REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 października 2019, 07:49 komentarzy 16

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Przedszkole przy ul. Warchałowskiego

  Przedszkole przy ul. Warchałowskiego (MSO)

  Miesięczne turnusy wakacyjne w przedszkolach – o to będą walczyć rodzice z Ursynowa, którzy liczą na to, że dołączą do nich inni mieszkańcy Warszawy. Mają dość tego, że ich dzieci nie dostają się na dyżury albo krążą między kilkoma placówkami.

  Dyżury w przedszkolach to temat, który wciąż wywołuje duże emocje. Podczas wakacji w Warszawie rodzice mają możliwość zapisania dzieci na kilka dwu- czasem tygodniowych turnusów. Przedszkolaki mają pierwszeństwo w placówce, do której uczęszczają, ale w innych muszą liczyć na łut szczęścia.

  Często jednak zdarza się tak, że rodzime przedszkole nie dyżuruje np. z powodu remontu. Tak też było w tym roku w placówce mieszczącej się przy ul. Na Uboczu. Dzieci mogły skorzystać jedynie z dyżurów w innych przedszkolach. Okazało się, że wiele z nich nigdzie się nie dostało i rodzice musieli zapewnić im opiekę przez dwa miesiące.

  To wywołało dyskusję wśród rodziców i skłoniło jedną z mam - Hannę Wróbel - do stworzenia petycji, w której postuluje wprowadzenie miesięcznych dyżurów wakacyjnych. Na razie podpisało ją prawie 100 osób.

  – Petycja będzie przekazana do prezydenta Warszawy, chciałabym, żeby trafiła do niego jeszcze w październiku, aby był czas na wprowadzenie zmian – mówi mieszkanka Natolina.

  Całoroczne przedszkole

  Co postulują rodzice? Proszą o wprowadzenie w Warszawie systemu, który funkcjonuje w innych polskich miastach. Publiczne przedszkola dyżurują tam w wakacje przynajmniej przez jeden miesiąc. Termin dyżuru byłby podany do wiadomości rodziców najpóźniej do końca stycznia danego roku kalendarzowego.

  Swój wniosek argumentują tak:

  Zgodnie z przepisem § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017 r. poz. 649 ze zm.) przedszkole funkcjonuje przez cały rok, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący.

  Przerwy w działalności przedszkola w okresie wakacyjnym powinny być związane jedynie z prowadzonymi pracami remontowo -modernizacyjnymi oraz prawem nauczycieli do urlopu wypoczynkowego.

  Dla dobra dzieci i rodziców

  W petycji możemy przeczytać, że obecnie funkcjonujący w Warszawie system dyżurowania przedszkoli jest niekorzystny dla rozwoju dzieci, a także sprawia problemy organizacyjne ich rodzicom i jest zaprzeczeniem zasady, że przedszkole to placówka całoroczna.

  Zgodnie z regulaminem rekrutacja na dyżury wraz z odwołaniami trwa do czerwca i do ostatniej chwili nieznany jest termin oraz miejsce zapewnionej przez przedszkole opieki nad dzieckiem.

  - Dzieci zmuszone korzystać z dyżurów przedszkolnych co 2 tygodnie muszą przechodzić aklimatyzację w nowym przedszkolu. Gdy poznają już dzieci i nauczycieli, muszą zmieniać przedszkole, ponieważ rozpoczyna się kolejny turnus w innym miejscu. Dla dzieci to ogromny stres, a dla nauczycieli niekomfortowa sytuacja, że całe wakacje pracują z nieznanymi im dziećmi - czytamy w petycji.

  W petycji podniesiono także temat urlopu, którym dysponują rodzice, a wynosi on zazwyczaj 26 dni na cały rok. Autorka zwraca uwagę na to, że tylko niewielka grupa dzieci ma możliwość, aby przez dwa miesiące wakacji nie potrzebować przedszkola, a obecna sytuacja może wymuszać na rodzicach wykorzystywanie urlopu oddzielnie.

  Co na to przedszkola?

  Wg Hanny Wróbel wprowadzenie miesięcznych turnusów nie powinno być problemem organizacyjnym dla przedszkoli. Uważa, że w czasie jednego wolnego miesiąca pracownicy przedszkola mają szansę na wykorzystanie prawie całego urlopu wypoczynkowego.

  Zapytaliśmy o zdanie dyrektorów ursynowskich placówek, którzy mówią, że sprawa nie jest prosta. Zwracają uwagę na to, że pracownikom przedszkola przysługuje 35 dni urlopu, więc musieliby wykorzystywać go także w ciągu roku szkolnego, co przy brakach w personelu już teraz bywa trudne.

