REKLAMAA1 SanGiovanni  01.04.2021 - 30.04.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Protest kobiet przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego

  Protest kobiet przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego (SK)

  Dyskusja nad kondycją i rolą Kościoła w Polsce nie ustaje. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji doprowadziło jednak do jej gwałtownego zaostrzenia. Na Ursynowie również stanęła światopoglądowa barykada, która podzieliła mieszkańców. W gorącej atmosferze wracają dawne spory. O sytuacji w kraju i na Ursynowie rozmawiamy z ks. prałatem Dariuszem Gasem, proboszczem parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.     

  Chciałbym zacząć od sprawy najaktualniejszej. Niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji spotkał się z protestami społecznymi w całym kraju. Ursynów nie był wyjątkiem. W dzielnicowych marszach brało udział od kilkudziesięciu do dwóch tysięcy osób. Co ksiądz o tym myśli?

  Każdy ma prawo wyrażać swoje poglądy. Należy je szanować, bo przecież żyjemy w demokracji, w takim systemie wartości, w którym wolność jest bardzo ważna.

  Ale ludzie na ulicach mówią, że protestują właśnie dlatego, że odbiera się im wolność.

  Wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywda, naruszenie godności innego człowieka. Są pewne granice, których nie należy przekraczać. Dotyczy to także wyrażania poglądów.

  Czy podczas ursynowskich protestów przekroczono granice?

  Tak. To nie Kościół ogłosił wyrok. To było orzeczenie niezależnego od księży czy polityków Trybunału Konstytucyjnego. Rozumiem, że nie wszyscy się z tym zgadzają. Jeśli jednak z wyrażania sprzeciwu rodzi się zło, konkretna krzywda, a takie rzeczy działy się na Ursynowie, to jest to przekroczenie granic.

  Jakich granic?

  Mówię o wandalizmie, o naruszaniu spokoju podczas mszy świętej. To było w październiku. Kilkanaście młodych osób próbowało wejść do kościoła w trakcie mszy. Mieli jakieś napisy, usiłowali przeszkodzić w nabożeństwie, dokładnie tak jak w innych miastach.

  Próbowali wejść? To znaczy, że im się nie udało?

  Nie udało się, bo parafianie spontanicznie otoczyli kościół. Zrobili szaniec w kształcie podkowy, odmawiali różaniec i odgrodzili się od krzyczących wulgarne hasła. Znamienne, że kościoła bronili młodzi ludzie, małżeństwa, nie starsze osoby. Czegoś takiego w historii powojennej Polski nie było jeszcze nigdy.

  Może granice się przesuwają, bo ludzie są zdesperowani? Wdzierają się do kościołów, bo czują, jakby sami byli zaszczuci?

  Ale dlaczego inni mają ponosić tego konsekwencje? Niezadowolenie z jakiejś decyzji czy orzeczenia nie może rykoszetem uderzać w ludzi, którzy modlą się w świątyniach. Nie może być tak, że rodzina, która chce duchowo przeżyć niedzielę, jest atakowana wulgaryzmami pod samym kościołem. Nie ma usprawiedliwienia dla takiego zachowania. Jeśli wykrzykiwanie agresywnych haseł ma być przykładem dla młodego pokolenia, to jest to absolutnie niedopuszczalne.

  Autorytetami młodego pokolenia są dziś idole sceniczni, sportowi, internetowi, raczej nie znajdziemy w tym gronie Jana Pawła II. Czy słabnąca w całym kraju frekwencja podczas lekcji religii może być efektem tych zmian?

  Katecheza składa się z wielu cennych elementów. Jeśli rodzic wypisuje dziecko z lekcji religii, to pozbawia je także możliwości nauki etyki albo filozofii. To wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi i odbieranie szansy, jaką jego rodzicie mieli.

  A nie jest to właśnie wyraz wolności?

  Oczywiście, że jest to wyraz wolności, ale jest jeszcze odpowiedzialność. Jeśli kilka lat temu ci sami rodzice przynieśli swoje dziecko do chrztu, to zrobili to z własnej woli, nikt ich do tego nie zmuszał. Podjęli pewną decyzję. Może w takim razie trzeba było z tym zaczekać i pozwolić dziecku wybrać samodzielnie? Pamiętajmy, że wypisanie dziecka z religii zawsze działa na jego niekorzyść.

