Zamknij

Przejechali cały Ursynów w poszukiwaniu architektonicznych perełek

17:08, 30.08.2021 Greta Sulik Aktualizacja: 18:57, 30.08.2021
Skomentuj GS GS

Architektura Ursynowa kojarzy się nam z wielką płytą. Ale czy faktycznie to tylko betonowe bloki? Podczas niedzielnej wycieczki rowerowej z przewodnikiem mieszkańcy dzielnicy szukiwali budynków, których bryła przyciąga wzrok i wyróżnia się na tle ursynowskiej zabudowy.

Wróciły popularne wycieczki rowerowe z przewodnikiem, finansowane przez dzielnicę. W niedzielę odbyła się pierwsza z nich. Uczestnicy przejechali na jednośladach ponad 15 km w poszukiwaniu największych perełek ursynowskiej architektury. Pod kuratelą przewodnika Mariusza Prządaka mogli odkryć sekrety, jakie skrywa dzielnicowa zabudowa. Nie zabrakło pozytywnej atmosfery i okazji do żartów.

- Jak przeciętny mieszkaniec Warszawy słyszy hasła „Ursynów” i „architektura”, to oczywiście myśli głównie o blokowiskach. Jakby kogoś spytać o największe realizacje architektoniczne na Ursynowie, to pewnie niewielu byłoby w stanie wskazać jakieś konkretne budynki. Chcę odczarować Ursynów i pokazać jego inną stronę - mówił Prządak, autor książki „Sekrety Ursynowa”.

Post-modernizm w modernizmie

Wycieczka rozpoczęła się pod najbardziej znanym kościołem na Ursynowie. Rowerzyści zebrali się o godz. 13 i już przy wejściu do parku im. Jana Pawła II zaczęli odkrywać pierwszy architektoniczny sekret dzielnicy.

Architekt Marek Budzyński, który projektował osiedla na Ursynowie Północnym, został zarekomendowany przez władze kościelne do realizacji świątyni przy planowanym Pasażu Ursynowskim. Dziś kościół Wniebowstąpienia Pańskiego jest symbolem Ursynowa, gdzie początkowo nie planowano w ogóle obiektów sakralnych.

- Ten kościół jest wymieniany jednym tchem wśród najlepszych realizacji sakralnych drugiej połowy XX wieku. Co więcej, ten kościół uważany jest za jedną z najlepszych realizacji postmodernistycznych w Polsce. Możemy tu zauważyć każdy możliwy styl - romański, gotycki, barokowy i nawiązanie do pierwszych kościołów budowanych na prowincjach - opowiadał przewodnik.

Miasteczko Wyścigowe

Kolejny przystanek - Wyścigi. Kiedy z Pola Mokotowskiego musiały zniknąć wyścigi konne, padł pomysł, aby trafiły one na Służewiec. Projektowaniem zajął się hrabia Zygmunt Plater-Zyberk. Aby zaprojektować jak najbardziej funkcjonalny obiekt, wybrał się w podróż po Europie, aby zobaczyć najnowocześniejsze tory konne. Zebrał je w całość, skopiował i stworzył gigantyczny kompleks, który został nazwany „Miasteczkiem Wyścigowym”.

Architekt pomyślał o najmniejszych szczegółach. Stworzył system przejść podziemnych, który miał ułatwić przeprowadzenie koni. Wybudowane zostały również przejścia podziemne do pętli tramwajowej, która ze względu na wybuch II Wojny Światowej nigdy nie powstała.

- Największe wrażenie robią trybuny o niezwykłej architekturze. Pierwsza trybuna vipowska była przeznaczona dla elity, prasy i sędziów. Wszystkie zostały zaprojektowane w stylu "Streamline" czyli stylu okrętowym. Przeszklone i niezwykle nowoczesne - mówił Mariusz Prządak.

Ekologiczny gigant

Na Ursynowie stoi jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce, który był kolejnym punktem wycieczki. Zajmuje jedynie 18% powierzchni działki, dzięki czemu resztę pokrywają zbiorniki retencyjne. Budynek - poza ciekawą bryłą architektoniczną - charakteryzuje się niską emisją dwutlenku węgla. Zamiast klasycznej klimatyzacji pomieszczenia są chłodzone i ogrzewane za pomocą pomp wykorzystujących wody gruntowe. Dzięki ogniwom fotowoltaicznym budynek wytwarza 80% zapotrzebowania na energię. Ta architektoniczna perełka stoi przy placu Farmacji nieopodal ul. Kłobuckiej i jest siedzibą firmy farmaceutycznej.

- Budynek zaprojektowała firma, która swoją siedzibę ma na Ursynowie, więc jest to typowo dzielnicowy projekt. Elewacja bryły jest bardzo transparentna, widać przez nią roślinność, która poza elementem dekoracyjnym, pełni również funkcję chłodzącą. Dzięki tej roślinności wpada mniej promieniowania słonecznego do budynku - mówił przewodnik.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili również budynek Warner Music Poland przy ul. Osmańskiej 11, CEZAMAT przy ul. Poleczki 19, segmenty Bohdana Lacherta, kościół św. Piotra i Pawła w Pyrach oraz siedzibę firmy Arkon i Rodan. Wycieczka zakończyła się pod Centrum Profilaktyki Nowotworów przy Centrum Onkologii.

Kolejna krajoznawcza wycieczka rowerowa już 12 września (niedziela). Startuje o godzinie 13 pod Domem Sztuki na ul. Wiolinowej i potrwa do ok. 16. Tym razem pod hasłem „Wielkie Nazwiska Ursynowa 2” - będzie zatem kontynuacją odkrywania najciekawszych postaci związanych z dzielnicą.

(Greta Sulik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

SyMSyM

4 0

Wycieczki z panem Mariuszem to perełki same w sobie. Polecam 07:38, 31.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DBCDBC

2 0

Polecam również! 10:08, 31.08.2021


reo
0%