnego, jakim jest regulamin przeprowadzenia budżetu partycypacyjnego w m.st. Warszawa na rok 2017 (dalej „Regulamin”) wprowadzony Pani zarządzeniem.

Niestety, praktyka tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego na Ursynowie jest zupełnie inna i rozczarowująca. W naszej ocenie wiele projektów zostało zweryfikowanych negatywnie niesłusznie i bez przestrzegania postanowień Regulaminu.

Do najbardziej skrajnych naruszeń należą:

  • brak kontaktu urzędnika z projektodawcą, aby ten mógł w ciągu 4 dni dokonać niezbędnych zmian w projekcie celem dostosowania go do wymaganych kryteriów (§ 20 ust. 3),
  • brak zgody dyrektorów szkół na realizację projektów na terenie szkół (projekty te nie naruszają żadnych przepisów prawa, w tym w szczególności prawa oświatowego) – w Regulaminie nie ma podstawy prawnej do odrzucania projektów w przypadku braku zgody dyrektora szkoły, 
  • negatywna ocena projektów z powodu użycia w tytule nazwy potocznej miejsca, przy jednoczesnym dopuszczeniu do głosowania innych projektów z nazwami potocznymi w tytule,
  • negatywna ocena projektu z uwagi na fakt, iż „na proponowanym terenie wykonywana jest obecnie koncepcja zagospodarowania dla przyszłego parku” – Regulamin dopuszcza negatywną ocenę projektów, które są sprzeczne z przyjętymi już strategiami i programami m.st. Warszawy, a nie z tymi, które nie istnieją.

W naszej ocenie negatywna ocena dla prawie 53 procent projektów może niepokoić. W wielu przypadkach mogło dojść do wyżej wymienionych naruszeń postanowień Regulaminu, a urząd dzielnicy Ursynów nie zachował odpowiedniego zaangażowania we wsparcie projektodawców, by ich projekty mogły zostać poddane pod głosowanie. Należy przy tym zauważyć, iż projektodawcy często nie dysponują ekspercką wiedzą, jaka jest w posiadaniu merytorycznych pracowników urzędu, dlatego też zaangażowanie urzędników jest w tym przypadku niezbędne.

Zwracamy także uwagę, iż nasz niepokój jest także poparty innymi przypadkami, kiedy to przedstawiciele władzy samorządowej na Ursynowie podejmowali działania sprzeczne z ideą budżetu obywatelskiego. Nie tak dawno przecież Rada Dzielnicy Ursynów podjęła stanowisko, w którym zawnioskowała o wstrzymanie realizacji projektu wybranego przez mieszkańców - „Bezpieczne przejścia dla pieszych i pasy rowerowe na ul. Stryjeńskich”. Takie działania w naszej opinii deprecjonują wartość budżetu partycypacyjnego i podważają sens angażowania się w oddolne inicjatywy społeczne.

Ze względu na powyższe zwracamy się do Pani Prezydent o niezwłoczne wzmocnienie nadzoru Centrum Komunikacji Społecznej nad przebiegiem procesu budżetu partycypacyjnego w dzielnicy Ursynów, a w szczególności nad procedurą rozpatrywania wniosków o ponowną weryfikację projektów od ich negatywnej oceny. Wierzymy, iż ta procedura odwoławcza będzie miała realne zastosowanie i że projekty, które zostały niesłusznie ocenione negatywnie zostaną ponowne poddane rzetelnej weryfikacji.

Do wiadomości:

Pan Robert Kempa – Burmistrz Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Rada ds. budżetu partycypacyjnego przy Prezydencie m.st. Warszawy

Zespół ds. budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Osoby popierające w.w. pismo:

Agnieszka Dominiak - autorka projektu

Agnieszka Majcher-Telon - autorka projektu

Aneta Chodorowska - autorka projektu

Anna Szulejewska – autorka projektu

Bartosz Dominiak

Danuta Turkiewicz – współautorka projektu

Elżbieta Wiśniewska
Ewa Sulej – autorka projektu
Goretta Szymańska - autorka projektu, współautorka projektu

Iwona Wesołowska - autorka projektu

Jan Ławrynowicz – autor projektu, współautor projektu Krzysztof Nawrocki
Krzysztof Olędzki – autor projektu
Maciej Wnęk – autor projektu