  W trakcie edukacji w szkole podstawowej dzieci mają ponad 600 godzin religii, przy około 350 godzinach historii i jakichś 200 godzinach biologii. Czy według księdza proporcje są prawidłowe?

  Na religii są też elementy historii czy języka polskiego. Kształt katechezy w szkołach został ustalony w ramach konkordatu i z czegoś to wynika. Oczywiście, że powinno być więcej biologii, która jest bardzo ważna. Uważam jednak, że kluczem jest filozofia, której teraz zostały tylko fragmenty.

  Może tkwimy w kiepskiej koncepcji. Jak się księdzu podoba rozwiązanie z wycofaniem religii ze szkół i powrotem do przykościelnych sal katechetycznych?

  Jedno i drugie ma plusy i minusy. Na katechezę przy kościele przychodzili ci, którzy chcieli. W pierwszych latach kapłaństwa sam uczyłem w ten sposób. To była końcówka lat 80. Zazwyczaj było tak, że jeden rodzic pracował, a drugi opiekował się dziećmi, przyprowadzał je też na katechezy. Dzisiaj rodzice pracują od rana do wieczora, są zabiegani i to rozwiązanie się już nie sprawdza. W takich warunkach szkoła przejęła tę rolę. Rodzice sami mówią mi, że wolą takie rozwiązanie.

  Czy nie jest tak, że tych rodziców z roku na rok ubywa? Jesteśmy, zaraz po Irlandczykach, najszybciej laicyzującym się narodem w Europie. Już teraz udział w niedzielnych mszach deklaruje mniej niż 30% Polaków przed czterdziestką…

  Oczywiście, że 15 lat temu w kościołach było więcej młodych ludzi.

  Dlaczego?

  Składa się na to wiele czynników: wychowanie, wartości wyniesione z domu. Teraz jest to mniej masowe, ale ci, którzy przychodzą, są bardziej świadomi. Należą do różnych wspólnot i czują się odpowiedzialni za Kościół. Wystarczy wyjechać poza Warszawę i widać, że w mniejszych miejscowościach frekwencja w kościołach jest znacznie większa.

  Może to dlatego, że Warszawa jest liberalna?

  To znak czasów. Rodzice w korporacjach, nerwy, pośpiech, brak czasu dla dzieci. To się dzieje również na Ursynowie, który jest zlepkiem przeróżnych ludzi. Starsi mieszkańcy dzielnicy mówią, że kiedyś wspólne podwórko łączyło. Wszyscy się znali, zapraszali do domów, organizowali sąsiedzkie spotkania - była inna atmosfera. Dzisiaj tego nie ma.

  Dzisiaj jest nieograniczony przepływ informacji i świat na wyciągnięcie ręki. O skandalach, aferach i nadużyciach Kościoła słyszymy, nawet jeśli ich nie szukamy. Może stąd bierze się rosnąca niechęć?

  W mediach zawsze przebija się przekaz negatywny. Środki komunikowania na całym świecie promują szok i sensację. Dlaczego nie pokazuje się tych dobrych przykładów? Bo one się nie sprzedają.

  Czy zgadza się ksiądz z tym, że w Kościele dzieje się źle?

  Oczywiście, że tak. Kościół składa się z ludzi grzesznych.

  A co jest dzisiaj jego największym problemem?

  Według mnie Kościół powinien jeszcze bardziej otworzyć się na ludzi.

  Na homoseksualistów, zwolenników aborcji, rodziców wypisujących swoje dzieci z lekcji religii również?

  Każdego człowieka trzeba szanować. Uczę się otwierania cały czas i nie jest to łatwe. Nie mogę jednak akceptować grzechu. Małżeństwo jest sakramentalnym związkiem kobiety i mężczyzny i takiej zasady się trzymam. Ewangelia jest niezmienna i pewnych rzeczy trzeba bronić jak niepodległości.

  Czy w parafii zdarzają się przypadki apostazji?

  To jest bardzo ciekawy temat. W mojej parafii nie było jeszcze ani jednego przypadku apostazji osoby powyżej 40. roku życia. Zdarzają się natomiast wśród młodszych.

  Skąd taki wyraźny podział?

  Starszy ma już pewne doświadczenie, sporo przeżył. Młody jest zbuntowany, nikt nie pokazał mu właściwej drogi.

  „Właściwa” droga brzmi dość złowrogo...

