REKLAMAA1 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 września 2021, 19:00 komentarzy 3

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Masowe zwolnienia lekarskie w komisariacie na Janowskiego? Mokotowska komenda dementuje doniesienia o proteście ursynowskich mundurowych. Co innego twierdzą sami funkcjonariusze. Problemy formacji sięgają jednak o wiele głębiej niż ostatnie ustalenia związków z rządem.

  Ustalenia związków zawodowych oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie podwyżek dla policjantów rozwścieczyły szeregowych mundurowych. Co chwilę pojawiają się doniesienia z całej Polski o kolejnych funkcjonariuszach na zwolnieniach. W środę mieli dołączyć do nich policjanci z ursynowskiego komisariatu na Janowskiego.

  - Nikt z wydziału patrolowego nie stawił się tego dnia na służbie. Do wezwań na Ursynów przyjeżdżali z Mokotowa - słyszymy od stołecznych mundurowych, którzy chcą zachować anonimowość. To samo słyszymy od emerytowanych policjantów, którzy na temat protestu rozmawiają ze swoimi młodszymi kolegami ze służby.

  Informacje o niepracującym z powodu "psiej grypy" wydziale patrolowym w komisariacie na Ursynowie opublikowała też "Gazeta Stołeczna", która jednak pomyliła komendę z komisariatem. Ten fakt wykorzystała Komenda Stołeczna Policji, która w swojej informacji w mediach społecznościowych sprostowała podane dane.

  Informacje o braku funkcjonariuszy na ulicach Ursynowa w ostatnią środę z powodu "psiej grypy" dementuje mokotowska komenda policji, pod którą podlega komisariat na Janowskiego.

  Według rzecznika podkom. Roberta Koniuszego "kilku mundurowych" rzeczywiście nie stawiło się na służbę, ale z całkiem innych powodów niż protest.

  - W Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym pracują 52 osoby. Sześć z nich poszło na zwolnienie lekarskie. W żaden sposób nie zakłóciło to pracy komisariatu - mówi Koniuszy.

  "Wszyscy się wypisują"

  Rozmawiamy z szeregowymi mundurowymi pracującymi w stołecznym garnizonie. Nastroje są fatalne. Wg nich na tzw. "psią grypę" ma chorować coraz więcej policjantów. Mundurowi mają za złe Niezależnemu Samorządowemu Związkowi Zawodowemu Policjantów, że ten w rozmowach z ministerstwem nagle "zapomniał" o ustaleniach z 2018 roku. Zgodnie z nimi funkcjonariusze już od dawna powinni systematycznie otrzymywać podwyżki. Tymczasem dostaną dopiero pierwszą od trzech lat w wysokości 500 zł na rękę i to od przyszłego roku.

  - Teraz wszyscy wypisują się ze związków, bo zauważyli, że ci, którzy mieli dbać o nasze interesy, martwią się tylko o swoje ciepłe posadki. I nie tylko nas to dotyczy. Wszystkie formacje należące pod MSWiA mają dosyć tej sytuacji. To wszystko jest potwornie upolitycznione. Mówienie, że nie ma protestu to nieprawda, połowa jednostek w kraju jest wyłączona - mówi nam warszawski policjant.

  - To nie jest idealna propozycja, ale jest dobra. Bądźmy realistami. "Wyszarpaliśmy" tyle, ile było możliwe na tę chwilę - odpowiada szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski na łamach portalu infosecurity24.pl.  

  Najbardziej dość sytuacji w policji mają szeregowi mundurowi, najmłodsi stażem. Czują się wręcz oszukani i bezsilni. Nie pomaga też - jak mówią nam anonimowo funkcjonariusze - beznadziejna atmosfera w szeregach policji. Początkujący funkcjonariusze mają być straszeni, że jeśli wezmą udział w proteście to zostaną zwolnieni.

  "Ścieżka kariery nie istnieje"

  Wielu mundurowych w ostatnim czasie rezygnuje z pracy. Natomiast ci, którzy zostaną, i tak większych szans na awans nie mają – zdaniem naszego rozmówcy ścieżka kariery w policji "nie istnieje".

  - Zgarniasz premię tylko, jak jesteś czyimś znajomym i wykonujesz rozkazy bez żadnego namysłu. Inni nie mogą na to liczyć. Mój komendant wprost powiedział, że zrobi wszystko, żebym nie wydostał się z miejsca, w którym jestem, chociaż mam predyspozycje, szkolenia i ambicje – stwierdza policjant.

  Już teraz brakuje funkcjonariuszy, a przy zwolnieniach i ewentualnych kolejnych protestach może być gorzej.

  - Związki dogadały się z rządem, przybiły sobie piątki z ministrami, uważają, że jest fajnie, a tak naprawdę umówili się na to samo co trzy lata temu. I nic się pewnie nie zmieni. Policja powinna mieć wartość, pracują w niej świetni ludzie, ale niestety system, w którym ona funkcjonuje, to całe domino patologii przez wielkie "P" - podsumowuje rozgoryczony mundurowy z Warszawy.


  Daj nam znać, jeśli dzieje się coś niepokojącego lub ciekawego - gwarantujemy anonimowość: redakcja@haloursynow.pl

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ jako 3 miesiąc temuocena: 67% 

   psia grypa? Ale 14-latkę dali dzisiaj radę zatrzymać. Wyciągnęli ją z tłumu, bohaterscy milicjanci. Ciekawe ilu ich było. Może chcecie ekstra podwyżkę za to?

   Edytowany: 29 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Milicjant55 2 29 dni temuocena: 33% 

   Nikt nie jest ponad prawem, powinna jeszcze dostać białym batem za wulgaryzmy i pyszczenie do funkcjonariusza.

   Edytowany: 29 dni temu

   oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lpk 1 29 dni temuocena: 25% 

   Piszesz o tej co babcie zadzgala ?

   Edytowany: 29 dni temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4203 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021