  Rozumieją stanowisko rodziców i uważają, że dobro dziecka jest najważniejsze, ale mówią też o kwestiach organizacyjnych. Wydłużenie czasu dyżuru spowoduje skrócenie czasu na remonty w placówkach i przygotowanie na nowy rok szkolny.

  Nasi rozmówcy przyznają, że system nie jest doskonały, a sytuacja każdej rodziny jest inna. W trójkącie nauczyciel-rodzic-dziecko ciężko znaleźć rozwiązanie, które w pełni zadowoli wszystkie strony. Na razie czekają na rozwój wydarzeń.

  Czy rodzice dołączą do petycji i będą walczyć o miesięczne dyżury, co na to władze miasta, a przede wszystkim czy w Warszawie będzie możliwość takiej organizacji wakacji – okaże się po przekazaniu pisma i podpisów. Haloursynów.pl będzie monitorować sprawę i poinformuje o jej finale.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 124

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 42
   WKURZONY
  • 45
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mama 16 8 miesięcy temu

   Proszę wziąć pod uwagę, że większość rodziców ma tylko 26 dni urlopu, a w mało której pracy można wziąć jednym ciągiem więcej niż 2 tygodnie urlopu. Jakim więc cudem rodzic ma ten czas spędzić z dzieckiem. Pani chyba również nie poświęca dzieciom wiecej niż swój wymiar urlopu. A poza tym petycja nie ma w założeniu zmniejszenia wymiaru urlopu nauczycieli w przedszkolu. Pozdrawiam

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Loluś 15 9 miesięcy temuocena: 100% 

   I co jeszcze??? Rodzice cedują na Przedszkole to do czego są zobowiązani sami wobec własnych dzieci. To Wy macie wychowywać, a my Was tylko mamy wspierać. Tymczasem większość z Was nie dosyć, że zaniedbuje obowiązki rodzica, to jeszcze nie współpracuje. Nauczyliście się wymagać, krytykować i okazywać brak szacunku wobec tych, którzy dbają o Wasze dzieci czasem bardziej niż Wy sami!!! A może sami postarajcie się znaleźć czas dla swoich dzieci zamiast szukać sposobu żeby załatwili to za Was ludzie, którzy też mają swoje dzieci i rodziny. Szkoda, że nikt o tym nie myśli.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mama 14 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Mysle ze kazdy ma dzieci nie po to aby je umieszczac w placówce ale po to aby je wychowywac. Jestem nauczycielem przedszkolnym ale i mama 4 dzieci kiedy mam z dziecmi spedzic czas mamy 35 dni urlopu i nie oddam go. Człowiek uczy sie latami poświęca szkoleniom pracuje za marne grosze i jeszcze ma pracować 11 miesięcy. Jak dojdzie do tego ze bedziemy pracowac 11 miesiecy to nauczyciele odejda z placówek i ciekawe co zrobia rodzice od września.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~beatricze 13 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Proszę też pomyśleć o personelu technicznym. Miesiąc z dziećmi w przedszkolu a drugi miesiąc na porządki, a kiedy urlop.??? My też jesteśmy rodzicami, i też chcemy spędzić czas ze swoimi dziećmi jak również zapewnić im opiekę. Proszę oddać dziecko do prywatnego przedszkola, bądź zatrudnić sobie opiekunkę na okres wakacyjny!!!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasiula 12 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Popieram!!!!!! Drodzy rodzice przypominam źe to wasze dzieci i wasz obowiązek one mają być z wami a nie tylko w przedszkolu. Zobaczymy co zrobicie jak pójdą do szkoły i koniec roku jest 21 czerwca.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ewcia 11 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Ciekawe co ta Pani wymyśli, gdy jej dziecko pójdzie do szkoły? Wakacje zaczynają się już w drugiej połowie czerwca i będzie musiała się swoim dzieckiem sama zająć. Oj, to będzie dopiero bolączka!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~"Alicja" 10 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Tylko, czy to nie będzie tzw."wylanie dziecka z kapielą".Miesięczny dyzur wakacyjny w kazdym przedszkolu spowoduje to, że nie będzie już tzw. Przedszkoli dyżurnych i czas zapewnienia opieki nad dzieckiem w lipcu i sierpniu skróci się do 1miesiaca. Teraz niektórzy rodzice korzystaja czasem z 3lub 4dyżurów dwutygodniowych w wakacje. Z reuly jeden turnus jest w tzw. Rodzimym przedszkolu , a pozostałe w innych w dzielnicy. Po za tym w roku szkolnym przedszkola funkcjonują dzięki nadgodzinom lub zatrudniania pracowników na poltora etatu (niedobor kadry pedagogicznej) W sytuacji brania przez nich urlopu w ciagu roku, zeby mogli go w pełni wykorzystac (około 2 tygodni) trzeba bedzie dzielić grupy lub skracać czas pracy przedszkola. No i taka decyzja moze wpłynąć na rezygnację z pracy w przedszkolu sporej grupy nauczycielek. I pojawją się kolejne trudnosci dotyczace już 11miesiecznej pracy przedszkoli.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jo-anna 9 10 miesięcy temuocena: 80% 

