Zamknij

PROJEKTANT GALERII: "Większość postulatów mieszkańców została spełniona"

20:56, 25.08.2014 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 21:48, 27.08.2014
Skomentuj SK SK

Inwestor Galerii Kabaty przedstawił dziś wizualizacje planowanego obiektu. Przed ursynowskim ratuszem pojawiły się tablice informacyjne dla mieszkańców. Budowa ma się rozpocząć wiosną przyszłego roku, po uzyskaniu pozytywnej opinii środowiskowej oraz pozwolenia na budowę. 

Na temat projektu Galerii Kabaty na Ursynowie rozmawiamy z Zygmuntem Wiążewskim z zespołu projektantów MOFO Architekci.

Jak będzie wyglądać galeria? Proszę opisać bryłę obiektu.

Obiekt został ukształtowany zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Składa się z czterech części, które w sposób kaskadowy opadają od dominanty zlokalizowanej od strony alei KEN i ul. Wąwozowej (jest to najwyższa część obiektu) w kierunku ulicy Zaruby i lasu kabackiego. Kolejne części mają: 19 metrów, 13 metrów i najniższa 10 metrów.

Jak dużą wagę przywiązywali Państwo do wkompowania obiektu w otoczenie? Często pojawiają się zarzuty, że będzie to galeria przerośnięta, przytłaczająca otoczenie.

Bryła podzielona na 4 części oraz kształtowanie elewacji poprzez zróżnicowanie materiałów i planów, to odpowiedź na okoliczną zabudowę również podzieloną na kwartały. Widać to na naszych wizualizacjach, na których przedstawiliśmy widok na galerię z różnych ujęć.

Co z zielenią? Ze strony sąsiadów są postulaty o większą jej ilość, pojawiały się koncepcje zielonego dachu…

Na dachu przewidujemy tzw. zielony dach i ogród. Będzie ok. 1.000 m2 ogrodu dla klientów i gości galerii. Będzie można tam odpocząć i skorzystać z oferty gastronomicznej. Na dachu będzie też zieleń niedostępna dla klientów, ale spełniająca postulaty mieszkańców. Jeśli chodzi o teren galerii, w maksymalny sposób wykorzystujemy miejsca do obsadzenia zielenią niską i wysoką. Minimalizujemy utwardzone powierzchnie.

W jaki sposób obiekt zostanie zabezpieczony przed generowaniem zakłóceń dla najbliższych sąsiadów. Czy spełniony zostanie postulat mieszkańców o całkowicie cichych dostawach? Jakie rozwiązania zostaną zastosowane w celu zminimalizowania uciążliwości?

Przede wszystkich nie będzie dostaw nocnych. Dostawy będą tylko w dzień. Poza tym zabezpieczyliśmy teren dostaw wysoką ścianą parawanową, która będzie pełnić rolę ekranu akustycznego, by zminimalizować hałas przy dostawach. Mało tego. Strefa dostaw zostały odsunięte od istniejącej zabudowy. Przeprowadziliśmy obliczenia akustyczne, które udowadniają, że nie przekraczamy żadnych norm. Jeśli chodzi o urządzenia na dachu - zastosowaliśmy wysokie ściany parawanowe oraz specjalne urządzenia, które będą spełniać normy jak dla pory nocnej - czyli będą bardzo ciche. W taki sposób  będą one pracować również w porze dziennej. Zrobiliśmy to niejako na wyrost, w odpowiedzi na postulaty mieszkańców i urzędników, którzy nas o to prosili.

Czy w przypadku kolejnych żądań czy wniosków mieszkańców, są Państwo w stanie poprawić ten projekt, by spełniał wyśrubowane normy?

My od początku pracujemy nad tym projektem tak, aby większość postulatów społecznych została spełniona. To widać w kolejnych wydaniach raportu środowiskowego. Obecna aktualizacja raportu powinna już być zadawalający dla wszystkich.

Jak została rozwiązana kwestia układu komunikacyjnego? Tam jest ciasno, więc pewnie architekci musieli się nagłowić jak to zorganizować?

Niekoniecznie. Rozwiązanie okazało się proste. Przy głównym wjeździe (od strony alei KEN, tam gdzie teraz wjeżdża się do Tesco - przyp. redakcja), zaplanowaliśmy rondo. Dzięki niemu nie będzie korków i kolizji a zapewniony zostanie płynny wjazd do galerii. 