Paweł Lenarczyk - autor projektu
Piotr Gąsowski – autor projektu, współautor projektu

Piotr Skubiszewski - autor projektu
Radosław Wałkuski - autor projektu
Robert Wojciechowski – autor projektu 

[ZT]6054[/ZT]

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(22)

zieeeeeewzieeeeeew

46 8

To co wyprawia burmistrz ze swoją sektą zaczyna być coraz bardziej ciekawe. Do czego zmierza nie wiem, czy to rozgoryczenie z powodu niespelnionych marzeń o stołku ministra, czy też kasy za mało, występowanie przeciw mieszkańcom Ursynowa daleko go nie zaprowadzi, a jedynie może być początkiem końca. 22:32, 18.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MieszkaniecMieszkaniec

10 45

Budżet obywatelski to ciekawe rozwiązanie, ale w takiej formie jak wygląda obecnie to robi więcej złego niż dobrego! Brawo urzędnicy, ktorzy jak rzadko kiedy wykazali się profesjonalizmem! 07:46, 19.05.2016

Odpowiedzi:8
Odpowiedz

AnetaAneta

17 9

Ciekawe ile podatnika kosztują takie sponsorowane komentarze jak ten mieszkańca? Czy może to sam p. burmistrz albo pani rzecznik dodaje takie durne komentarze? Przecież wiadomo, że żaden mieszkaniec by tak nie napisał, bo proces weryfikacji jest całkowicie nietransparentny! 10:33, 19.05.2016


qwertyqwerty

8 11

Ciekawe Pani Aneto ile podatnika kosztuje przesiadywanie ursynowskich radnych na forum haloursynow i klepanie kilkunastu lajków na minutę pod komentarzami swoich kolegów i koleżanek, czyż nie?
A projekty typu Cynamonowa czy Stryjeńskich świetnie pokazały, ze coś z tym budżetem partycypacyjnym jest nie tak. Zwłaszcza jeśli te projekty narzucają osoby na Ursynowie nie mieszkajace.
A jeśli chce Pani powiedzieć, że te 2 tys. osób które się podpisały przeciwko zmianom na Stryjeńskich, jest sponsorowanych albo zmanipulowanych, albo pracuje w urzędzie gminy to zaręczam, że nie.
Swoją drogą, zastanawia mnie, czemu Pan Nawrocki na forum zielonego mazowsza ma takie oto "motto": " Ależ mieszkańcy mają szczęście, że Kris Nawrocki nie decyduje o Ursynowie :) "
[Wypowiedź Piotra Guziała, (byłego) Burmistrza Ursynowa]. 11:32, 19.05.2016


AnetaAneta

13 4

Szanowny panie qwerty nie wiem ile kosztuje, ale z tego co widzę burmistrz, radni i urzędnicy to stali komentatorzy na tym portalu, W mojej wypowiedzi nic o Stryjeńskich nie pisałam, więc proszę nie manipulować! Zgadzam się z panem, że projekty takiej jak Stryjeńskich i Cynamonowa są symptomatyczne, ale źle to pan interpretuje. Co do Cynamonowej to projekt faktycznie uspokoił ruch i poprawił bezpieczeństwo, ale z drugiej strony został źle wykonany, bo pasy rowerowe się już starły, co świadczy o fuszerce osób odpowiedzialnych za realizacje projektu, czyli Urzędu lub ZDMu. Przypominam, że projekt dot. zwężenia Stryjeńskich został pozytywnie zweryfikowany przez urzędników, którzy teraz uwalają projekty na potęgę. Cazus Stryjeńskich pokazał też, że urzędnicy nie dopilnowali poinformowania opinii publicznej o wadach tego projektu, czyli również w tym przypadku wyszedł brak odpowiedniego nadzoru nad BP i brak odpowiedniej promocji/polityki informacyjnej ze strony Urzędu. 12:48, 19.05.2016


mieszkaniecmieszkaniec

5 7

generalnie znasz odpowiedź na swoje pytanie, więc nie musisz go publicznie zadawać. Tyle samo kosztuje co Ciebie Qwerty 13:06, 19.05.2016