  Kiedy rozmawiam z homoseksualistami i pytam o dzieciństwo, wychodzą zranienia, zaniedbania, brak ojców lub matek. Wychodzi właśnie brak odpowiednich wzorców.

  Orientacja seksualna człowieka jest wypadkową doświadczeń z dzieciństwa?

  Bardzo często homoseksualiści przeżyli w przeszłości coś tragicznego.

  A co z adopcją w przypadku par jednopłciowych? W wielu krajach jest to normą. Polska powinna do nich dołączyć?

  Absolutnie nie. Brak figury matki i ojca jest niedopuszczalny. Wychowanie w oparciu o tylko jeden model – kobiecy lub męski – jest dla dziecka szkodliwe.

  Czego chciałby ksiądz życzyć mieszkańcom Ursynowa z okazji Bożego Narodzenia?

  Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z ciepłem, dzieciństwem, serdecznością, ale i z zadumą, rozmyślaniem. Są to bardzo potrzebne momenty. Życzę wszystkim  ponownego wydobycia z siebie najpiękniejszych cząstek. Mimo różnic pokoleniowych czy światopoglądowych niech łączy nas wzajemne zrozumienie i miłość. Mimo ze przeżywamy czas trudny, związany z pandemią, to właśnie Święta Bożego Narodzenia są potrzebne, abyśmy odnowili naszą wiarę w Boga, który przyszedł do nas, aby nas zbawić oraz abyśmy od Niego uczyli się miłości, która pokonuje lęki i uprzedzenia.

  Człowiek to nie tylko ciało, ale też istota duchowa, która potrzebuje odnowy wewnętrznej. Radosnych, pełnych pokoju, wiary, miłości Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim ursynowianom.

  Dziękuję za rozmowę.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 580

  • 173
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 167
   PRZYDATNY
  • 35
   OBOJĘTNY
  • 18
   NIEPRZYDATNY
  • 82
   WKURZONY
  • 96
   BRAK SŁÓW

  55Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~123 55 3 miesiące temuocena: 32% 

   za Urbanem- wiara czyni czuba

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~freya 54 3 miesiące temuocena: 59% 

   nie mówi prawdy, miesiąc temu dokonałam tam apostazji, a mam 45 lat

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 57 40 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Plus dla Redakcji 53 3 miesiące temuocena: 44% 

   Bardzo dobry artykuł. Rozmowa na poziomie . Ale te komentarze , - dramat ! Skąd to to przylazło ?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 57 72 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~facepalm 52 3 miesiące temuocena: 62% 

   różnica że niektórzy potrafią słuchać odmiennego zdania i używać argumentów w odróżnieniu od obrońców-fanatyków którzy nie użyli ani jednego argumentu tylko obrażają innych. Przykłady? "Skąd to przylazło", "Dzieci ubeków", "czerwona hołota", "wściekłe macice". To tylko potwierdza, że fanatycy dalej będą fanatykować a ludzie myślący myśleć.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 64 39 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Msbat 51 3 miesiące temuocena: 17% 

   A no właśnie, stąd i z owąd. Lepiej nie mówić, bo nie politycznie i niepoprawnie. Piękny dawny kochany Ursynów z czereśniami i jabłoniami. Dziś nowobogactwo i upodlenie. Stan umysłu postmoderne. Starych ursynowiakow garstka. To jest dramat.

   Edytowany: 21 dni temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hug 50 3 miesiące temuocena: 58% 

   Lepiej zajmijcie się masakrą z korkami zgotowaną przez radnych Ursynowa, którzy nie chcieli otwarcia łącznicy POW z Wilanowa na Ursynów. Rzekomego tranzytu nie ma (co było oczywiste, ale nie przeszkadzało im tego powtarzać). Za to obie dzielnice stoją teraz godzinami w koszmarnych korkach! A GDDKiA łącznicę na Ursynów Wschód była gotowa otworzyć!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ggggggg 49 3 miesiące temuocena: 73% 

   Szkoda, że pod Centrum Kultury Ursynów nie strajkują. 200 mln na to poszło. A w dzielnicy już gadaja,że trzeba to sprzedać lub wynająć.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawski_podatnik 48 3 miesiące temuocena: 29% 

   Brawo Parafianie. Mamy już DOŚĆ wściekłych macic.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 95 232 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~65+ 47 3 miesiące temuocena: 79% 