Mieszkańcy obawiają się, że galeria spowoduje zalanie Kabat przez samochody. Czy takie zagrożenie Pana zdaniem istnieje?

Wykonaliśmy obliczenia natężenia ruchu. Drogowcy tak zaprojektowali układ komunikacji wokół galerii, że nie będzie takiej sytuacji. Liczba miejsc na parkingu zabezpiecza napływ samochodów. Nie spodziewamy się w tym rejonie korków i trudności w poruszaniu się samochodami.

Proszę opowiedzieć o zaprojektowanym parkingu podziemnym przy galerii. Czy będą mogli z niego korzystać mieszkańcy? Przy galerii wg planów przewidziany jest miejski parking typu Park&Ride…

Rzeczywiście parking ten jest w planach. Inwestor jest otwarty na budowę tego parkingu, ale decyzja należeć będzie do miasta. Galeria została tak zaprojektowana, aby można było połączyć przyszłą inwestycję miasta z naszym parkingiem.

Parking w galerii jest dwupoziomowy. Będzie on służyć także mieszkańcom - dostęp do niego będzie nieograniczony. Galeria w części Tesco będzie działała 24 godziny na dobę, więc będzie można wjeżdżać tam przez całą dobę. Zaplanowano ok. 1.500 miejsc parkingowych. Jest to zgodne z zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który musimy realizować. Te miejsca w 100% zabezpieczają potrzeby galerii.

Wróćmy do projektu samej galerii. W rozmowach z protestującymi mieszkańcami pojawiają się zarzuty o to, że sam obiekt jest typowym projektem, mało nowoczesnym, nie spełniającym wymogów współczesnego myślenia o mieście. Czy zgadza się Pan z tą opinią?

Nad bryłą galerii pracowaliśmy bardzo długo. Było wiele wersji elewacji. Jest to budynek współczesny, użyjemy do jego budowy nowoczesnych materiałów. Nie jest to typowy obiekt, ponieważ Tesco nie buduje tzw. typowych galerii. Będzie to galeria najnowszej generacji - obiekt flagowy Tesco, zbudowany przy użyciu najnowocześniejszych materiałów i urządzeń. Inwestor gwarantuje, by np. elewacja była najwyższej jakości. Nie będzie to byle jaki, tani obiekt, ale taki, który przez długie lata będzie mógł być uznawany za nowoczesny.

Obecne Tesco „starzeje” się w nie najładniejszy sposób. Jak nowa galeria będzie wyglądała za kilka, kilkanaście lat?

Obecne Tesco powstało w innym wieku. Wtedy była zupełnie inna filozofia budowania tego typu obiektów. Budowało się szybko i tanio. W tej chwili jest zupełnie inne podejście. Market spożywczy to tylko jedna z części galerii, więc całość projektujemy tak, aby wystarczył na lata i nawet za kilkanaście lat wyglądał dobrze.

A na jakim etapie jest projektowanie nowego obiektu? Widzimy wizualizacje, ale czy projekt jest już skończony?

Projekt jest na etapie koncepcji wielobranżowej. Czekamy na rozstrzygniecie środowiskowe, by rozpocząć etap projektu budowlanego i tak zaawansować prace, aby móc złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Dziękuję za rozmowę.

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

xyzxyz

0 0

Gremliny niestety atakują 22:30, 25.08.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

kidkid

0 0

eee chyba jednak nic tu nie zbudują ... kosmitów na Kabatach nie potrzeba 00:28, 26.08.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kabaty na niekabaty na nie

1 0

Pan architekt był chyba na szkoleniu PR i socjotechniki made by Tesco... Cóż za krętactwo i tekst tak pięknie ustawiony, od razu widać, że to wywiad na żywioł i że architekt po prostu żyje swoją wizją. Na szczęście dzieci bawiące się przy jezdni i na ścieżce rowerowej są na razie tylko na waszych obrazkach. I oby tak pozostało. 09:42, 27.08.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mmmm

0 0

Blaszak Tesko, ktory straszy na Kabatach jest ohydny, ale ma byc zamieniony na olbrzyma, ktory zmiazdzy otoczenie :(( 10:29, 27.08.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aliasalias

0 0

Jestem zdziwiony - cenzurujecie komentarze czytelników na temat Galerii ? To "wirtualna czarna dziura", czy mój wczorajszy nie przypadł do gustu;) 11:55, 05.09.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YetiYeti

0 0

Nie przenoście nam Krakowa do Warszawy 22:52, 15.09.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%