REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (J. Domaraczeńko - PSP JR-G 17)

  Pożar dębu Mieszko I na Nowoursynowskiej wstrząsnął mieszkańcami Ursynowa. Biegi powołani przez prokuraturę nie mają wątpliwości: ktoś podpalił zabytkowe drzewo. Śledczy szukają sprawców, a dzielnica właśnie grodzi teren wokół dębu, by go zabezpieczyć.

  Liczący ok. 600 lat bezcenny obiekt przyrodniczy, ostaniec pradawnej Puszczy Mazowieckiej, został podpalony w nocy z 16 na 17 czerwca. Wiekowy dąb szypułkowy, z którym mieszkańcy Ursynowa są związani emocjonalnie, płonął jak pochodnia. Przez cztery godziny gasiły go cztery jednostki strażackie.

  Drzewo udało się uratować, dziś jego stan dendrolodzy oceniają jako dobry. Spaliła się głównie martwa część dębu, w nienaruszonym stanie pozostała część zielona. Policja od razu wszczęła śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn pożaru. Eksperci, badający drzewo już następnego dnia nie mieli wątpliwości, że zabytek przyrodniczy padł ofiarą podpalenia.

  Dziś potwierdza to prokuratura. - W toku postępowania uzyskano opinię biegłego z zakresu pożarnictwa, z której wynika, iż obiekt został podpalony. Dochodzenie w tej sprawie prowadzone jest w kierunku czynu z art. 187 kk, a więc uszkodzenia prawnie chronionego obiektu przyrodniczego - mówi Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Informację tę jako pierwszy podał portal tvnwarszawa.pl.

  Policja prowadząca dochodzenie z powodu problemów z ustaleniem sprawców podpalenia umorzyła sprawę, ale prokuratorzy nie zgodzili się na to. 

  - Postępowanie jest w toku, nie zostało zakończone. Trwają czynności mające na celu ustalenie sprawcy bądź sprawców podpalenia - dodaje prokurator Łapczyński.

  Ogrodzenie oraz przejście dla pieszych i rowerzystów

  Tymczasem dzielnica wzięła się za zabezpieczanie dębu Mieszko przed dostępem osób niepowołanych. Od poniedziałku montowane jest ogrodzenie, które odetnie również możliwość przejazdu samochodom.

  - Na poboczu ul. Nowoursynowskiej, na wysokości Mieszka, powstaje przejście dla pieszych i rowerzystów o szerokości 2,5 metra - mówi burmistrz Robert Kempa.

  Dzielnica zapowiedziała również instalację kamer, które będą obserwowały 600-letnie drzewo. Aby je zainstalować potrzebna jest współpraca ze spółdzielnią mieszkaniową, która w pobliżu Mieszka ma swoje bloki. Chodzi m.in. o dostęp do zasilania.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kapralwojtek 2 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Za jaja powywieszać.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Jeśli on się tak palił jak na zdjęciu to cud że odżył.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3309 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020