AnetaAneta

12 2

Nie wiem dlaczego mój komentarz się nie ukazał więc raz jeszcze. Drogi panie Qwerty - nie wiem ile kosztuje, ale zauważyłam, że burmistrz, radni i urzędnicy są wyjątkowo aktywni na tym forum i proszę nie manipulowac, bo w mojej wypowiedzi nie nawiązywałam do Stryjeńskich, ale ma pan rację, te dwa przykłady są symptomatyczne, tzn. projekt dot. poprawy ruchu na Stryjeńskich został zweryfikowany pozytywnie przez urzędników, którzy teraz na potęgę odrzucają projekty. Urzędnicy w przypadku tamtego projektu nie dopilnowali poinformowania opinii publicznej dot. takich kwestii jak np. zwężenie drogi. Co do projektu na ul. Cynamonowej to w mojej ocenie projekt uspokoił ruch i poprawił bezpieczeństwo, ale z drugiej strony został źle zrealizowany, bo pasy rowerowe się już"sprały", co świadczy o fuszerce ze strony Urzędu/ZDM-u. W mojej ocenie BP na Ursynowie jest źle koordynowany, projekty nie są weryfikowane merytorycznie, a promocja i polityka informacyjna Urzędu totalnie leży. 14:33, 19.05.2016


qwertyqwerty

3 10

ja akurat sam sobie płacę, mam prywatną firmę 14:43, 19.05.2016


AnetaAneta

3 0

A jednak mój komentarz się ukazał i to dwa razy :) 16:09, 19.05.2016


obserwatorobserwator

6 0

Tylko pozazdrościć Aneto. Niestety ja mam problem z publikacją swoich komentarzy. Cenzura w stosunku do mnie - jest wyjątkowo okrutna! :( 17:26, 19.05.2016


jak to?jak to?

25 1

jakoś dwóch komentarzy nie widać.... 09:34, 19.05.2016

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

obserwatorobserwator

14 1

Przyzwyczaiłem się już do tego, że moje komenty są pod stałym nadzorem "alo, alowego cenzora". :( 14:17, 19.05.2016


poinformowany poinformowany

7 1

Mój poranny też zniknął... czary? czy zwykła CENZURA, bo nie był wygodny i nie wychwalal naszego naj naj...?? ;((( 20:27, 19.05.2016


obserwatorobserwator

6 1

Nie rozumiem tylko dlaczego znikają zawsze komentarze nieprzychylne naszemu naj...naj... Nie są ani sprzeczne z regulaminem tego portalu, ani też nie zawierają obraźliwych treści. Dlaczego więc są usuwane albo też pomijana jest ich publikacja? 14:30, 20.05.2016


marasmaras

9 23

Cygańska z Wiśniewską po swoim przekręciku z głosowaniem nad BP2015 powinny przynajmniej siedzieć cicho 10:03, 19.05.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AnetaAneta

19 3

Siedzieć cicho to powinieneś Ty razem z tym Twoim panem burmistrzem, który na facebooku lansuje się realizacją projektów, a w tym samym czasie jego urzędnicy uwalają kolejne projekty i zabijają ducha obywatelskości na Ursynowie! 12:31, 19.05.2016


AnetaAneta

23 6

Niestety obawiam się, że pani prezydent nie zainteresuje się tematem, bo poplecznicy jej szepną, że wszystko jest w porządku... Dla mnie to jest granda, że burmistrz z PO niszczy tak niesamowitą inicjatywę jak Budżet Partycypacyjny. To się po prostu w głowie nie mieści jakie za przeproszeniem tłumoki siedzą w ursynowskim ratuszu! 10:42, 19.05.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

obserwatorobserwator

19 2

Ryba zawsze psuje się od głowy :) Jednym słowem jaki Pan taki kram! 15:47, 19.05.2016


niepisniepis

27 4

HGW po to ma swojego ciecia na stołku w nas żeby mamił obiecywał i mataczył a dzielnicy Ursynów figę załatwił. Ile po wyborach? Gdzie szkoły nowe? Gdzie szpital? Bieda. Przestępczości. Korupcja i dzika developerka. Ursynów. 15:36, 19.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%