   Umysł jest jak ogród. Są w nim zarówno kwiaty jak i chwasty. Można w nim nic nie zmieniać. Ale można wyrwać chwasty i zadbać o kwiaty, tzn. wyrzucić z niego to, co negatywne a wzmocnić to, co pozytywne i dobre. Prowadzi to do szczęścia i przynosi korzyści danej osobie i innym ludziom. Negatywne i złe jest to, co wywołuje cierpienie i krzywdę. Bycie ze swoim umysłem nie wystarcza, trzeba z nim pracować, podejmować mądre decyzje, wyrywać chwasty i pielęgnować kwiaty. Oceniając twój wpis muszę stwierdzić, że masz dużo pracy w swoim "ogrodzie", umysł masz zachwaszczony, nie ma w nim ani jednego kwiatka. Obudź się zanim będzie za późno.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 215 58 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jaro 46 3 miesiące temuocena: 63% 

   Niekatolicy się cieszą z kryzysu Kościoła. Nic nowego. Kryzys nie wziął się z niczego. Najprawdopodobniej z ateizmu w samym Kościele. Dlatego musi nastąpić oczyszczenie i powrót do głoszenia Ewangelii. Chrystus musi narodzić się na nowo w sercach, co też wpisuje się we właśnie mijające Święta Bożego Narodzenia. Niemniej grzech musi też być nazywany grzechem, więc niekatolicy nie mogą się spodziewać po Kościele koniunkturalnego zwrotu w stronę pochwały "alternatywnych orientacji seksualnych" itp. W pewnych kwestiach nauczanie Chrystusa jest i pozostanie niewygodne. I trudne do przyjęcia wyłącznie na płaszczyźnie oświeceniowego poznania rozumowego. Od początku jest "idź i więcej nie grzesz", a nie "idź i rób co zechcesz". Kościół traci przez działających w jego łonie niewierzących, zapatrzonych w pieniądze, władzę i inne sprawy doczesne. A czasy są takie, że jest to woda na młyn dla wrogów Kościoła. Tymczasem ja i Ty przeminiemy , a Kościół Chrystusa przetrwa. Pozdrawiam.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 45 3 miesiące temuocena: 43% 

   Ehe. Dobra. Niech te twoje ancymony najpierw wyjmą łapska z państwowej kieszeni. A potem, może być w ramach niekoniunkturalnego konserwatyzmu i potępienia "alternatywnych orientacji seksualnych" niech wyjmą je również z majtek ministrantów i innych dzieci. Dopiero potem niech roztrząsają kwestie, czy naprawdę wierzą w to, co głoszą, czy głoszą dlatego, że wierzą w jedną, świętą, powszechną, wszechmogącą kasę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 31 41 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 44 3 miesiące temuocena: 33% 

   Irfy, zapomniałeś o majtkach innych księży. Jakim hipokrytą trzeba być by gnoić ludzi za ich orientację seksualną, a samemu dopuszczać się takich czynności. I na dodatek pouczać wszystkich dookoła jak mają żyć.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 17 34 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jaro 43 3 miesiące temuocena: 75% 

   Piszesz w oderwaniu od tego, co ja napisałem. Swobodnie mógłbyś wkleić swoją wypowiedź pod dowolnym postem tutaj. Ale się nie dziwię, taki tu obyczaj. A szkoda. Opisane przez Ciebie rzeczy, to też ewidentne przykłady grzechów. A czy ktoś rozsądny je pochwalił, że piszesz "niech oni najpierw..."? To, że panuje niezrozumiały dla mnie marazm w ich zwalczaniu, to jedna kwestia. Ich wyolbrzymianie i nagłaśnianie - prawo popytu i podaży w mediach. Po latach komuny Kościół stał się zbędny i wielu ludziom przeszkadza. Jak masz sprecyzowany obiekt do bicia, to kija szuka się łatwo... A niektórzy w Kościele go wręcz sami podsuwają. Pozdrawiam.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Żuljan 42 3 miesiące temuocena: 46% 

   Wypowiada się proboszcz z parafii gdzie bardzo dużo dzieci zostało wypisanych z religii w szkole. Dlaczego? Bo wysłał tam kompletnego głąba, który nienawidzi wszystkich i wszystkiego włącznie ze samym sobą i skutecznie wybił religię z głowy nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Gratulacje, wierzący dla dobra własnych dzieci wypisują je z religii. Jak wobec tego można mieć nadzieję na zmiany w kościele...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 43 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 41 3 miesiące temuocena: 46% 

