Zamknij

Protetyka jamy ustnej jako tańsza alternatywa dla implantów

13:56, 17.10.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:58, 17.10.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Protezy zębowe to demontowalne uzupełnienia struktur jamy ustnej, które użytkownik może zdejmować i zakładać według własnego uznania i potrzeb. Protezy są najpopularniejszą możliwością zastąpienia brakujących zębów, z której korzystają miliony ludzi na całym świecie. Zapewne powodem powyższego jest fakt, że pomimo ogromnych postępów w dziedzinie technologii dentystycznej, to właśnie protezy są absolutnie nieinwazyjne, a co za tym idzie, nie wymaga chirurgicznej ingerencji i bolesnego powrotu do zdrowia.

Dlaczego właśnie protezy?

Wygoda, jaką gwarantują rozwiązania protetyczne w połączeniu z przystępną ceną to główne powody wyboru zamienników ludzkiego uzębienia. Protetyka stomatologiczna obejmuje planowanie, wytwarzanie i wdrażanie protezy. Wymaga to ścisłej współpracy, jaką podejmuje protetyk z laboratorium dentystycznym podczas prac zmierzających do wyleczenia pacjenta. Wymiana oraz dowolność zdejmowania i zakładania stanowią wystarczające właściwości dla ludzi starszych oraz mniej zamożnych. To rozwiązanie polecane jest również z uwagi na brak konieczności poddawania się operacji, która w przypadku implantów skutkować będzie nierzadko bolesnym i długotrwałym powrotem do zdrowia. Kolejnym superlatywem jest na pewno poprawa zdolności żucia, pomoc w utrzymaniu napięcia mięśniowego utraconego wraz z zębem. Ponadto, korzystnie wpływają na zdolność wymowy oraz wydatnie podnoszą samoocenę poprzez wzrost poczucia własnej wartości.

Protezy częściowe czy kompletne?

Stomatologia oferuje różne metody związane z protezami. Pacjenci, którym brakuje niektórych zębów mogą zastosować częściowe protezy zębowe, które kotwiczone będą o pozostałe, zdrowe zęby. Metalowa rama, która utrzymywać będzie stabilnie protezę bardzo często łączona jest z plastikową podstawą, do które przymocowane są sztuczne zęby. Zatrzaśnięcie, które odbywa się w oparciu o sąsiednie zęby ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu stabilizacji protezy częściowej. Jej poprawne użytkowanie i zamocowanie powinno więc gwarantować brak przesuwania i wypadania w trakcie użytkowania. Będzie to rozwiązanie skuteczne, zarówno w przypadku wypełniania luk powstałych w wyniku ekstrakcji zębów, jak również podczas zapobiegania luzowaniom pozostałych, naturalnych zębów. Drugą możliwością oferowaną przez protetyka będzie używanie kompletnej protezy do zastąpienia górnego lub dolnego łuku żuchwy pacjenta. Ta możliwość skonstruowana jest z ruchomych protez, które wkładane do jamy ustnej po wyleczeniu dziąseł z ekstrakcji zębowej, zapewnią zamiennik dla naturalnego uzębienia. Leczenie dziąseł to proces nierzadko długotrwały, dlatego do czasu całkowitej rekonwalescencji pacjenta proteza kompletna przeważnie nie będzie mogła być stosowana.

Mosty i korony

To odmiany protezy zębowej, które najbardziej zbliżają do naturalnego uzębienia. Z uwagi na to, ich stosowanie pozwala na całkowite odtworzenie funkcji żucia oraz mówienia, w przeciwieństwie do wyjmowanych protez zębowych. Estetyczny materiał ceramiczny, z jakiego wykonywane są obecnie powyższe podzespoły gwarantują naturalny i długotrwały wygląd.

Jakich efektów można się spodziewać po wyjmowanych protezach zębowych?

Początkowo użytkowanie protez dentystycznych może sprawiać dyskomfort i niezadowolenie. Jednak z biegiem czasu organizm przystosuje się do ciała obcego w jamie ustnej i efekt niepożądany powinien minąć. Negatywnymi aspektami użytkowania protez mogą być trudności w mowie, spożywaniu pokarmów, przełykaniu napojów oraz inne. Spowodowane to będzie ograniczeniem przestrzeni jamy ustnej oraz dyskomfortem w kontakcie protezy z językiem. Wszystkie te dolegliwości ustąpią w miarę cyklicznego stosowania protezy, kiedy pacjent przyzwyczai się do nowej sytuacji.

W przypadku poważniejszych zabiegów implantolog wykona implant zęba.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%