   Są takie dzieci, które chodzą w czasie wakacji do czterech !!! dyżurujących przedszkoli - czyli całe lato. Jest mi tych dzieci zwyczajnie żal, bo rodzice traktują przedszkole jak przechowalnię. Te dzieci nie mogą liczyć na czas spędzony z rodzicem, ale na mnie i inne nauczycielki w przedszkolu zawsze. Przytulamy i interesujemy się ich potrzebami! Nauczycielka przedszkola.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Matka 8 10 miesięcy temuocena: 86% 

   Proponuję nauczycielom oddać 500+, bo to oni zajmują się waszymi dziećmi. Można też dać pod opiekę naszemu Ojcu Opatrznościowemu w osobie prezesa. Dzieci nauczycieli przedszkola nie muszą jeździć na wakacje z rodzicami, bo to przecież gorszy sort, a co, piaskownica w przeludnionym przedszkolu to za mało? Może autorka petycji niech założy prywatne wakacyjne przedszkole i sama się zatrudni. Niedzielne przedszkola też mogą mieć duży popyt, ile kasy do wzięcia? Zamiast wymyślać głupoty należy zająć się uczciwie ukochanym dzieckiem. Dzieci w wieku przedszkolnym to nie podrzutki społeczne. Pozdrawiam .

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sara 7 10 miesięcy temuocena: 86% 

   Proponuję pozbawić nauczycieli przedszkoli urlopu. Przecież nie pracują tylko bawią się z dziećmi. Dyżur wakacyjny, to też odpoczynek. Słońce, upał, piasek w piaskownicy, to przecież raj. Pod opieką 25 dzieci. Dadzą radę, przecież im za to solidnie płacą. A Ty Matko, nie wiesz co zrobić z jednym dzieckiem w wakacje. Nie dajesz rady i nie pamiętasz o tym, że nauczycielki w przedszkolu też mają rodziny i dzieci. Możesz mieć je w przedszkolu na długim dyżurze wakacyjnym ale możesz ich już nie zobaczyć 1 września.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zoja 6 10 miesięcy temuocena: 86% 

   Ale gdzie być z dzieckiem skoro dziecko ma być w przedszkolu przez 11 miesięcy w roku???Najlepiej od 7:00 do 18:00.Czytaj proszę Matko ze zrozumieniem...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Overlord 5 10 miesięcy temuocena: 71% 

   I jeszcze w weekendy! Nie zapominaj ze weekend jest dla rodzicow a nie dla dziecka! (Juz sa takie prywatne przedszkola w Wilanowie - "w" z premedytacja)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ann444 4 10 miesięcy temuocena: 77% 

   Ciekawe skąd weźmiecie dodatkowych nauczycieli

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zoja 3 10 miesięcy temuocena: 61% 

   A bierzecie pod uwagę -drodzy rodzice- że Wasze Dzieci też mają prawo do odpoczynku i może nie chciałyby cały rok chodzić do przedszkola?Nie macie dziadków czy innej rodziny,która chętnie spędza czas z Waszymi Dziećmi?Co za świat...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Matka 2 10 miesięcy temuocena: 44% 

   Kretynska sugestia, gdy tymczsem o to chodzi by być z dzieckiem a nie wywozić je do pociotków.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Matka123 1 10 miesięcy temuocena: 50% 

   No właśnie część ludzi nie ma takiej możliwości. Chyba lepiej, żeby dziecko przez dwa tygodnie było z obojgiem rodziców, a resztę w swoim przedszkolu niż się tulalo po różnych innych tak jak teraz. A co z zupełnie samotnymi, których dzieci nigdzie się nie załapią? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3113 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020