   Kościół nie ogłosił wyroku, ale od lat wchodzi w życie ludzi z butami i brata się z polityką. Jestem wierzący, ale nie każe moim znajomym żyć wg moich zasad i nie krytykuję ludzi , którzy nie wierzą w aniołki. Ten wywiad to kolejny dowód na to, że KK w Polsce w dalszym ciągu tkwi w średniowieczu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 39 46 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Proszę o podanie terminów. 40 3 miesiące temuocena: 43% 

   "Parafianie spontanicznie otoczyli kościół i zrobili szaniec w kształcie podkowy". A kiedy można się spodziewać, że parafianie spontanicznie ustawią stos z drewna, na którym spontanicznie spalą jakaś czarownicę z Ursynowa? I kiedy odbędzie się najbliższy pokaz wskrzeszania zmarłych? Bo ostatni raz księża wskrzeszali zamarłych na Stadionie Narodowym w 2013 r. (bilety były po 40 zł), ulgowe po 20 zł? Ewentualnie kiedy będzie można zobaczyć publicznie odprawiane egzorcyzmy? Na pewno będzie wielu zainteresowanych widzów, bo w czasie pandemii odwołano wszystkie widowiska, seanse kinowe i spektakle teatralne.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 45 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~facepalm 39 3 miesiące temuocena: 54% 

   wiesz że jest taka opcja "wpisy tej osoby" która pokazuje wszystkie wpisy niezależnie od wpisanego nicku i widać jak na dłoni manipulację :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 36 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Qwertyyyy 38 3 miesiące temuocena: 44% 

   A o jakich aktach wandalizmu mówimy? Nie doszło do czegoś takiego, osoby miały transparenty i wyraziły swoje zdanie wobec instytucji, która jest finansowana z ich podatków. Poza tym, TK jest zależny od polityków PIS, więc nie udajmy, że to jakieś neutralne inoswiecone gremium.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 48 60 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fghj 37 3 miesiące temuocena: 36% 

   spoko, im więcej takich tłumoków tym szybciej temat koscioła zniknie ze swiadomści spolecznej a razem z nim caly mentalny bajzel robiony przez ostatnich kikaset lat

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 69 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marek 36 3 miesiące temuocena: 44% 

   Kościół wszedł w buty partii politycznej, zgodził się z podziałem na lepszy i gorszy sort. To wykluczyło sporo owieczek z kościoła. :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 61 77 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annadorota 35 3 miesiące temuocena: 38% 

   Proszę Księdza, jest ksiądz niezwykłym człowiekiem, uwielbiam księdza kazania. A komentarze pod artykułem....butne, obraźliwe, aroganckie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 137 222 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 34 3 miesiące temuocena: 42% 

   Dyskutujesz sam ze sobą?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 55 76 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 33 3 miesiące temuocena: 42% 

   annadorota vel james z Warszawy... nieźle masz zryty orzech. Jak widać mohery tu minusują normalne wpisy,

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 50 69 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~InnyMieszkaniec 32 3 miesiące temuocena: 36% 

   Nie ma to jak dyskusja z samym sobą (to samo IP). Parafianin zrobił z siebie manipulanta i idiotę

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 35 61 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~65+ 31 3 miesiące temuocena: 80% 

   Annodoroto, czy ksiądz w swoich kazaniach wspomina coś o poważnych przestępstwach, za które odpowiedzialne jest chrześcijaństwo, takich jak: inkwizycja, krucjaty, ucisk wobec kultur tubylczych, czy też ubezwłasnowolnienie kobiet (ubezwłasnowolnienie trwające do dzisiaj). Jak to jest, że "religia miłości" dopuściła się takich wypaczeń i to nie raz, a po wielokroć. Przecież Chrystus głosił miłość, a inkwizycja skupiała się głównie na wypaczaniu jego nauk.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 174 43 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Białą Karta 30 3 miesiące temuocena: 40% 

   Pan nic nie rozumie. Wygląda pan na bardzo zadowolonego z siebie i ma pan zapewne bardzo dobre o sobie mniemanie. Plącze pan wątki, miesza sprawy. Jest pan niedoukiem i ignorantem. Homoseksualizm nie ma nic wspólnego z wzorcami z dzieciństwa. Jest pan niebezpiecznym człowiekiem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 43 64 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~A 29 3 miesiące temuocena: 47% 

   Jeśli ktoś wchodzi z butami w czyjeś życie to niech spodziewa się rewizyty. Tfu!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 46 52 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Papuga 28 3 miesiące temuocena: 47% 

   Czytam ten wywiad i rozumiem dlaczego za 10 lat kościoły w PL będą puste. Tylko jedna msza w niedzielę dla kilku starszych osób w pierwszych ławkach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 62 71 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~65+ 27 3 miesiące temuocena: 78% 

   Powinniśmy cieszyć się, że coraz częściej kościoły wypełniają się takimi księżmi jak Dariusz Gas. Dzięki temu Polacy wreszcie zmądrzeją i doprowadzą do tego, aby w Polsce zaistniał sekularyzm (świeckość), co spowoduje między innymi, że kościół przestanie dysponować władzą polityczną i przestanie być wykorzystywany do wspieranie współczesnego nacjonalizmu, który wciąż dzieli nas na różne i wrogie obozy. W szkołach zagości wreszcie świecka edukacja, która uczyć będzie dzieci tego jak odróżnić prawdę od wiary, jak rozwijać w sobie współczucie dla każdej cierpiącej istoty, jak brać odpowiedzialność za własne czyny itp. Dzieci dowiedzą się, że mądrość i moralność nie zstąpiły z nieba, w jakimś określonym miejscu i czasie, a raczej że są one naturalnym dziedzictwem wszystkich ludzi.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 297 86 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Egon 26 3 miesiące temuocena: 43% 

   fałsz , obłuda i zakłamanie wyziera z każdego zdania

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 58 77 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Egon 25 3 miesiące temuocena: 42% 

   powinno być : wyzierają

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 13 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 24 3 miesiące temuocena: 69% 

   W sumie te trzy grzechy są w przypadku niektórych grzeszników tak nierozerwalne ze sobą, że spokojnie można użyć liczby pojedynczej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~s 23 3 miesiące temuocena: 54% 

   a wystarczyło, by kościół pozostał w kościele

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 55 46 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ares 22 3 miesiące temuocena: 45% 

   Tak właśnie wygląda kościół pogrążony w głębokim kryzysie

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 47 58 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna1234 21 3 miesiące temuocena: 43% 

   „Katecheza składa się z wielu cennych elementów. Jeśli rodzic wypisuje dziecko z lekcji religii, to pozbawia je także możliwości nauki etyki albo filozofii. To wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi i odbieranie szansy, jaką jego rodzicie mieli.” Klecho proszę zamilcz. Wielką szkodę czynią nietolerancyjni i tępi katecheci, którzy próbują manipulować młodymi osobami propagując bezsensowną wiedzę. 600 godzin religii w szkołach powinno zostać zastąpionych etyką, nauką języków obcych i rzetelną edukacją seksualną.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 57 77 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 20 3 miesiące temuocena: 41% 

   Lub religioznawstwem by poznać i zrozumieć inne religie świata. Łatwiej wtedy zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 49 70 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zdun8 19 3 miesiące temuocena: 45% 

   Ignorancja księdza jest zatrważająca. Kościół miesza się od dawna w politykę. Religia nie powinna być w szkołach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 65 80 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~doktorek 18 3 miesiące temuocena: 46% 

   Na religii są też elementy historii czy języka polskiego. Proszę?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 49 57 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~malgosia1973 17 3 miesiące temuocena: 27% 

   I jeszcze filozofii, i etyki. Zapewne uczą tam o chrześcijańskiej myśli robotniczej i wykładają szczegóły tomizu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~warszawiaczek 16 3 miesiące temuocena: 57% 

   Wywiad z proboszczem parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, a na zdjęciu kościół św. Tomasza. Kiedyś też pisaliście o parafii na Stokłosach, a artykułowi towarzyszyła dla odmiany fotografia wnętrza kościoła bł. Władysława z Gielniowa. Gratuluję spójności. Już pomijam, że nazywanie parafii na Stokłosach (ok. 35 tys. wiernych) największą na Ursynowie jest dyskusyjne. Parafia bł. Władysława ma tyle samo wiernych, św. Tomasza też nie jest specjalnie mniejsza.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annadorota 15 3 miesiące temuocena: 68% 

   Na fotografii jest Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego...

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 34 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~warszawiaczek 14 3 miesiące temuocena: 64% 

   @Annadorota: Teraz tak. Wcześniej jednak na górze było zdjęcie kościoła św. Tomasza.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gregor 13 3 miesiące temuocena: 70% 

   Mamo co znaczą te gwiazdki na bombkach na naszej choince? J...ć pis.Kochanie zakładaj szybko buciki musimy iść na pasterkę bo w maju idziesz do komunii świętej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 64 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kon33 12 3 miesiące temuocena: 15% 

   Nadal 90% dzieci jest chrzczonych, tysiace ida do pierwszej komuni. A slub w bialej sukni w kosciele. Zamiast zastanawiac sie nad tym co jest na religii, przestan uczestniczyc z dzieckiem w tych rytualach. Decyzja doroslego powinna byc czy chce wstapic do kosciola a nie czy chce apostazy, bo mnie rodzice uraczyli tysiacami godzin indoktrynacji w wierze.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 40 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 11 3 miesiące temuocena: 31% 

   Kon33, to są zwykli bezjajeczni hipokryci. Mówią, że nie wierzą, ale robią tak jak napisałeś. Trochę konsekwencji. Bo rodzice i dziadkowie pogrożą palcem?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 13 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Unicorn 10 3 miesiące temuocena: 41% 

   Dzięki takim ludziom jak pan ksiądz, kościóły niedługo będą świecić pustkami. Dobra robota :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 57 82 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olesia 9 3 miesiące temuocena: 44% 

   Czy ten ksiądz jest idiotą czy chce z nas robić idiotów? A kto szczuł polityków twierdząc że katolicki polityk to taki który zmieni ustawę. A teraz bezczelnie wpiera że oni niewinni, oni tylko stali obok i teraz są niewinnymi ofiarami wkurzenia społeczeństwa. Przecież gdyby nie to kościelne szczucie, coraz nachalniejsze w ostatnich latach żaden polityk nie byłby zainteresowany zrywaniem ogólnonarodowego kompromisu. Kompromis był dobry bo żadna strona nie była usatysfakcjonowana, a teraz mamy efekt kościelnego szczucia. Tak to jest 100 % wina KK w Polsce i wcale się nie dziwie że ludzie dają tam wyraz swoich nerwów. Chociaż osobiście nie popieram samego wandalizmu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 69 88 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 8 3 miesiące temuocena: 55% 

   Z was nie trzeba robić idiotów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 12 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kajtek 7 3 miesiące temuocena: 40% 

   Co za betonowy koleś

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 56 84 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Facepalm 6 3 miesiące temuocena: 56% 

   Bardzo ciekawe jest oderwanie księdza od rzeczywistości. Najpierw „kościół składa sie z ludzi grzesznych” i nic sie nie stało, jesteśmy ok. Jedyne co wg księdza trzeba to bardziej sie na ludzi otworzyć. Później, że przecież małżeństwo to tylko kobieta i mężczyzna i „nie moge tolerować grzechu”. Większej hipokryzji chyba nie widziałem. A ogólna konkluzja to że ludzie odwracają sie od kościoła bo wynoszą takie wartości z domu. Naprawdę? No komedia w 3 aktach. Ksiądz na prawdę myśli, że z takimi argumentami można próbować być autorytetem dla ludzi myślących?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 110 85 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jamm2 5 3 miesiące temuocena: 31% 

   Oni już dawno nie próbują dotrzeć do myślących, bo wiedzą, że ich stracili. Oni docierają do tych, którzy nie wytkną im manipulacji, bo jej nawet nie zauważą. Mnie uderzyło zdanie "Jeśli kilka lat temu ci sami rodzice przynieśli swoje dziecko do chrztu, to zrobili to z własnej woli, nikt ich do tego nie zmuszał" - jasne, oprócz presji dziadków i innych osób z rodziny. Poddają indoktrynacji społeczeństwo od wieków, obiecują piekło dla niemowląt bez chrztu, a potem mówią, że nikt nie zmusza i mogli poczekać? My się nie daliśmy, ale wiem, że sporo osób nie wytrzymuje presji. Co za perfidna manipulacja.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 22 49 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 4 3 miesiące temuocena: 48% 

   Ten pan nie rozumie dlaczego ludzie przestają chodzić do kościoła. No cóż... Wierzyć każdy może ale niekoniecznie musi wspierać polski kler.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 77 83 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4962 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.04.2021 - 30.04.2021